Pałac Piescha to Twoje dziedzictwo nie pozwól go zniszczyć
My, Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego wyrażamy oburzenie działaniami właściciela Pałacu Piescha Maxbud Prestige Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa, który kupił pałac w 2021 roku, a na początku 2022 roku zdewastował wnętrza skuwając sztukaterie sufitową, stylowe kolumny, piękne mozaiki, które po dziś dzień z wielkim zachwytem wspominają mieszkańcy. Również wywiózł oryginalne drzwi I częściowo pozbył się pięknej drewnianej stolarki okiennej.
Jeszcze przed rozpoczęciem dewastacji około listopada 2021 roku wywiózł barierki, które za czasów świetności ozdabiały dach.
Żądamy w trybie pilnym
Rozpoczęcia działań ze strony lokalnej władzy zmierzających ku wywłaszczeniu obecnego właściciela.
Zdjęcia wnętrz przed i po dewastacji właściciela
Historia Pałacu Moritza Piescha
Fotografia ze zbiorów prywatnych J. Pawlika
BUDOWA WILLI Moritz Piescha rozpoczęła się około roku 1895. Pod koniec lat 80. XIX wieku nosząc się z tym zamiarem nabył on kolejną nieruchomości przy ul. św. Tekli o nr polic. 293, 295, 297, 298. W roku 1895 powstał projekt i po uzyskaniu pozwolenia rozpoczęto budowę dwukondygnacyjnego budynku z przeznaczeniem na mieszkania. Projektantami budowli byli inżynierowie Wilhelm Sroka i Dawid Lande. Powstały dom miał charakter pałacowej willi i z tego też powodu powszechnie nazwany był pałacem Piescha.
Budynek skomponowany w stylu eklektycznym z dominacją elementów późnego renesansu francuskiego i neobaroku. Murowany z cegły ceramicznej, wysoko podpiwniczony, jednopiętrowy z mieszkalnym poddaszem i przybudowaną od wschodu oranżerią. Posadowiony na planie zbliżonym do prostokąta z kilkoma ryzalitami i w północno zachodnim narożniku nadbudowaną nad pierwszym piętrem wieżą. Elewacja z ozdobnymi pilastrami, gzymsami i innymi elementami zdobniczymi w najdziwniejszych zestawieniach. Ściany otynkowane w pasie piwnic, gzymsów, narożników i pilastrów a pomiędzy nimi w płaszczyznach i załamaniach okładzina z licowej, czerwonej cegły. W elewacji frontowej i zachodniej ryzality zwieńczone dwuczłonowymi bogato zdobionymi neobarokowymi szczytami. Przed jednoosiowym ryzalitem frontowym portyk złożony z dwóch filarów podpierających taras piętra. Dach mansardowy z ozdobnymi lukarnami i świetlikami kryty pierwotnie blachą cynkową. Wieża zwieńczona rokokowy hełm z latarnią, świetlikami i wierzchołkiem z ozdobnym wiatromierzem. W południowo zachodni narożnik z wysuniętym poprzecznie ryzalitem zwieńczony obeliskowym krytym blachą hełmem z owalnym świetlikiem od czoła i pseudo attyką na wierzchołku. Szczyt mansardowego dachu zdobi podobna pseudo attyka z metalowej balustrady i wychodzące nieco ponad nią ozdobne kominy. Wysokie prostokątne okna ujęte w ozdobnych obramieniach. W późniejszym czasie od strony północnej do korpusu głównego dobudowano wieloboczną, parterową oranżerię
Źródło: http://www.tptm.pl/sekcja-strony-glownej/fabryki/
Zbiory J.Pawlika
Piotr Pałac Moritza Piescha facebook Skontaktuj się z autorem petycji