Nadanie nazwy ulicy w Płocku imieniem Kazimierza Mayznera
Petycja
w sprawie uhonorowania i upamiętnienie osoby Kazimierza Mayznera poprzez
nadanie nazwy ulicy ewentualnie miejsca znajdującego się w Płocku Jego imieniem
Niniejszym zwracamy się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań zmierzających do upamiętnienia wybitnej postaci międzywojennego i powojennego Płocka, działacza społeczno-kulturalnego i adwokata Kazimierza Mayznera, poprzez nadanie Jego imienia, należnemu jego znaczeniu w najnowszej historii naszego miasta miejscu bądź ulicy mieszczącej się na terenie Płocka.
Uzasadnienie
Kazimierz Mayzner był jedną z najwybitniejszych, powszechnie znanych i szanowanych postaci międzywojennego i tuż powojennego Płocka. Urodził się w Warszawie, jednak większość swojego życia spędził w Płocku (1917 - 1951). W latach 1918 – 1934 był radnym miejskim siedmiu kolejnych kadencji, kilkukrotnym przewodniczącym i wiceprzewodniczącym rady miejskiej. Na jej forum wytrwale bronił niezależności samorządu lokalnego. Uczestniczył w podejmowaniu wszystkich najistotniejszych decyzji dla miasta w tym okresie.
Był wielce zasłużonym liderem społeczności lokalnej, współzałożycielem Klubu Artystycznego w Płocku (1931 – 1939), integrującego i aktywizującego miejscowe środowisko kulturalne, który jest uznawany za jego „dzieło życia”. Inny słynny adwokat i działacz społeczny Kazimierz Askanas, wspominając swojego zawodowego Kolegę, pisał: „Prowadzona przez Mecenasa działalność KAP-u stworzyła w mieście nieznaną dotychczas atmosferę kulturalną i artystyczną, sprzyjającą zarówno niezwykłemu ożywieniu życia kulturalnego, jak i w szczególności pracy twórczej. Stworzenie Klubu Artystycznego Płocczan i działalność w tym zakresie Kazimierza Mayznera (..) należy uznać za unicum w skali krajowej”.
Mayzner był autorem „Szopek Płockich”, utworów satyrycznych nawiązujących do stosunków społeczno-politycznych międzywojennego Płocka, wystawianych z powodzeniem na deskach miejscowego teatru. Występował z odczytami, pisywał recenzje, walczył o byt materialny teatru i estetykę miasta. Propagował walory turystyczne Płocka. M. in. przewodniczył kapitule, dokonującej wyboru melodii, która stała się hejnałem miasta Płocka, rozbrzmiewającej obecnie z wieży ratuszowej Starego Rynku. Za swoją działalność na polu społecznym i samorządowym został, jako jeden z nielicznych Płocczan, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Dwukrotnie, ochotniczo zgłaszał się do wojska polskiego: w 1920 oraz 1939 r.
Był klasycznym przykładem etosu inteligenta polskiego, poświęcającego dany mu czas dla dobra Rzeczpospolitej, miasta Płocka i jego mieszkańców. Nie będzie przesadą opinia, iż był najwybitniejszą osobistością międzywojennego Płocka.
Przy tym wszystkim słynął z prowadzenia nietuzinkowej praktyki adwokackiej, która z czasem obrosła legendą. Do dziś jest wskazywany jako wzór do naśladowania dla młodych adeptów prawa. Zwracamy przy tym uwagę na artykuł mgr. Michała Sokolnickiego, który ukazał się w Notatkach Płockich nr 1/278, w którym szczegółowo opisał działalność zawodową mecenasa Kazimierza Mayznera.
Nam, jako przedstawicielom społeczności miasta Płocka, udało się zorganizować w marcu 2023 roku spotkanie, którego celem była popularyzacja wiedzy o tej wybitnej Postaci oraz uczczenie 140-tej rocznicy Jego urodzin. Autorem prelekcji był mgr. Michał Sokolnicki. Obecnie trwają prace nad kompletowaniem materiałów o Kazimierzu Mayznerze, których efektem będzie powstanie biografii opisującej jego życie i działalność.
Na koniec warto zaznaczyć, iż wybitne osoby tego okresu jak np. dr Aleksander Maciesza czy adwokat Stanisław Zgliczyński słusznie zostały uhonorowane poprzez nazwanie ulic naszego miasta ich imieniem, stąd też warto rozważyć, w uznaniu niewątpliwych zasług Kazimierza Mayznera, upamiętnienie tego niezwykłego Człowieka - osoby tak wielce zasłużonej dla naszego miasta.
Michał Kublik Skontaktuj się z autorem petycji