OCHROŃMY "ZAKRĘT ŚMIERCI" - inżynieryjny zabytek drogowy.
Popieramy ochronę, poprzez objęcie ochroną konserwatorską, obiektu inżynieryjnego „Zakręt Śmierci“ w ciągu drogi wojewódzkiej nr 358. Miejscu o wielkim znaczeniu dla krajobrazu kulturowego Gór Izerskich i Karkonoszy.
Wielki Zakręt, który jest najatrakcyjniejszym punktem Drogi Sudeckiej, od chwili zbudowania w l. 1935-37 jest atrakcją turystyczną. Zakręt jest świadectwem historycznym zagospodarowania turystycznego Sudetów z czasów rodzącej się indywidualnej komunikacji samochodowej. Zaprojektowany został tak, aby można było podziwiać podczas wolnej jazdy autem wspaniałe widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, z takimi wyjątkowymi punktami tej panoramy jak ruiny zamku na Chojniku, dawny hotel górski Nad Śnieżnymi Kotłami, Szrenicę oraz położoną u jej podnóża Szklarską Porębę. Inżynierom, poprzez użycie naturalnego materiału – lokalnego granitu, udało się doskonale wpasować fragment drogi w skaliste, strome górskie zbocze. Od początku istnienia, jego fenomen stanowi właśnie połączenie nowoczesnego obiektu inżynieryjnego wpisanego w krajobraz naturalny Gór Izerskich i Karkonoszy.
Niestety, dalsze funkcjonowanie powyższego zabytku techniki w swojej pierwotnej formie, stoi pod znakiem zapytania. Wg uchwalonych planów zagospodarowania przestrzenego m. Szklarska Poręba (Uchwała NR XXX/325/2020 Rady Miejskiej W Szklarskiej Porębie z dnia 30 września 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w rejonie „Zakrętu Śmierci” w Szklarskiej Porębie) oraz gm. Stara Kamienica w miejscowsci Kopaniec (Uchwała NR XXIII.129.2020 Rady Gminy Stara Kamienica z dnia 31 lipca 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w rejonie „Zakrętu Śmierci” w Kopańcu) planówa na zakręcie ma powstać prywatna-komercyjna wieża typu „Sky Walk” która zdominuje krajobrazowo to miejsce. Okazuje się, że samorząd Szklarskiej Poręby w planie miejscowym już dopuścił zabudowę zbocza obok drogi, co w połączeniu z wieżą zwiastuje trwałą zmianę charakteru miejsca o zabytkowych walorach, co budzi nasz sprzeciw.
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gór Izerskich FLINS Skontaktuj się z autorem petycji