Poprawmy powietrze w Białymstoku!
Poprawmy powietrze w Białymstoku!
Zanieczyszczone powietrze może powodować problemy z krążeniem i choroby płuc (m.in. rak płuc, astma) a średnia długość życia na obszarach z zanieczyszczonym powietrzem jest zauważalnie krótsza. Jesteśmy coraz bardziej świadomi negatywnych skutków smogu dla naszych organizmów. Są takie miejsca w Białymstoku, w których trudno oddychać i lepiej nie wychodzić z dziećmi na spacer.
Nie mamy wiarygodnych danych dotyczących skali problemu w Białymstoku, bo oficjalne czujniki pomiarowe są umiejscowione z dala od głównych źródeł emisji.
Miasto Białystok podejmuje pewne działania na rzecz ograniczenia szkodliwości smogu w naszym mieście, ale nie są one wystarczające! Brakuje konkretnego i wieloletniego planu działań antysmogowych.
Nie możemy już dłużej czekać!
Większość miast wojewódzkich wypracowało już wieloletni plan działań antysmogowych.
Apelujemy więc i my do władz Miasta Białystok – Prezydenta i Rady Miasta o jak najszybsze zorganizowanie Antysmogowego Okrągłego Stołu. Chcemy wesprzeć Radnych i Prezydenta w wypracowaniu wspólnie z mieszkańcami najlepszych, a jednocześnie możliwych do realizacji rozwiązań, które wyeliminują smog w Białymstoku.
Zwracamy się do Was Mieszkańcy i Mieszkanki Białegostoku – podpiszcie się pod naszym apelem – wypracujmy w naszym mieście skuteczną politykę antysmogową! Nie czekajmy bezczynnie do kolejnej zimy!
Chcemy zaproponować konkretne działania, które mogą stać się początkiem dyskusji o planie działań antysmogowych w Białymstoku. Takich rozwiązań jest wiele, ale za najważniejsze i najpilniejsze uznajemy:
- Dostarczenie mieszkańcom rzetelnej informacji o zagrożeniu smogiem: zwiększenie ilości stacji pomiarowych, postawienie nowych stacji przy ciągach komunikacyjnych, na osiedlach domów jednorodzinnych, przy żłobkach, przedszkolach i szkołach, informowanie (np. na tablicach świetlnych przy przystankach autobusowych).
- Wprowadzenie intensywnego i programu dofinansowania wymiany pieców na paliwa stałe oraz termomodernizacji budynków wraz ze skuteczną akcją informacyjną na temat programów wymiany.
- Wprowadzenie programu doradztwa energetycznego dla mieszkańców – bezpłatne informowanie i doradzanie w kontekście ogrzewania domów, programów dofinansowania, jak również umiejętności ogrzewania domów w sposób oszczędny i nieszkodliwy dla otoczenia.
- Wprowadzenie w ciągu kilku lat zakazu instalacji pieców na paliwa stałe dla nowopowstających budynków mieszkalnych na obszarach, które mogą być podłączone do sieci gazowniczej czy ciepłowniczej.
- Zbadanie wpływu transportu samochodowego na jakość powietrza wzdłuż najbardziej zatłoczonych ulic. Optymalizacja ruchu w mieście promująca płynną i spokojną jazdę.
- Tworzenie nowych terenów zieleni i nasadzeń na istniejących terenach, które będą oczyszczać powietrze w mieście.
Petycję popierają:
- Białostocki Alarm Smogowy
- Fundacja SocLab
- Inicjatywa Dla Białegostoku
- Instytut Działań Miejskich
- Miasto Mieszkańców
- Pieszy Białystok
- Przeciętny Obywatel
- Ratujmy Zwierzyniec
- Rowerowy Białystok
- Stowarzyszenie Jaroszówka
- Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju "Agro-Group"
Łukasz Pełszyński (Białostocki Alarm Smogowy), Katarzyna Sztop Rutkowska (Fundacja Soclab) Skontaktuj się z autorem petycji