"Fajny WF - zdrowe i sprawne dzieci" - petycja Stowarzyszenia Akademii i Trenerów PASS w sprawie podniesienia poziomu lekcji wychowania fizycznego w klasach 1-3 szkół podstawowych
"Uczniowie klas 1-3 są znacznie mniej sprawni niż ich rówieśnicy sprzed 20-30 lat. 88 proc. dzieci nie potrafi wykonać przewrotu w przód, a 86 proc. nie jest wstanie wykonać rzutu i chwytu odbitej od ściany piłki tenisowej. 57 proc. uczniów nie potrafi skakać na skakance" - raport z badania AWF Warszawa, maj 2023.
W trosce o zdrowie społeczne Polaków, składamy petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki o pilne zwrócenie uwagi na jakość nauczania podczas lekcji wychowania fizycznego w klasach 1-3, wraz z 4 postulatami, które mogą pozytywnie wpłynąć na poziom sprawności fizycznej wśród dzieci.
Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy wszystkich przedstawicieli środowiska sportowego – kluby i związki sportowe, trenerów, sportowców profesjonalnych i amatorów, a także rodziców, nauczycieli, środowisko akademickie i media.
Nasze postulaty:
- Zapewnienie prowadzenia minimum dwóch z trzech godzin wychowania fizycznego tygodniowo przez wykwalifikowanego nauczyciela wychowania fizycznego w klasach 1-3.
- Stworzenie systemu szkolenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, zainteresowanych rozwojem kompetencji w obszarze wychowania fizycznego, we współpracy z Akademiami Wychowania Fizycznego.
- Realizacja społecznej kampanii edukacyjnej, promującej aktywność fizyczną i jej znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego społeczeństwa – wywołanie ogólnopolskiej dyskusji o potrzebie dbania o sprawność fizyczną.
- Powołanie interdyscyplinarnej grupy roboczej, składającej się z ekspertów z takich obszarów jak sport, psychologia, medycyna, edukacja, którzy opracują program rozwoju sportu w Polsce, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sportu powszechnego i amatorskiego, a także którzy będą w stanie ją wdrożyć i monitorować efekty.
Jak pokazują liczne badania, polskie społeczeństwo jest jednym z najmniej wysportowanych w Europie – Polacy coraz rzadziej podejmują aktywność fizyczną, co skutkuje problemami zdrowotnymi i coraz powszechniejszymi chorobami cywilizacyjnymi nawet u najmłodszych. Bardzo słaby stan aktywności fizycznej potwierdza również praktyka – trenerzy coraz częściej sygnalizują, że dzieci zaczynające swoją przygodę ze sportem są zdecydowanie mniej sprawne niż ich starsi rówieśnicy, a regres zauważalny jest praktycznie z roku na rok!
Swoją petycję opieramy o badania, raporty i artykuły prasowe - część z nich cytujemy poniżej, a więcej źródeł można znaleźć na
Eksperci szacują, że co czwarte dziecko w Polsce spełnia zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej, ćwicząc co najmniej godzinę dziennie.
Źródło: MEDEXPRESS, 15 lutego 2019
W Polsce nie obowiązuje kompleksowa, spójna, międzyresortowa strategia upowszechniania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.
Źródło: RAPORT O STANIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY W POLSCE w ramach projektu Global Matrix 4.0 z 2022 roku
Zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego dotyczy 30 proc. uczniów w szkołach – Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki
Źródło: Polska Agencja Prasowa, 2022
– Uważam, że długie zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego nie powinno w ogóle istnieć. Każde dziecko może ćwiczyć, nawet mając choroby przewlekłe. Potrzeba tylko odpowiedniego, indywidualnego zaplanowania aktywności, np. lekkiej, umiarkowanej (...) - prof. Łukasz Małek, kardiolog sportowy.
Źródło: Puls Medycyny, 2022
Przez 10 lat wydolność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce pogorszyła się o kilkanaście procent. Jak wynika z badań ekspertów, np. 88 proc. dzieci z klas I-III nie potrafi wykonać przewrotu w przód, a 57 proc. nie potrafi skakać przez skakankę – Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki
Źródło: Puls Medycyny, 2023
Stowarzyszenie Akademii i Trenerów PASS jest niezależną organizacją, integrującą środowisko piłkarskie w Polsce, wspierającą kluby i trenerów w zakresie zarządzania, prawa, finansów, komunikacji. Stowarzyszenie dba o interes szkółek i akademii piłkarskich z całego kraju, pomaga w profesjonalizacji i rozwoju szkolenia, a także opiniuje najważniejsze projekty i reformy w sporcie.
Więcej informacji o Stowarzyszeniu można znaleźć na www.razemdlapilki.com - zapraszamy do kontaktu.
Stowarzyszenie Akademii i Trenerów Piłkarskich PASS Skontaktuj się z autorem petycji