Petycja niepublicznych żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów do Pani Minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Żory, 4 listopada 2024

 

dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

Szanowna Pani Minister,

niniejszym składamy petycję w sprawie:
1.
a/ zaprzestania praktyk wprowadzania zmian w kwestiach dotyczących funkcjonowania niepublicznych placówek opieki nad dziećmi do lat 3 bez konsultacji z branżą,

b/ doprecyzowania zasad współpracy między organami administracji a branżą niepublicznych placówek opieki nad dziećmi do lat 3

2.

a/ uwspólnienia rozumienia pojęcia jakości opieki nad dziećmi do lat 3którą jako podmioty niepubliczne rozumiemy szerzej niż wyłącznie sama opieka nad dzieckiem,

b/ przerwania konkursu w ramach programu “Akademia wsparcia” do czasu odpowiedniego przygotowania do zmian we współpracy z całą branżą,

3.

wstrzymania wdrożenia obligatoryjnych standardów dla placówek niepublicznych do czasu właściwego przygotowania całej branży do wprowadzenia zmian.

 

UZASADNIENIE STANOWISKA

Ad. 1  

Zmiany bez konsultacji zagrażają biznesowi.

Branża opieki nad dziećmi do lat 3, w której prawie 80% wszystkich miejsc opieki na terenie kraju zapewniają podmioty prywatne, jest od lat destabilizowana poprzez brak konsultowania z nami wprowadzanych zmian. Kolejne wprowadzane modyfikacje, trudno nam przedsiębiorcom nie odbierać, jako deprecjonujące nas jako  przedsiębiorców tak biznesowo, jak i wizerunkowo.  Ufamy, że jesteście Państwo nieświadomi konsekwencji wdrażanych zmian, a intencją nie jest pogrążenie przedsiębiorców, co w obecnej sytuacji trudno odczytać inaczej. 

Przywołajmy tylko ostatnie zmiany wprowadzone w naszej branży celem analizy sytuacji.

W ramach programu “Aktywny rodzic” moduł “Aktywnie w żłobku” założono wprowadzenie maksymalnej opłaty, jaką placówki niepubliczne mogą pobrać od rodziców. Tworząc mechanizm odcinający przedsiębiorcę, od możliwości swobodnego kształtowania wynagrodzeń swoich pracowników, z uwagi na fakt, iż w wielu miastach, koszty prowadzenia działalności już są zbliżone do poziomu 2200 zł/dziecko albo go przekraczają, uniemożliwiają Państwo w ten sposób zwiększenie wynagrodzeń naszym pracownikom. W tym samym czasie rząd, dostrzegając problemy z wynagrodzeniami w branży opieki nad dziećmi do lat 3, wprowadza program dofinansowania pracowników placówek publicznych w kwocie 1000 zł/miesięcznie.

Konsekwencje takich wdrożeń to zdemotywowany pracownik sektora prywatnego, poczucie niesprawiedliwości i szerzenie podziału między placówkami  publicznymi i niepublicznymi. To zagraża naszym biznesom i nie buduje wspólnej platformy - wszystkich zainteresowanych -  do dialogu nad jakością. Nasz pracownik, jest karany za wybór  „niewłaściwego pracodawcy”.  Podlega tym samym dyskryminacji ze względu na kryterium wyboru miejsca pracy, bo przecież nie pracuje gorzej, czy mniej wydajnie niż pracownik sektora publicznego, jedynie dokonał niesłusznego wyboru.

Powyższe, inicjuje rotację naszej kadry i transfer pracownika z placówek niepublicznych do publicznych stawiając nas - jako pracodawców i właścicieli placówek - w negatywnym świetle. Jak w tej sytuacji przedsiębiorca ma myśleć o jakości świadczonych usług?

Wysłanie  listu  podpisanego przez Panią Minister Aleksandrę  Gajewską, do podmiotów niepublicznych, w którym  zasugerowano obniżenie opłat w placówkach niepublicznych o planowaną do otrzymania kwotę dofinansowania w ramach programu “Aktywny rodzic” moduł “Aktywnie w żłobku”, to kolejny przykład akcji destabilizujących branżę. List opublikowany na wielu portalach społecznościowych, zaktywizował rodziców do podjęcia starań zgodnych z sugestią Pani Minister, a nas naraził na otwartą reklamację najwyższego kalibru jaką może otrzymać przedsiębiorca- podmiot opiekujący się  dzieckiem, bo dotyczącą  braku zaufania co do intencji i motywacji  świadczonej usługi   (ukierunkowanej na zyski,  w której nie ma przestrzeni na empatię czy troskę o dobro klienta/ dziecka).

Szanowna Pani Minister, w obliczu niskiego poziomu rentowności branży opieki nad dziećmi do lat 3, a wręcz zadłużenia jakie posiada wiele niepublicznych podmiotów, takie działania/ sugestie ukierunkowane na dodatkowe kredytowanie kosztów działalności placówek uznajemy za całkowicie nieetyczne. Większość niepublicznych podmiotów opieki nad dziećmi do lat 3, nie ma możliwości z góry obniżenia rodzicom opłat nie z powodu złej woli, ale konieczności zapewnienia płynności finansowej prowadzonych firm. Takim regułom nie podlegają placówki publiczne. Mierząc się z niezadowoleniem klientów, pracowników podnosimy pytanie jak w tej sytuacji przedsiębiorca ma  „wdrażać” wyższą jakość świadczonych usług?

Brak jasnych zasad współpracy instytucji publicznych z placówkami niepublicznymi i preferowanie placówek publicznych, dostrzegalne jest także w programie Aktywny Maluch. W dokumentacji konkursowej, znajdujemy wiele niejasności,  (brakuje określenia terminów zawarcia umów na dofinansowanie tworzenia miejsc, terminów i zasad wypłaty transz dofinansowania, zasad dotyczących wniesienia zabezpieczenia czy zasad dotyczących trwałości),  a  proponowana  kwota dofinansowania na utworzenie jednego miejsca jest ok. 4 razy niższa dla placówek niepublicznych w porównaniu z publicznymi. Podsumujmy fakty, oczekiwaniem zatem jest abyśmy wykonali tę samą pracę - osiągnęli  ten sam standard - za 4 razy mniejszą  kwotę.  Aby zadanie  było wykonane, niejednokrotnie przedsiębiorcy  muszą  zaangażować własne środki, zaciągając zobowiązania kredytowe, czy oddać w formie zabezpieczenia własny majątek, a więc wykazują sporą determinację, aby wypracować wskaźniki MPiPS w zamian otrzymując brak  gwarancji zwrotu z inwestycji  i warunki funkcjonowania niepewne i zależne od  dobrej woli/ nie-woli wojewody.

Szanowna Pani Minister, prosimy  o dostrzeżenie tej oczywistej nierównowagi.

Czy w tych okolicznościach skupienie na proponowanej formule jakości jest możliwe? 

Tego typu przykładów zależności przedsiębiorców od woli urzędników czy prób antagonizowania placówek niepublicznych względem publicznych - mocno wierzymy, że nieświadomych po stronie Ministerstwa - dostrzegamy wiele. Nasza petycja jest głosem sektora, który pragnie zmiany tej sytuacji i  deklaruje gotowość do  podjęcia dialogu w imię WSPÓLNYCH WARTOŚCI i misji jaką jest dobro dziecka  pod  naszą (żłobków publicznych i niepublicznych) opieką.

Ad. 2 

Porozmawiajmy o JAKOŚCI.

Analiza dotychczasowych Państwa działań, a także m.in dokumentacji konkursu ofert ogłoszonego w dniu 3.09.2024 pn. „Akademia Wsparcia – krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce - 2024-2026” wskazuje, że Państwa rozumienie tego pojęcia jest zawężone i niezgodne z tym, które funkcjonuje w branży niepublicznej opieki nad dziećmi do lat 3.

Jakkolwiek cel konkursu zdefiniowany jako “rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez wyłonienie instytucji, których zadaniem będzie wsparcie instytucji opieki we wdrażaniu i podnoszeniu standardów jakości sprawowanej opieki nad dziećmi do lat 3 i upowszechnianie formalnej opieki” należy uznać za zasadny, to już propozycja jego realizacji jest nie do przyjęcia i godzi w interesy niepublicznych placówek działających na rynku.

JAKOŚĆ to szersze pojęcie niż tylko kwestie związane z samą bezpośrednią faktyczną opieką nad dzieckiem do lat trzech rozumiane jako przeszkolenie 12% opiekunów czy  2470 urzędników do kontroli podmiotów świadczących usługę opiekuńczą.

Szanowna Pani Minister, nierealne jest aby zdemotywowany, słabo wynagrodzony  pracownik (czujący dysproporcję w traktowaniu w porównaniu z  pracownikiem  placówki publicznej) zaangażował się w  podnoszenie jakości swojej pracy na rzecz pracodawcy, który myśli o przetrwaniu i przeżyciu a nie rozwoju jego miejsca pracy.

Widzimy pilną potrzebę redefinicji tego pojęcia w ujęciu administracji publicznej i przyjęcie ujęcia biznesu tj. systemowego, wielopoziomowego i wielowymiarowego, który wdrożenia zmiany jakości poprzedzi analizą i diagnozą wszelkich procesów będących składową usługi opieki nad dzieckiem do lat trzech (tj. uwzględni kwestie obsługi klienta, rozumienia jego potrzeb, motywację z /i między pracownikami na każdym szczeblu, współpracę z kontrahentami, współpracę z urzędami, finanse przedsiębiorstwa, stałą poprawę procesów wewnątrz organizacji budującą kulturę organizacyjną placówki żłobkowej).

 Cały system pracuje na rzecz JAKOŚCI a nie tylko opiekunka w placówce żłobkowej!

W końcu jakościowa opieka nad dziećmi  determinowana jest zmiennymi kontekstu biznesowego, również nie uwzględnianymi w Państwa projekcie w żadnym aspekcie.

Kryterium wyboru  (w ramach konkursu) trenerów bez doświadczenia we wdrażaniu systemów zarządzania jakością oraz doświadczenia w zarządzaniu placówkami opieki nad dziećmi do lat trzech  konstruujących dla nas zmianę, to oczywiste przykładowe konsekwencje błędnej definicji jakości.

Brak uwzględnienia powyższych  elementów oznacza, że realizacja programu “Akademia wsparcia” będzie stanowiła niezasadną formę wydatkowania bardzo dużych publicznych środków 134 600 000 PLN narażając je na zmarnotrawienie i z pewnością nie przyczyni się do poprawy jakości usług oferowanych przez podmioty niepubliczne.

Podsumowując, proponowane rozwiązania jedynie markuje rozwiązanie rzeczywistych problemów branży, mających realny wpływ na  jakość opieki nad dzieckiem do lat 3 w naszym kraju,  którą to żywo jesteśmy zainteresowani. Nie uwzględniając diagnozy sytuacji bieżącej, ukierunkowanej na eliminację przyczyn źródłowych nieprawidłowości, nie dotykamy sedna problemu.

Chcemy o tym rozmawiać.

W związku z powyższym wnosimy o przerwanie konkursu w ramach programu “Akademia wsparcia” do czasu wykonania analizy sytuacji całej branży, w szczególności  sytuacji placówek niepublicznych oraz wspólnego zdefiniowania wskaźników warunkujących faktyczne wdrożenie systemu podnoszenia jakości w niepublicznych placówkach z branży opieki nad dziećmi do lat 3.

Szczegółowe wnioski dotyczące nieprawidłowości i propozycję zmian dokumentacji konkursowej jesteśmy gotowi przedstawić na bezpośrednim spotkaniu z Państwem.

Ad.3 

„Nie o taką zmianę nam chodzi”.

W 2023 roku Ministerstwo podjęło się opracowania i wdrożenia standardów opieki nad dziećmi do lat w 2023 roku. Do dzisiaj pozostają w zasadzie martwym dokumentem i nie przyniosły żadnej zmiany. W tym kontekście kolejną próbę wprowadzenie standardów (tym razem obligatoryjnych), do tego w momencie chaosu związanego z wdrożeniem programu “Aktywny rodzic”, odbieramy przede wszystkim jako próbę wdrożenia narzędzia do dyscyplinowania przedsiębiorców.

Ewentualne wdrożenie jakichkolwiek standardów obligatoryjnych musi poprzedzić podjęcie działań zmierzających do całkowitej zmiany roli urzędnika w tymże przedsięwzięciu, od osoby skupiającej się na kontrolowaniu i wytykaniu błędów niepublicznym podmiotom opieki nad dziećmi do lat 3 (w konsekwencji stosującej narzędzia dyscyplinowania niepokornych przedsiębiorców w postaci decyzji o wykreślenia placówki z rejestru), do osoby współpracującej z nami i wspierającej nas w celu faktycznego podnoszenia jakości opieki. Tylko w takich warunkach będzie można wrócić do rozmowy o faktycznej poprawie jakości oferowanej opieki nad dziećmi do lat 3.

Tym samym jesteśmy przeciwni  narzucaniu nam realizacji kolejnych obowiązków, które będziemy zmuszeni sami sfinansować w kontekście nakładanych ograniczeń bez wsparcia  i adekwatnej ochrony  naszych biznesów. 

Analiza projektu zarządzenia z 4 października 2024 wraz załącznikami wskazuje na niewłaściwe przygotowanie tego dokumentu. Już samo określenie standardów jest bardzo nieostre i budzi szereg wątpliwości dotyczących faktycznych oczekiwań autorów tego rozwiązania. Ich wdrożenie zwiększy jeszcze niepewność w działaniu podmiotów niepublicznych, która już przekracza jakiekolwiek akceptowalne progi. Zaproponowane standardy i sposoby ich weryfikacji nie są jasno określone, a wskaźniki nie są mierzalne, co pozbawia sensu dyskusję o ich wdrożeniu nawet w formie pilotażu dla wybranej grupy placówek.

Widzimy konieczność pilnych rozmów na ten temat.

 

PODSUMOWUJĄC

Ufamy, że stabilizacja sektora niepublicznego jest w państwa priorytetach, a to z czym mamy obecnie do czynienia, to nieadekwatne rozpoznanie sytuacji, która wymaga rozkodowania, nazwania  i wielopoziomowej interwencji wszystkich zainteresowanych.

W związku z powyższym liczymy, jako podmiot reprezentujący interesy placówek niepublicznych, że będziemy razem z Państwem projektowali wszelkie zmiany.

Pragniemy podkreślić, że dostrzegamy pozytywne przykłady urzędnika – w roli  sprzymierzeńca przedsiębiorcy, partycypującego we wspólnym przedsięwzięciu jakim jest nie tylko tworzenie i utrzymanie miejsc żłobkowych, ale i jakość oferowanej usługi vs rozwój biznesu przedsiębiorcy (PARTNERA PROJEKTU).

Doświadczenia nasze w tym zakresie  z  częścią gmin w kraju,  budują nadzieję, że działania RAZEM, są możliwe a dobre  praktyki w administracji  gotowe do zaimplementowania pod warunkiem intencji POROZUMIENIA.  Jako ludzie biznesu mamy świadomość, że potrzeby możemy mieć różne, ale dobrze sformułowany cel i  intencja daje szanse na sukces i ostatecznie na bilans pozytywny dla każdej ze stron tego dialogu.

Mamy silną potrzebę, aby intencja ministerstwa została głośno wypowiedziana a rola przedsiębiorcy w tym przedsięwzięciu jasno zdefiniowana. Nie ma naszej zgody na kontrakty niejasne, nierówne, w których odpowiedzialność i ryzyka podejmuje tylko jedna strona tego układu.

Reasumując, oczekujemy jak na wstępie.

Jednocześnie, jako założyciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Żłobków, Klubów Dziecięcych i Dziennych Opiekunów DIALOG (w trakcie rejestracji w KRS),  które jako jedyne reprezentuje interesy placówek niepublicznych i posiada zaufanie podmiotów niepublicznych, aby być ich głosem w sprawie, prosimy o  propozycję terminu spotkania w celu umówienia poruszonych w petycji spraw.

Z intencją porozumienia wysyłamy do Państwa niniejszy dokument.

Założyciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Żłobków, Klubów Dziecięcych i Dziennych Opiekunów DIALOG (w trakcie rejestracji)

- Urszula Trojańska

- Grzegorz Jasiński

- Manuela Prekiel

- Bernardeta Wójtowicz

- Katarzyna Warmuz-Madej

- Joanna Stankiewicz

- Karolina Strugała

 

Dane do kontaktu:

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Niepublicznych Żłobków, Klubów Dziecięcych i Dziennych Opiekunów DIALOG (w trakcie rejestracji)

ul. Zgaślika 1A, 44-240 Żory
mail: biuro@stowarzyszeniedialog.pl

—---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jako właściciele i dyrektorzy niepublicznych placówek opieki nad dziećmi do lat 3, wyrażamy poparcie dla przedstawionych postulatów przez założycieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Żłobków, Klubów Dziecięcych i Dziennych Opiekunów DIALOG (stowarzyszenie w trakcie rejestracji).

 

 

 

 

 


Założyciele Stowarzyszenia DIALOG (w trakcie rejestracji)    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Założyciele Stowarzyszenia DIALOG (w trakcie rejestracji) będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...