Petycja w sprawie modernizacji Chatki Puchatka

Ministerstwo Środowiska

ul. Wawelska 52/54

00-922 Warszawa

 

Petycja w sprawie planowanej modernizacji Chatki Puchatka

 

   „Chatka Puchatka” to najwyżej położony obiekt w Bieszczadach Zachodnich , znajduje się na wysokości 1228 m. n.p.m. jako jedyny taki obiekt w całym Województwie Podkarpackim. Przeznaczony jest dla turystów jak i grup licencjonowanych przewodników. 

Jest to jedyny obiekt umożliwiający nocleg w górach, na szlaku, a nie na samym jego początku, jak Bacówka Jaworzec czy Bacówka pod Małą Rawką wobec zakazu przebywania na terenie Parku po zmierzchu, pozbawienie Chatki Puchatka funkcji schroniska zlikwiduje jedyną, legalną możliwość obejrzenia wschodów czy zachodów słońca w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Historia.

Na połoninie Wetlińskiej w 1952 roku wojsko zbudowało posterunek obserwacyjny dla celów obrony przeciwlotniczej. Kiedy opuścili go cztery lata później, wprowadzili się tam studenci z Krakowa i proklamowali Rzeczpospolitą Wetlińską.

       W 1964 roku chatką zainteresował się Lutek Pińczuk i w porozumieniu z PTTK Oddział Rzeszów przejął opuszczoną Chatkę zobowiązując się, iż dokona tam generalnego remontu. Pierwsze kilka tysięcy kamieni, wapna i cementu Lutek wwoził na grzbiecie swojego konia Caro z Przełęczy Wyżnej, kilkanaście razy dziennie. Po 30 cegieł/kamieni pakował na konia, a sam brał dwie w ręce. W ten sposób powstawał obecny kształt Chatki Puchatka. Ciężką pracą ludzi, takich jak on. Lutek zawsze coś remontował, przebudowywał, modernizował, ulepszał. Warto dodać, że zmiany w obiekcie następowały w sposób naturalny i spójny z jego dotychczasowym wyglądem w naturalny sposób wpasowując się krajobraz Połoniny Wetlińskiej. Lutek Pińczuk za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2002 roku. Za nie wątpliwe zasługi dla turystyki i ratownictwa górskiego uhonorowano go Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką "Zasłużony dla GOPR". W ten sposób przeszedł do legendy Bieszczadów.

 Wartości kulturalne.

    Przez lata działania Chatki Puchatka z jej losem związało się wiele legendarnych postaci. Grafiki w niej wykonał Andrzej“Żmiju” Borowski, współgospodarzem był tam Wojciech Bellon. Lutek Pińczuk razem z Jackiem Kleyffem budowali Chatke. W czasach PRLu pomieszkiwał w schronisku Jacek Kuroń. Stałym bywalcem chatki był Jędrek "Połonina" Wasilewski czy pisarz Andrzej Potocki, który robił tam swoje reportaże.

 https://www.petitions247.net/uploads/images/wetlinska13a.jpgFot. Krystian Kiwacz

    Chatka zyskała miano “kultowego obiektu” wpisując się w legendę Bieszczadów. Magnesem jej nie jest jednak wysoki standard. Przez długie lata w schronisku nie było prądu (obecnie są zainstalowane 3 panele fotowoltaiczne) zaś wodę i opał trzeba było dostarczyć pracą własnych rąk z granicy lasu, ale i nikomu to nie przeszkadzało.

    Jej magnesem jest dawny klimat biesiadowania, gdzie gospodarz witał każdego wędrowca z uśmiechem i otwartymi drzwiami, nigdy dla nikogo nie zabrakło miejsca. W ten sposób obiekt zyskał rzesze wiernych sympatyków, częściowo poprzez swoją lokalizację, częściowo zaś przez właśnie ów surowy i spartański sposób funkcjonowania. Wiele osób nie ma pojęcia, jak można przeżyć w takich warunkach, ale będąc w Chatce Puchatka i spędzając tam choćby jedną noc, czując ten klimat, pokochało to miejsce na zawsze. To ciężki żywot dowód zmagania człowieka z siłą gór, a potem współistnienia we wzajemnej zgodzie. To synergia człowieka z natura w najczystszej postaci. Częstokroć, niezależnie od pory roku, celowo grupy wchodziły na Połoninę by spędzić noc w Puchatku która upływała właściwie na całonocnym śpiewaniu, to miejsce nie tylko noclegów lecz i spotkań towarzyskich.

Schronisko Chatka Puchatka to nie tylko czas na odpoczynek i nocleg lecz również miejsce kulturotwórcze. Częstokroć, nie zależnie od pory roku, celowo grupy wchodziły na Połoninę by spędzić noc w Puchatku, która upływała właściwie na całonocnym śpiewaniu, rozmowach o sztuce, poezji.

INFORMACJE O PLANOWANYCH ZMIANACH:

Po objęciu pieczy w 1964 r., nad obiektem przez osobę prywatną, która inwestowała swoje prywatne środki w prace przy Chatce podczas dzierżawienia jej od PTTK nowo powstały Bieszczadzki Park Narodowy zgłosił prawo do obiektu – w 1973 roku – czyli dopiero po 9 latach funkcjonowania Chatki jako schroniska.

Po trwających ponad 18 lat procesach sądowych, dwa lata temu PTTK musiało zrzec się praw do jej własności, które przyznano Dyrekcji Bieszczadzkiego Paku Narodowego BdPN.

1 października 2018 r. została podpisana umowa o "dofinansowanie projektu renowacji schroniska".

 

W odniesieniu do brzmienia oficjalnego komunikatu BdPN w tej sprawie (https://www.bdpn.pl/) uważamy, że nie można nazwać tego projektu renowacją, ponieważ zdjęcia i informacje wskazują na to, że ma tam powstać zupełnie nowy budynek, którego wygląd i funkcje absolutnie nie przystają do obecnego kształtu obiektu i jego roli w krajobrazie kulturowym Bieszczad.

Ponadto informacje przekazane przez Dyrekcję BdPN zawierają szereg nieścisłości i niedomówień.

 

1. Pod hasłem “renowacja” kryje się de facto rozebranie obecnego budynku i postawienie zupełnie nowego obiektu (patrz: wizualizacja poniżej). Zniknie więc cały dorobek życia Lutka Pińczuka oraz szeregu ludzi, którzy pracowali na kształt tego miejsca, dewastacji ulegnie cała historyczna bryła budynku, oraz elementy wystroju wnętrz a więc wartość artystyczna tego miejsca.

Brak także informacji w jaki sposób mają zostać potraktowane ruchomości znajdujące się obecnie w Chatce, co przy założeniu BdPN, że obiekt nie przedstawia żadnej wartości budzi obawy, że ulegną one zniszczeniu podczas rozbiórki.

Budżet „renowacji” opiewa na 4mln złotych co samo przez się sugeruje skalę zmian. Niezbędną modernizację można przeprowadzić dużo mniejszym kosztem zaś pozostałe środki przeznaczyć na inne działania chroniące bieszczadzką przyrodę.

2. Nowy obiekt mimo postulowanego “zwiększenia przestrzeni dla turystów” nie przewiduje funkcjonowania obiektu jako schroniska lecz jedynie jako miejsca odpoczynku na szlaku – w związku z tym rozbudowa obiektu jest bezzasadna i nie służy rozwojowi ruchu turystycznego.

W projekcie zawarta jest wprawdzie informacja o możliwości noclegów “w razie nagłych przypadków” lecz nie ma żadnego doprecyzowania jakie to mogą być przypadki ani też kto ma decydować o zaistnieniu owych przypadków.

3. Zawarte w umowie stwierdzenie, że “stan chatki obecnie nie dopuszcza....” jest niezgodny ze stanem rzeczywistym – obecnie chatka już posiada fotowoltaikę, a po licznych remontach i zabezpieczeniach znajduje się w dobrym stanie.

Nie negujemy potrzeby udoskonalenia funkcjonowania obiektu – jak najbardziej akceptujemy ekologiczne rozwiązania sanitarne, system odzyskiwania wody deszczowej czy pomysł umieszczenia tam agregatu na olej rzepakowy. schronisko1.jpg

POSTULUJEMY O:

1. Zaprzestanie wprowadzania opinii społecznej w błąd poprzez mówienie o „renowacji” Chatki. Opisywany projekt jednoznacznie wskazuje na powstanie całkowicie nowego obiektu.

2. Zachowanie Chatki Puchatka w jej obecnym kształcie.

3. Poszanowania wartości historycznej i kulturowej obiektu oraz panującego tam górskiego surowego klimatu.

4. Wprowadzenie jedynie koniecznych modernizacji oraz rozwiązań sanitarnych.

5. Pozostawienie Chatki Puchatka w swej dotychczasowej funkcji schroniska w każdej sytuacji, nie tylko awaryjnej.

6. Zachowanie rustykalnego stylu schroniska, oferującego miejsce do snu wędrowcom (jest wiele innych willi dla turystów o doskonałym standardzie, położonych w Wetlinie czy Ustrzykach, nie potrzebujemy kolejnego luksusowego obiektu w tak szczególnym miejscu jak Chatka Puchatka!)

7. Wyjaśnienia przez BdPN pogłosek o planowanym przesunięciu biegu Czerwonego szlaku tak aby wykluczył Chatkę, jako obiekt ruchu turystycznego. Wyjaśnienia w jaki sposób BdPN przebudową nie zaingeruje w wartość przyrodniczą i geologiczną okolicy.

8. Podania przez BdPN konkretnych informacji uzasadniającej celowości likwidowania Chatki i stawiania nowego obiektu za prawie 4 mln złotych.

 

Twój głos w tej sprawie jest ważny!

Na pewno zostanie usłyszany!

W Jedności SIŁA!!!

 

 


Działacze Chatki Puchatka NIE ODDAMy (https://www.facebook.com/chatkapuchatkanieoddamy/)    Skontaktuj się z autorem petycji