Przywracamy historyczny kształt ogrodów przy Pałacu Herbsta w Łodzi

 

Hanna Wróblewska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dorota Ryl, Wojewoda Łódzki,

Joanna Skrzydlewska, Marszalek Województwa Łódzkiego,

Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi,

 

A P E L

Wielce Szanowne Panie,

zwracamy się z gorącym apelem o podjęcie wspólnych działań w celu przywrócenia pierwotnego, historycznego kształtu ogrodu, okalającego Pałac Herbsta w Łodzi.

Stan prawny instytucji i nieruchomości oraz podział kompetencji pomiędzy różne szczeble władzy publicznej uniemożliwiał jak dotąd skuteczne działania dla dobra wspólnego.


U Z A S A D N I E N I E

 

Już w końcu XIX stulecia eksperci z Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego zaliczyli ogród przy rezydencji Edwarda Herbsta do najlepiej urządzonych i "z zupełną starannością utrzymywanych". W korespondencji z wycieczki Komisji Kwiaciarstwa do Łodzi w 1891 r. pisano: "…oczom naszym przedstawia się bardzo miły widok. Koło domu piękne rabaty, kobierce dywanowe, a szczególnie znajdujący się w zagłębieniu pod tarasem, odznacza się dobrym rysunkiem i harmonią kolorów. [...] Park ciągnie się długim paskiem nad obszernym stawem, z lekkim ku niemu spadkiem i widokami głównie nań skierowanymi".

Kluczowe w tym opisie jest ostatnie zdanie dotyczące osi widokowych w ogrodzie. Podkreślono, że staw był ważnym elementem kompozycji ogrodu.

W czasie, gdy powstawało Muzeum Pałac Herbsta, część dawnego ogrodu została bezrefleksyjnie odcięta i znalazła się poza terenem ogrodu pałacowego, pozbawiona opieki muzeum, a także ochrony dziedzictwa krajobrazu i przyrody. Mija ponad 50 lat od tamtych niefortunnych decyzji i jest najwyższa pora by naprawić ich skutki – dewastację niegdyś pięknego kawałka zorganizowanej zieleni, będącej ozdobą miasta.

Przyłączenie do Muzeum "odciętego" fragment parku pozwoliłoby na zrekonstruowanie ogrodu – parku w jego pierwotnym kształcie, przy czym należy podkreślić także edukacyjny walor takiej decyzji, przywołujący ważny element historii miasta.


Stowarzyszenie Tylko Księży Młyn, ul. Księży Młyn 2, 90-345 Łódź    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Stowarzyszenie Tylko Księży Młyn, ul. Księży Młyn 2, 90-345 Łódź będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Stowarzyszenie Tylko Księży Młyn, ul. Księży Młyn 2, 90-345 Łódź do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...