Petycja o ograniczenie pielęgnacji zieleni oraz zaprzestanie ścinania koron drzew

 

My niżej podpisani, apelujemy do Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Szóstka” o ograniczenie częstotliwości pielęgnacji zieleni na osiedlach. Argumentujemy, że obecny sposób zarządzania zielenią jest mniej korzystny dla komfortu mieszkańców oraz środowiska. Nasza petycja ma na celu:

1.Ograniczenie hałasu i uciążliwości związanej z pracami pielęgnacyjnymi: Miejsce zamieszkania powinno być miejscem wypoczynku i relaksu również dla osób starszych spędzających większość czasu w domu, osób pracujących zdalnie z domu, osób pracujących na zmiany nocne, matek wychowujących dzieci które są szczególnie narażone na hałas w godzinach prac pielęgnacyjnych.  

2.Zaprzestanie łamania ogólnych wytycznych dotyczących prac pielęgnacyjnych w okresie JESIENI: Przycinanie drzew i krzewów późną jesienią osłabia ich odporność, ponieważ rośliny o tej porze roku przygotowują się do spoczynku zimowego. Notorycznie wykonywane obecne prace pielęgnacyjne na naszym osiedlu trwające nadal (pomimo listopada ) przyczyniają się do osłabienia roślinności i naturalnego ekosystemu. Pozostawienie jesiennej warstwy liści i trawy pozwala naturalnie nawadniać i odżywiać glebę, stając się jej naturalnym bogatym we właściwości odżywcze nawozem. Koszenie i ścinanie korony drzew czy krzewów zwłaszcza w tym okresie osłabia tę warstwę ochronną. Jesienne liście i wyższa trawa stanowią również schronienie dla owadów oraz drobnych zwierząt, które zimują w glebie i roślinności. Przestrzeganie punktu 2 ma też duże znaczenie i wpływ na efektywność roli ekosystemu który został opisany w punktach 3 i 4.

3.Poprawę jakości powietrza, dzięki większej liczbie roślin pochłaniających zanieczyszczenia zwłaszcza poprzez ochronę drzew: Osiedle, które jest częścią dużego miasta powinno dbać o zwiększoną jakość powietrza zwłaszcza poprzez m.in. dbanie o drzewa które są bardzo istotnym elementem walki z zanieczyszczeniami. Ścinanie i modelowanie korony drzew dla uzyskania zamierzonego kształtu zmniejsza wydajność takiego drzewa dlatego proponujemy całkowite zniesienie takich czynności. Maszyny do koszenia generują hałas oraz emitują spaliny, które są niekorzystne dla zdrowia mieszkańców. Jest to element istotny zwłaszcza dla mieszkańców których okna mieszkania są na niższych piętrach lub bezpośrednio na poziomie wykonywanych prac.  

4.Wsparcie klimatu miejsca zamieszkania zwłaszcza w okresie suszy i zmniejących się warunków pogodowych:W okresie letnim, roślinność o większej wysokości i gęstości pomaga naturalnie zatrzymać wilgoć w glebie. Wilgotna warstwa trawy i roślinności przyczynia się do nawilżania powietrza wokół osiedla. Parująca woda z gleby pozwala ochłodzić otoczenie, co jest szczególnie istotne w mieście, gdzie dominują  betonowe powierzchnie magazynujące ciepło. Taki efekt „nawilżonej zieleni” działa jak naturalna klimatyzacja, redukując tzw. „miejskie wyspy ciepła” – zjawisko, w którym zabudowane obszary miejskie stają się o wiele gorętsze niż tereny zielone lub wiejskie. 

5.Obniżenie kosztów utrzymania terenów zielonych, co może pozytywnie wpłynąć na finanse spółdzielni: Częste koszenie trawnika,krzewów i notoryczne modelowanie koron drzew to kosztowna operacja, która wymaga regularnych wizyt maszyn koszących i związanych z nimi kosztów paliwa, pracy ludzkiej i utrzymania sprzętu. Przejście na mniej intensywne koszenie może znacznie zmniejszyć wydatki. Dodatkowo, takie podejście sprzyja rozwojowi małych naturalnych łąk które wymagają mniej intensywnej pielęgnacji a czynią nasze otoczenie bardziej atrakcyjnym,zdrowszym, cichszym i ekologicznym.

6.Ochronę różnorodności biologicznej oraz wspieranie owadów zapylających, które są niezbędne dla lokalnego ekosystemu: Ochrona różnorodności biologicznej jest kluczowa dla utrzymania zdrowych i funkcjonalnych ekosystemów, zarówno w miastach jak i na terenach wiejskich. W kontekście ograniczenia częstotliwości koszenia trawnika oraz innych prac pielęgnacyjnych na terenach zielonych, takie działanie może znacząco przyczynić się do ochrony bioróżnorodności i wspierania owadów zapylających, które pełnią istotną rolę w ekosystemie.

Wierzymy, że takie zmiany przyniosą korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku naturalnemu. Prosimy o przychylenie się do naszej prośby i rozważenie wdrożenia bardziej zrównoważonego podejścia do pielęgnacji zieleni na osiedlu.

 

CIEKAWOSTKI

W 2019 roku naukowcom udało się przekonać władze uniwersytetu Cambridge ( jednej z najbardziej prestiżowych uczelni świata) do przeprowadzenia eksperymentu. Część ściętego trawnika zamieniono na łąkę kwietną ścinając rośliny tylko dwa razy w roku. Po 4 latach podsumowano projekt. Co się okazało?

350628871_1314056055986470_3779942838278765474_n.jpg

 

*łąka odbija od 25% do 34% więcej światła słonecznego niż trawnik 

*koszt utrzymania trawnika jest 132 razy wyższy niż łąki

*emisja gazów cieplarnianych z łąki jest 112 razy niższa niż z trawnika

*łąka przyciągnęła dwa razy więcej gatunków chronionych

*na łące jest trzykrotnie więcej gatunków roślin i zwierząt, niż na sąsiednim trawniku

 

NAUKA O TRAWNIKACH W POLSCE : Botanik: częste koszenie trawników to mniej gatunków roślin, owadów i ptaków

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C103863%2Cbotanik-czeste-koszenie-trawnikow-mniej-gatunkow-roslin-owadow-i-ptakow?fbclid=IwY2xjawGf_HJleHRuA2FlbQIxMQABHQIYJwqqhsxtIjXuNgpt92CjzNuKL4z_vOEHaEs1dZMccR6NrPtk7NPjbQ_aem_vHbIFPZN0foaf6ZqY-YIMQ

AdobeStock_486354035_Lycaena_virgaureae.jpg

POZNAŃ ZAWIESZA KOSZENIE TRAWNIKÓW, POWSTAJĄ ŁĄKI KWIETNE NA OSIEDLACH

Więcej na ten temat przeczytasz a artykule: 

https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/poznan-zawiesza-koszenie-trawnikow?fbclid=IwY2xjawGf_KtleHRuA2FlbQIxMQABHZQv06fd70Oqg9rAy1OLYFOTo6tmZ-pEMcGWM52jn2UCRUYrhgoa3fcyYQ_aem_Gqzx2cyIxCzVoptDPGqfGA
  3qyam7osa.jpeg


petycjaszostka@wp.pl    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że petycjaszostka@wp.pl będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Nie wyświetlimy Twojego adresu publicznie online.

Nie wyświetlimy Twojego kodu pocztowego publicznie online.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...