Petycja w sprawie wliczania do średniej ocen z etyki lub religii
Szanowna Pani Minister,
w imieniu środowiska nauczycieli etyki i edukacji filozoficznej zwracamy się z prośbą o niewprowadzanie zmian w prawie prowadzących do niewliczania ocen z przedmiotów etyka i religia do średniej ocen końcoworocznych, uzyskiwanych przez uczniów szkół podstawowych i średnich.
W dobie głębokiego kryzysu autorytetów, rozchwianych wartości i postępującej pauperyzacji kultury intelektualnej wydaje się niezbędne, aby poszukiwać zachęt do uczestniczenia w zajęciach takich jak etyka. Filozofia moralna jest czymś istotnym w kształtowaniu i rozwoju młodego człowieka, nauki krytycznego myślenia czy sztuki argumentowania i uzasadniania swojego zdania w dyskusji na ważkie tematy, czyli tego wszystkiego na co zazwyczaj brakuje czasu w ramach lekcji obowiązkowych wynikających z podstawy programowej. Włączenie oceny z zajęć z etyki do wyliczania średniej ocen stanowi taką zachętę.
Rozumiemy, że zarówno etyka jak i nauka religii są umocowane w naszym systemie prawnym na tych samych zasadach. Zmiana statusu jednego z nich, pociąga zmianę drugiego. Niemniej warto przywołać w tym miejscu wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 grudnia 2009 roku w sprawie wliczenia do średniej ocen z obowiązkowych zajęć lekcyjnych ocen z religii lub etyki wskazuje, że „wliczanie ocen z religii lub etyki do średniej rocznej lub średniej końcowej jest konsekwencją umieszczania ocen z religii lub etyki na świadectwie szkolnym. Konsekwencją ocen z religii na świadectwie szkolnym jest także równoprawna z innymi przedmiotami nauczania możliwość wliczania ocen z religii i etyki do średniej rocznej lub końcowej”.
Konkludując wyrażamy pragnienie, aby został utrzymany status quo w tej ważnej kwestii.
Z wyrazami szacunku,
Dawid Lipski Skontaktuj się z autorem petycji