PETYCJA studentów w sprawie przywrócenia zdalnej formy egzaminów
Warszawa, dn. 20.12.2024
Do Dziekanatu
Uniwersytetu WSB Merito
w Warszawie
PETYCJA
studentów w sprawie przywrócenia zdalnej formy egzaminów
Szanowni Państwo,
My, niżej podpisani studenci Uniwersytetu WSB, stanowczo sprzeciwiamy się nagłej i radykalnej zmianie formy egzaminów ze zdalnej na stacjonarną. Nasza petycja wynika z troski o równe szanse edukacyjne wszystkich studentów oraz konieczności dostosowania form egzaminów do realiów współczesnego kształcenia i specyfiki potrzeb społeczności akademickiej. Ogłoszona decyzja stawia nas w niezwykle trudnej sytuacji i narusza nasze prawa, jako płatników za usługi edukacyjne oraz wywołuje duże oburzenie i poczucie niesprawiedliwości wśród wszystkich osób, które systematycznie uczestniczą w zajęciach i przygotowują się do zaliczeń.
UZASADNIENIE PETYCJI
Problemy logistyczne i dodatkowe koszty
W przypadku egzaminów stacjonarnych, wielu studentów ponosi znaczne koszty związane z dojazdem, zakwaterowaniem oraz rezygnacją z pracy zarobkowej. Dla studentów niemieszkających w Warszawie oraz tych, którzy łączą naukę z pracą, forma stacjonarna stanowi poważną barierę.
Niedostateczna konsultacja ze studentami
Decyzja o zmianie formy egzaminów została podjęta bez wcześniejszego dialogu z samorządem studenckim oraz zainteresowanymi studentami tym samym ignorując głos studentów, którzy ponoszą wysokie opłaty za studia. Jako studenci niestacjonarni/hybrydowi wybraliśmy tę formę kształcenia ze względu na jej elastyczność i preferowaną zdalną formę egzaminów. Dotyczy to zwłaszcza osób, które łączą naukę z pracą zawodową oraz mają dodatkowe zobowiązania rodzinne.
Radykalna zmiana formy egzaminów
Egzaminy stacjonarne narzucają rygor organizacyjny, który nie znajduje odzwierciedlenia w aktualnych standardach edukacyjnych z racji przestarzałej i nieadekwatnej do współczesnych czasów formy. Egzaminy zdalne są metodą sprawdzoną i efektywną, co udowodniły wcześniejsze sesje egzaminacyjne, a także praktyki na uczelniach wyższych na całym świecie.
Równość szans i elastyczność kształcenia
Zdalna forma egzaminów umożliwia realizację procesu nauczania zgodnie z ideą równych szans, elastyczności oraz nowoczesnych metod kształcenia. Studenci posiadający obowiązki zawodowe, rodzinne czy zdrowotne zyskują możliwość przystąpienia do egzaminów na uczciwych warunkach.
Wyniki dotychczasowych egzaminów online
Przeprowadzone wcześniej zdalne sesje egzaminacyjne wykazały wysoki poziom zdawalności i odpowiedzialności studentów. Forma ta zapewnia transparentność ocen, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad uczciwości akademickiej.
Wpływ decyzji na przyszłość studentów i uczelni
Radykalne zmiany, zniechęcają do kontynuowania nauki na obecnej uczelni. W efekcie wielu studentów zaczęło rozważać przeniesienie się na inne uczelnie, które oferują elastyczne i nowoczesne podejście do egzaminowania. Rozpatrujemy również nagłośnienie sprawy w mediach, co zapewne negatywnie wpłynie na wizerunek uczelni.
NASZE OCZEKIWANIA
Apelujemy o:
Ø Przywrócenie zdalnej formy egzaminów dla umów bieżących.
Ø Respektowanie pierwotnych warunków umowy na jakich podjęliśmy studia.
Ø Uwzględnienie opinii studentów i przeprowadzenie konsultacji w sprawie przyszłych zmian organizacyjnych.
Ø Wdrożenie transparentnych zasad komunikowania decyzji dotyczących toku studiów. Ø Ustosunkowanie się do naszych postulatów i podjęcie dialogu.
PODSUMOWANIE
Wnosimy o ponowne rozpatrzenie decyzji oraz przywrócenie zdalnej formy egzaminów, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i specyfiką studiów niestacjonarnych. Nasz postulat opiera się na analizie problemów logistycznych, równości szans oraz efektywności przeprowadzanych dotąd egzaminów online. Liczymy na otwartość władz uczelni na dialog oraz podjęcie decyzji w duchu partnerstwa i poszanowania głosu studentów.
Załączniki:
1. Lista podpisów studentów popierających petycję.
2. Wyniki przeprowadzonej wśród studentów ankiety.
UWAGI KOŃCOWE:
Petycja została sporządzona w trosce o dobro wszystkich studentów oraz z przekonaniem, że zdalna forma egzaminów jest rozwiązaniem sprawiedliwym i racjonalnym.
Z wyrazami szacunku,
Studenci Uniwersytetu WSB Merito w Warszawie