Inicjatywa na rzecz reformy transportu publicznego
Eksperci rynku transportu publicznego, liderzy ruchów społecznych i mieszkańcy regionów postulują głębokie zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, których celem jest:
- ujednolicenie katalogu ulg ustawowych pomiędzy koleją, transportem miejskim i pozamiejskim;
- wprowadzenie centralnego rejestru połączeń, który pozwoli na utworzenie strony internetowej i aplikacji, na której sprawdzisz połączenia kolejowe, autobusowej komunikacji regionalnej i komunikacji miejskiej. stworzenie jasnego podziału odpowiedzialności;
- stworzenie silnych organizatorów transportu obejmujących obszar całego kraju.
Apelujemy do przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz parlamentarzystów o przyśpieszenie prac nad reformą systemu publicznego transportu zbiorowego w Polsce.
Co powinno się zmienić?
POLSKA: OSTATNI KRAJ, KTÓRY NIE PRZEPROWADZIŁ REFORMY TRANSPORTU PUBLICZNEGO
Kilkanaście milionów Polaków mieszka w gminach, w których nie ma zorganizowanego transportu publicznego. Skalę zjawiska wykluczenia komunikacyjnego trudno ocenić, bo rząd dotychczas nie prowadził żadnego oficjalnego rejestru przystanków i połączeń autobusowych. Wysłużone autobusy niedofinansowanych PKS-ów zależne od uznaniowych rządowych inwestycji, prywatne mikrobusy o nieprzewidywalnym rozkładzie albo kompletny brak połączeń – to rzeczywistość wielu mieszkańców Polski.Rząd PiS obiecywał likwidację wykluczenia transportowego, jednak PKS+ (FRPA) nie doprowadził do zmniejszenia poziomu tego zjawiska w Polsce. PKSy i prywatni przewoźnicy wciąż upadają, a władze nie są w stanie przyjąć nowej wersji ustawy o transporcie zbiorowym, by wprowadzić standardy na miarę XXI w. By odbudować zaufanie do transportu publicznego i zapewnić godną ofertę, konieczna jest głęboka reforma systemu organizacji i finansowania komunikacji zbiorowej. Nie wystarczy dorzucać pieniędzy do systemu, który jest dziurawy. Czas na zmiany. Mieszkańcy Polski poza wielkimi metropoliami nie mają dziś równoprawnego dostępu do usług publicznych i rynku pracy. Autobusy, które kursują dwa razy dziennie i długotrwała droga do szkoły lub do domu to rzeczywistość młodych ludzi, która niszczy potencjał wielu miejscowości. Taka sytuacja zmniejsza też atrakcyjność inwestycyjną, turystyczną i pogarsza perspektywy małych polskich ośrodków.Przyjazny dla środowiska transport publiczny powinien być niezawodny, kursować często, zapewniać bezpieczeństwo, dostępność i wygodne przesiadki. Dziś taki nie jest. Musimy odbudować zaufanie do transportu publicznego, co wiąże się ze stworzeniem taniej i realnej alternatywy dla samochodów. Stworzenie sprawnego systemu transportu publicznego wymaga jednak wprowadzenia wielu zmian.
UJEDNOLICONA TARYFA
Mieszkańcy Austrii, Czech czy Niemiec nie muszą się zastanawiać, która taryfa obowiązuje w pojeździe, do którego zaraz mają wsiąść. Na jednym bilecie mogą korzystać z pociągów regionalnych, autobusów komunikacji miejskiej i odpowiedników PKSów. Tak samo powinno być w Polsce, nie tylko w największych aglomeracjach. Dzisiaj niespójność między ulgami w różnych środkach transportu jest dużą barierą, która uniemożliwia stworzenie takiego biletu. Postulujemy ujednolicenie katalogu ulg ustawowych pomiędzy koleją, transportem miejskim i pozamiejskim.
JEDNA APLIKACJA
Gdzie pasażer musi szukać połączeń, chcąc odbyć podróż transportem publicznym w Polsce? Na stronie krajowego przewoźnika kolejowego, archaicznej stronie lokalnego przewoźnika autobusowego, prywatnym portalu z połączeniami czy na nowej stronie lokalnego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej? W Polsce nie istnieje jedna wyszukiwarka umożliwiająca planowanie podróży na całej jej długości. Nierzadko dotarcie z punktu A do B wymaga użycia co najmniej dwóch wyszukiwarek, bądź szukania rozkładów jazdy w internecie na własną rękę. Koniec z takimi dylematami. Postulujemy wprowadzenie centralnego rejestru połączeń, który pozwoli na utworzenie strony internetowej i aplikacji, na której sprawdzisz połączenia kolejowe, autobusowej komunikacji regionalnej i komunikacji miejskiej. Dzięki temu pasażer, korzystając z jednej strony lub aplikacji będzie mógł zaplanować podróż między wszystkimi miejscowościami, do których dociera transport zbiorowy. Poprzez ujednolicenie sposobu zbierania rozkładów z danych w europejskim otwartym standardzie NeTEx będą mogły skorzystać podmioty komercyjne, tak aby połączenia znalazły się w Twojej ulubionej aplikacji z mapami lub do planowania podróży. To możliwe: tak już dziś jest np. na Słowacji czy w HolandiiNa Słowacji autobusy komunikacji miejskiej, PKSy i kolej sprawdzisz w jednej aplikacji: Ubian.
SILNI ORGANIZATORZY
Dziś obowiązek organizacji transportu autobusowego jest rozmyty i odpowiedzialny za niego jest każdy szczebel samorządu, co często powoduje, że żaden z tych podmiotów nie organizuje transportu zbiorowego. Dlatego proponujemy stworzenie jasnego podziału odpowiedzialności za organizację transportu publicznego: w miastach i ich bezpośrednim otoczeniu będą to miasta lub związki samorządów, zaś na obszarach poza metropoliami na wzór Czech będą to województwa. Rola powiatów i gmin będzie miała charakter pomocniczy.W proponowanym systemie za regionalny transport autobusowy i kolejowy będzie odpowiadał jeden podmiot, co pozwoli stworzyć jednolitą numerację linii, wspólną taryfę oraz spójny system połączeń kolejowych i autobusowych.Wprowadzenie takiego systemu będzie możliwe przez gruntowne zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym.
STABILNE FINANSOWANIE
Proponujemy zwiększenie nakładów na finansowanie transportu publicznego, jednak zadbajmy o wydawanie tych środki z głową. Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych można zastąpić stałą subwencją, z której środki będzie można wydawać wyłącznie na transport publiczny.Wraz ze wzrostem nakładów na transport publiczny wprowadzimy minimalne standardy obsługi komunikacyjnej oraz jakości taboru. Sytuację finansową transportu publicznego poprawi także wprowadzenie 0% VAT na transport publiczny, co pozwoli obniżyć ceny biletów dla Polaków.
WYGODNE PRZESIADKI
Dzisiaj w wielu średnich i małych miastach oraz na terenach wiejskich brakuje dobrej infrastruktury przesiadkowej.Wraz z rozbudową siatki połączeń należy zadbać o stan istniejących dworców oraz budować nowe węzły przesiadkowe, które umożliwią integrację transportu autobusowego, kolejowego i indywidualnego.Jesteśmy przekonani, że proponowane zmiany pozytywnie wpłyną na jakość transportu publicznego zarówno w dużych aglomeracjach jak i małych ośrodkach i pozwolą ograniczyć zjawisko wykluczenia transportowego. Razem zbudujmy system transportu publicznego, który będzie nam służył i z którego możemy być dumni.
Inicjatywa społeczna: "Transport, który działa" Skontaktuj się z autorem petycji