Język hiszpański w PSP nr 1 w Grójcu

Szanowna Dyrekcjo,

prosimy o wprowadzenie w naszej Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu nauki języka hiszpańskiego - jako drugiego języka obok angielskiego (z możliwością wyboru pomiędzy hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim).

Dlaczego?

Wszystkim nam zależy na dobru naszych dzieci. Zależy nam na ich edukacji, wykształceniu i zapewnieniu jak najlepszego startu w dorosłość. Inwestujemy w pomoce naukowe, realizujemy coraz to nowe i bardziej innowacyjne projekty w szkołach, zapisujemy dzieci na dodatkowe zajęcia, ogranizujemy wycieczki szkolne i wyjazdy rodzinne - wszysto po to, by ukazać tym młodym ludziom pewną perspektywę - możliwość otwarcia się na świat i ludzi. Możliwość podjęcia edukacji lub pracy w innym miejscu na świecie.

Dlatego też jako rodzice zatroskani o rozwój i przyszłość naszych dzieci chcielibyśmy poszerzyć perspektywy naszych dzieci i poprosić szanowną Dyrekcję o wprowadzenie w naszej szkole dodatkowego języka - języka hiszpańskiego. Od pokoleń uczymy się jedynie języka rosyjskiego i niemieckiego, a świat się zmienia. Dziś na rynku pracy królują osoby posługujące się językiem hiszpańskim lub/i angielskim. Językiem hiszpańskim posługują się kraje prężnie rozwijające się, czyli takie, które za 10 - 15 lat będą potrzebowały dobrze wykształconej kadry - inżynierów, lekarzy i innych specjalistów, z którymi będą się porozumiewać nie tylko po angielsku, ale też po hiszpańsku. Staże czy praktyki międzynarodowe osadzone w krajach hiszpańskojęzycznych będą dla naszych dzieci znacznie łatwiejsze, gdy po wyjściu z pracy czy ze szkoły będą one potrafiły zapytać o drogę, zrobić zakupy w sklepie spożywczym i nawiązać relacje z ludnością żyjącą w danym miejscu. Podobnie, gdy wyjadą jedynie dla przyjemności w celach turystycznych do jednego z krajów posługujących się tym jakże pięknym i melodyjnym językiem.
Niemiecki rynek pracy nie jest już przyjazny ani tak dochodowy dla Polaków jak 30 czy 40 lat temu, więc w jakim celu nadal mamy tkwić w tym samym, choć nieaktualnym już punkcie? O języku rosyjskim w obecnej sytuacji politycznej nawet nie warto wspominać.
Położenie geograficzne i uwarunkowania wynikające ze specyfiki regionu sadowniczego również nie przemawiają dziś na nauką języków niemieckiego i rosyjskiego, a właśnie hiszpańskiego. To Hiszpania staje się rolniczą konkurencją dla Polski, a naprzemienność okresów wegetacyjnych w tych dwóch krajach tym bardziej wpływa na możliwość prowadzenia handlu z hiszpanami oraz podjęcia z nimi współpracy, do czego jakże przydatna jest umiejętność porozumienia się w języku hiszpańskim.

Język hiszpański jest drugim lub trzecim (zależnie od statystyk) najpopularniejszym językiem NA ŚWIECIE! W części badań wykazuje się, że ustępuje miejsca jedynie językowi chińskiemu. Inne źródła podają, że jest on trzecim językiem po chińskim i angielskim.

Zależnie od źródeł - językiem hiszpańskim posługuję się od 360 do 400 milionów ludzi na świecie (dla porównania - niemiecki - blisko 100 mln, rosyjski - około 200 mln). Dlaczego więc nie otworzyć naszym dzieciom szerszego okna na piękny, szczęśliwy i ciepły hiszpański świat?

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Agata będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Te informacje nie będą wyświetlane publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...