Ratujmy Żabie Doły!
Komentarze
#2602
Podpisuję, ponieważ nie chcę, aby te piękne terenie zniknęły na zawsze. Zabieracie nam to co najcenniejsze, piękne drzewa dające świeże powietrze, cień i miejsca lęgowe zwierząt i ptaków. Ciszę gdzie można odetchnąć od zgiełku miasta.Czesława Jaroszewska (Sosnowiec, 2023-05-08)
#2603
Jestem za ochrona terenu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie DołySebastian Danysz (Piekary Śląskie , 2023-05-08)
#2606
o bezzwłoczne uchylenie przez Wojewodę Śląskiego decyzji wydanej z dnia 03.04.2023r. znak: IFXIV.7840.6.6.2023 w sprawie uchylenia decyzji Prezydenta Miasta Chorzów wnoszącej sprzeciw wobec zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na rozbiórce nasypu kolejowego w Chorzowie na działkach o nr ewid. 435/22, 417/15, 180/9, 160/4, 441/4, 444/3, 436/22, 418/10, 438/4, 161/4, 189/4, 433/22, 437/22, 175/10, 439/4, 185/4, 442/3, 434/22, 173/15, 177/11, 150/4, 440/4, 443/3 obręb 0006 Chorzów oraz o wystąpienie do sądu o zabezpieczenie zakazujące JK Technology Sp. z o.o. dokonywania jakichkolwiek robót na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie Doły,a także podjęcie dalszych kroków mających na celu ochronę całego terenu Żabich Dołów, leżącego na styku Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich jako terenu o unikatowych wartościach przyrodniczych, środowiskowych i kulturowych.
My, niżej podpisani mieszkańcy Chorzowa, Bytomia, Piekar Śląskich i okolicznych miejscowości, działając w interesie publicznym i własnym, wszyscy wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planowanej rozbiórki nasypu kolejowego leżącego na terenie Żabich Dołów, czyli ustanowionego prawem Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Wymieniony nasyp, podobnie jak wszystkie nasypy na terenie Żabich Dołów jest elementem kształtującym krajobraz tego terenu oraz dziedzictwem kulturowym.
Zasięg terytorialny ZPK Żabie Doły obejmuje powierzchnię 226,2 ha miast Bytom, Chorzów i Piekary Śląskie i stanowi przestrzeń rekreacyjną nie tylko dla mieszkańców tych miast, ale również dla miast ościennych. Jest ostoją co najmniej 129 gatunków ptaków lęgowych, z których co najmniej 17 gatunków jest nielicznych w skali Górnego Śląska. Co ważne, gatunki lęgowe, stanowią tu ok. 30% wszystkich gatunków lęgowych w Polsce.
Na uwagę zasługuje również fakt, że jak wynika ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Piekary Śląskie: Pola Dąbrówki Wielkiej (tj. po sąsiedzku z Żabimi Dołami) to bardzo duży (jak na warunki miejskie) obszar krajobrazu kulturowego o charakterze wiejskim. Występują tu typowe ptaki otwartych powierzchni: skowronki, pliszka żółta, pokląskwa, potrzeszcz, pustułka, myszołów, kuropatwa, czajka. Prawdziwą rzadkością jest tu chomik europejski – gryzoń ginący na naszym kontynencie, największy przedstawiciel chomików w faunie światowej. Jego liczna populacja zamieszkująca pola Dąbrówki Wielkiej i przyległe tereny – Bańgowa i Przełajki jest uważana za jedną z najsilniejszych w Europie. Teren ten, wraz z przyległymi otwartymi powierzchniami Piekar Śląskich, Bytomia, Chorzowa (np. Żabie Doły), Wojkowic, Bańkowa i Przełajki stanowi element regionalnych korytarzy ekologicznych umożliwiających wędrówki zwierząt zarówno w kierunku północ-południe jak i wschód-zachód. Obszar ten – szczególnie jego południowa część - mógłby zostać objęty ochroną jako obszar chronionego krajobrazu, tworząc całość z terenami chronionymi w obrębie Siemianowic Śląskich, położonymi w dolinie Brynicy.
Z aktualnych obserwacji poczynionych przez mieszkańców Chorzowa Starego wynika, że chomik europejski zamieszkuje również rejony Maciejkowic, zwłaszcza pola i pobliskie nasypy kolejowe. Takie obserwacje były zgłaszane do działającego do 2021 roku Centrum Dziedzictwa Górnego Śląska, a obecnie są najprawdopodobniej w posiadaniu Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Uważamy, że z uwagi na występowanie w tym rejonie gatunku krytycznie zagrożonego, ten obszar powinno się otoczyć szczególną dbałością i opieką prawną.
Rozbiórka nasypu kolejowego będzie ogromną ingerencją w ekosystem i sprawi, że Żabie Doły przestaną spełniać nie tylko funkcje ochronne dla lokalnej przyrody, ale także funkcje społeczne oraz krajobrazowe.
To właśnie nasypy kolejowe stanowią ważną i integralną część krajobrazu tego obszaru. Tego typu obszary poprzemysłowe są ważnymi świadkami historii naszego regionu i elementem dziedzictwa kulturowego.
W Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego 2020+ przyjętego Uchwałą Sejmiku Śląskiego Nr V/26/2/2016 z dnia 29 sierpnia 2016 r. czytamy, że : Województwo Śląskie jest obszarem o wyjątkowym, zróżnicowanym i bogatym dziedzictwie kulturowym. Zasoby dziedzictwa kulturowego, zarówno materialne, jak i niematerialne, mają szczególne znaczenie w zachowaniu tożsamości regionu, kształtowaniu atrakcyjności gospodarczej i turystycznej województwa. W obszarze ochrony znalazły się najcenniejsze elementy dziedzictwa m.in : parki kulturowe i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Rozwój obszaru powinien być ukierunkowany na ochronę zasobów dziedzictwa kulturowego, zarówno materialnych jak i niematerialnych, mających szczególne znaczenie dla zachowania tożsamości regionu, kształtowania turystycznej i gospodarczej atrakcyjności województwa oraz tworzenia nowych miejsc pracy.
Nie ulega wątpliwości, że likwidowanie historycznych nasypów kolejowych i bezpowrotne niszczenie dziedzictwa kulturowego stoi w sprzeczności z obowiązującym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego 2020+
Dalej, w opracowaniu ekofizjograficznym do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego, będącym załącznikiem do przytaczanego wyżej Planu zagospodarowania czytamy że:
“W pobliżu ośrodków przemysłowych w ciągu ostatnich dziesięcioleci powstało wiele środowisk antropogenicznych. Wypełnione wodą zapadliska powstałe nad wyrobiskami górniczymi, osadniki przemysłowe i żwirownie są obecnie w wielu miejscach trwałymi elementami krajobrazu. Niektóre z nich na skutek spontanicznej sukcesji roślinności stały się wyjątkowymi miejscami dla ptaków. Jednym z takich miejsc są Żabie Doły, które kwalifikują się jako ostoja o randze regionalnej. Prowadzenie rekultywacji takich miejsc, w których już rozwinęły się siedliska dogodne dla ptaków, powoduje bezpowrotne niszczenie tych siedlisk. Dotyczy to także zwałowisk kopalnianych, które są obecnie najważniejszym miejscem występowania sieweczki rzecznej, świergotka polnego i białorzytki w konurbacji górnośląskiej.
Możliwe scenariusze zmian w awifaunie pod wpływem działalności człowieka związane są głównie ze zmianami w siedliskach. Trudno jest jednak przewidzieć nowe uwarunkowania, jakie pojawią się i będą miały istotny wpływ na siedliska ptaków. Planowanie zmian sposobu prowadzenia gospodarki w danym miejscu czy przeobrażenie powierzchni ziemi w danej ostoi będzie niewątpliwie wpływać negatywnie na obecne tam ptaki, a w większości przypadków spowoduje ich trwałe zniknięcie. Poważnym zagrożeniem na terenach wodno-błotnych, czyli tych o największej bioróżnorodności, jest zmiana funkcji zbiorników wodnych i przekształcanie ich w miejsca masowej rekreacji, co drastycznie wpływa nie tylko na ptaki ale i na całą bioróżnorodność tych miejsc”.
Zwracamy uwagę na fakt, że planowane działania spółki JK Technology Sp. z o.o., a także jakiekolwiek inne działania budowlane i rozbiórkowe na terenie Żabich Dołów wpływają negatywnie na bioróżnorodność, co jest w sprzeczności z Europejską Strategią Bioróżnorodności do 2030 r. pod nazwą „Przywracanie przyrody do naszego życia” opublikowaną przez Komisję Europejską w dniu 20 maja 2020 r. , której celem jest odbudowę różnorodności biologicznej Europy z korzyścią dla ludzi, klimatu i planety.
Nadmieniamy, że Żabie Doły były przedmiotem zainteresowań badawczych już w latach 20. XX wieku kiedy to zauważono przyrodniczy fenomen tego obszaru, polegający na zjawisku powrotu przyrody na zniszczony teren.
Są one modelowym przykładem spontanicznej autorenaturalizacji, czyli samoczynnej, tj. wykonanej przez przyrodę naprawy szkód środowiskowych spowodowanych przez człowieka. Właśnie dlatego Żabie Doły są tak unikalne i cenne. To teren wtórnie zdziczały, a więc ponownie "zagospodarowany" przez przyrodę.
Dodatkowo Żabie Doły powinno się traktować jako element kulturowy krajobrazu, pozostałość dawnej ludzkiej działalności. Uważamy, że priorytetem w obecnej sytuacji są działania zmierzające do zachowanie tożsamości i ochrony wartości przyrodniczych, środowiskowych i kulturowych.
Dlatego zgodnie zwracamy się z prośbą o niezwłoczne podjęcie przez Wojewodę Śląskiego działań mających na celu zatrzymanie planowanych rozbiórek nasypu na terenie Żabich Dołów, a następnie podjęcie kroków zmierzających do wzmocnienia ochrony prawnej tych terenów jako cennych przyrodniczo i kulturowo.
Prosimy także o oficjalne wyrażenie:
- sprzeciwu wobec prowadzenia przez JK Technology Sp. zo.o. tzw. prac budowlanych oraz ujawnieniu dla opinii społecznej zakresu planowanych przez spółkę prac
- poinformowania opinii publicznej o wszelkich znanych Wojewodzie planach i zamiarach wobec terenu Żabich Dołów
- podjęcia wszystkich możliwych i dopuszczalnych prawem kroków w celu umocnienia ochrony Żabich Dołów poprzez np. ustanowienia parku kulturowego
Tatiana Cecot (Piekary Śląskie, 2023-05-08)
#2609
Stanowczo sprzeciwiam się planowanej rozbiórki nasypu kolejowego leżącego na terenie Żabich Dołów !Ponieważ to piękny obszar przyrodniczy, który ma wiele gatunków zwierząt.
Katarzyna Biskup (Piekary Śląskie , 2023-05-08)
#2611
Posiadamy bardzo mało terenów zielonych i rezerwatów dla ptaków plus ścieżek spacerowychw tak pięknych rejonach kategorycznie się nie zgadzam, niech Bytom lepiej zadba o wyrwy w drogach i chore przebudowyPrzemysław Brzuski (Piekary Śląskie , 2023-05-08)
#2618
Jestem mieszkańcem Piekar ŚląskichMarek Spurek (Piekary Śląskie, 2023-05-08)
#2619
Jestem z tym miejscem związana od dziecka.Elżbieta Bułat (Bytom, 2023-05-08)
#2622
Łapy precz od tego miejscaDorota Karcz (Bytom, 2023-05-08)
#2623
Uważam, że nawet najmniejsza ingerencja w ten obszar, spowoduje olbrzymie szkody w przyrodzie..Jacek Dombrowa (Siemianowice Śląskie , 2023-05-08)
#2624
Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec planowanej rozbiórki nasypu kolejowego leżącego na terenie Żabich DołówMarek Wyleżoł (Chorzów, 2023-05-08)
#2625
Tak jak jest jest dobrze i nie ma sensu tworzyć na terenie Żabich Dołów placu budowy.Tomasz Tkocz (Chorzów, 2023-05-08)
#2627
Protestuję przeciw niszczeniu krajobrazu chronionegoIrena Polak (Chorzów, 2023-05-08)
#2629
To za piękne miejsce żeby zostało zniszczone.Dosc inwestycji w takich miejscach!!Beata Dziedzic (Bytom , 2023-05-08)
#2632
Mam dosyć wyrażania zgody na niszczenie przyrody przez ludzi powiązanych z wiadomą partią. Białowieżę by wycieli gdyby pod nią rudę żelaza znaleźli.Szymon Błaszczyk (Bytom, 2023-05-08)
#2635
Ponieważ dzika przyroda jest nam potrzebna do przeżycia i bez niej będziemy wegetować, degenerować się, a w końcu wyginiemy :/Barbara Wojtaszek (Siemianowice Śląskie, 2023-05-08)
#2636
Nie chcę aby niszczone były ostatki naszej przyrody, często spędzamy tam czas i obserwujemy mnóstwo zwierzątekAleksandra Tomys (Chorzów , 2023-05-08)
#2639
Kocham to miejsce!Marianna Dufek (Katowice, 2023-05-08)
#2644
Żabie Doły są bardzo cennym obszarem przyrodniczym. Na ich terenie występuje aż 130 gatunkowo ptaków, takich jak pliszka, bączek, dzięcioł duży, myszołów, pustułka i wiele innych, aż 70 z nich odbywa tam lęgi!Jest to również miejsce występowania chomika europejskiego- gatunku zagrożonego wymarciem!
Paulina Szymborska (Chorzów, 2023-05-08)
#2647
Bliska jest mi przyroda tamtego miejsca, jej różnorodność i bogactwo. Wielokrotnie odbywałam spacery w tym rejonie i każdorazowo dokonywałam nowych odkryć - ptaków, gadów (żółw błotny ??), roślin. Nie wyobrażam sobie by te cennezasoby naszego środowiska przyrodniczego mogły ulec zniszczeniu lub ograniczeniu
Danuta Stankiewicz (Chorzów, 2023-05-08)
#2649
Jest to jedno z niewielu w okolicy pięknych i przyrodniczo interesujących miejscGrzegorz Grabowski (Bytom, 2023-05-08)
#2653
Ponieważ znając życie za chwilę powstanie tam kolejny zabetonowany teren - blokowisko.Karolina Usarek (Chorzów, 2023-05-08)
#2655
W regionie w którym mieszkam od ponad 50 lat takie miejsca jak Żabie Doły są enklawą coraz bardziej rzadką a potrzeba jej zachowania w dotychczasowym kształcie ma istotne znaczenie dla naszych dzieci i kolejnych pokoleńGabriela Sobieszek-Warwas (Bytom , 2023-05-08)
#2657
Jest to jeden z nielicznych miejsc gdzie natura żyje swoim życiem. Jest ostoja dla człowieka po pracy i bezpiecznym miejscem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Świat teraz dąży do niszczenia natury bo rządzi nim pieniądz. Nie można niszczy natury która nas otaczaAlina Szmit (Bytom , 2023-05-08)
#2659
Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec niszczenia tak wspaniałego zakątka przyrody istniejącego w rezerwacie Żabie doły.Mariusz Borowski (Chorzów, 2023-05-08)
#2661
Żabue doły to bardzo przyjemne miejsce do spędzania czasu z rodziną.Roksana Radlica (Bytom , 2023-05-08)
#2663
Silna ingerencja budowlana w ten unikatowy ekosystem, wyjątkowy w skali Śląska, spowoduje jego nieuchronną degradację.To niewielki fragment naszej Ziemii więc tym bardziej warto go chronić i bronić !Leszek Moska (Świętochłowice, 2023-05-08)
#2668
wierzę, że działania w kierunku ochrony środowiska są ważneMarcin Błaszczyk (Turkuu, 2023-05-08)
#2671
Chce chronić przyrodę Żabich DołówIza Dancewicz (Bytom, 2023-05-08)
#2672
Uważam ze ochrona tego miejsca jest bardzo istotna.Sebastian Kowalczyk (Bytom, 2023-05-08)
#2673
Należy bronić natury, ponieważ ona sama nie uchroni się przed niszczycielskim wpływem człowieka. Przywracanie tego terenu do natury zajęło dekady a nieprzemyślane, destrukcyjne działania człowieka zniszczą cały ekosystem unikalny na skalę Europy.Anna Kudzia (Chorzów , 2023-05-08)
#2674
Nie wyrażam zgody na planowaną rozbiórkę.Justyna Sadlos (London, 2023-05-08)
#2678
Nie zgadzam się ze zmianą tego terenuPiotr Fornalczyk (Bytom, 2023-05-08)
#2679
Żabie doly sa dla mojej rodziny ostoją spokoju, relaksu, nie mozna zabierac domu zwierzętom to rezerwat przyrody!!! To nasze zielone płuca wara od żabich dołówKatarzyna Bochynek (Bytom, 2023-05-08)
#2682
Podpisuję ponieważ, niszczenie przyrody i miejsca wypoczynku dla dużej części ludzi miasta, celem pozykania korzyści dla wąskiego grona osób, jest nie akceptowalne.Tomasz Galeja (Ruda Śląska , 2023-05-08)
#2692
Podpisuję ponieważ żabie doły piękne miejsce, z bogatą florą i fauną. Nie mozna pozwolic na jego zniszczenieKamil Chełminiak (Rogoźnik, 2023-05-08)
#2695
Jestem przeciw wykonania robót budowlanych polegających na rozbiórce nasypu kolejowego w Chorzowie oraz powstaniu jakichkolwiek budowli, magazynów i innych tego typu budynków na terenie Żabich Dołów.Robert Świtoń (Chorzów, 2023-05-08)
#2697
Nie zgadzam się na rozbiórkę tego pięknego miejscaWiktoria Skowron (Piekary slaskie, 2023-05-08)
#2698
Nie zgadzam się na niszczenie Żabich Dołów.Nasypy kolejowe i wiadukty są częścią przemysłowego dziedzictwa naszego regionu a dla Żabich Dołów stanowią charakter miejsca.
Bez tej kolejowej historii, bez nasypów nie ma Żabich Dołów.
Nie zgadzam się również na wycinkę drzew.
W naszej okolicy jest dość pokopalnianych przestrzeni, w których przedsiębiorcy mogą się budować bez niszczenia.
Dobromir Kazmierczak (Bytom, 2023-05-08)
#2701
To skandal aby niszczyć tak piękne miejsceTatjana Hordin (Katowice, 2023-05-08)
#2703
Zależy mi na ochronie flory i fauny okolicy.Małgorzata Rostocka (Sosnowiec, 2023-05-08)
#2704
Takie miejsce nie może zniknąć z naszego krajobrazu jest potrzebne nie tylko ludziom do odpoczynku ale również dla rozwoju ptactwa i innych gatunków zwierzęcychMarzena Mrugała (Piekary Śląskie , 2023-05-08)
#2706
Miejsce to jest dla mieszkańców wyjątkowe. Fauna i flora tego terenu zasługuje na ochronę. Nie ma zgody na niszczenie.Elżbieta Czerepowicka (Chorzów, 2023-05-08)
#2708
To piękne czyste i zielone miejsce... Cisza i spokój oraz dom dziesiątek zwierząt, takie miejsca w naszym regionie trzeba bezwzględnie chronić za wszelką cenę !Adrian Smutek (Świętochłowice, 2023-05-08)
#2710
Warto ratować zielone, ekologiczne tereny szczególnie te połozone blisko aglomeracji miejskich. To teren spacerów i oddechu dla mieszkańców, miejsce życia dla ptaków.Kalina Szawińska (Woźniki, 2023-05-08)
#2711
jestem pod wrażeniem starań i dokonań natury, która zdołała powrócić na zniszczone przez człowieka tereny. Chciałbym by teren ten pozostał nietknięty, tak by przyroda mogła się tam dalej rozwijać i zaskakiwać nas swoją siłą, wytrwałością i różnorodnością. Dlatego jestem przeciwny ingerowaniu człowieka w te z trudem wywalczone przez naturę tereny.Mateusz Drozdowski (Wymysłów, 2023-05-08)
#2713
Takie miejsca jak Żabie Doły szczególnie w tak mocno zurbanizowanych miejscach muszą być chronione przed chciwymi łapami różnych inwestorów co by tam chętnie wybudowali jakieś osiedle, hipermarket lub magazyn :-/Janina Smutek (Świętochłowice, 2023-05-08)
#2715
lubię żabie doły i biegam po tym terenie oraz jestem wielbicielem żabGrzegorz Hoszek (Chorzów , 2023-05-08)
#2716
nie wolno niszczyć przyrodyRafał Szumilas (Piekary Śląskie , 2023-05-08)
#2719
Chodzę z dziećmi tamNa spacer
Michał Cierpisz (Bytom, 2023-05-08)
#2724
Odrodziła się tu dzika przyroda. Po stokroć NIE ZGADZAM SIĘ !!!!!!!!!Teresa Borowska (Chorzów, 2023-05-08)
#2727
Żabie Doły to unikalne przyrodniczo miejsce w konurbacji górnośląskiejMarta Świtała (Katowice, 2023-05-08)
#2728
Zależy mi na pięknie Żabich DołówDorota Iwanowicz (Bytom, 2023-05-08)
#2735
Przyroda jest nasza a nie urzędników.Dorota Jeleńska (Pogorzela , 2023-05-08)
#2736
Teren zielony,ktory ma zostac oaza dla ptactwa,zwierzat!Aleksandra Grzybowska (Chorzów, 2023-05-08)
#2737
Jest to ukochane miejsce moje i mojej rodziny.Oaza ciszy ,spokoju miejsce spotkań ludzi kochających przyrodę.Anna Kurzydłowska (Chorzów , 2023-05-08)
#2741
Chcę uratować wiele gatunków ptaków!!!!!Agnieszka Przybyła (SIEMIANOWICE , 2023-05-08)
#2744
Uważam Żabie Doły za cudowny obszar przyrody i super miejsce do spacerów i relaksuDorota Grabinska (Bytom, 2023-05-08)
#2750
Bo chceKrzysztof Klaczyński (Siemianowice Ślaskie, 2023-05-08)
#2752
Kocham Żabie Doły tam odpoczywam!Joanna Cebulska (Polska, 2023-05-08)
#2754
Ratuję jak potrafię przyrodę, bez której ludzkość nie przetrwa.Joanna Maszak (Polska, 2023-05-08)
#2759
Jestem przeciwna niszczenia czegoś co daje tyle radości , dużo zieleni , cisza , fantastyczne miejsce na relaksAgnieszka Kalinowska (Chorzów , 2023-05-08)
#2763
To bardzo cenny obszar przyrodniczy i trzeba go utrzymać w stanie jakim jest teraz.Marta Tylak (Chorzów , 2023-05-08)
#2764
Byłem w tamtym miejscu. Urzekło mnie swoją różnorodnością biologiczną. Jestem za ochroną takich miejsc i nie naruszaniu ekosystemu tam istniejacego. Popieram petycję w 1000%Sebastian Motyka (Sosnowiec, 2023-05-08)
#2768
Jestem mieszkańcem Chorzowa i często bywam na Żabich Dołach. Zależy mi aby rejon ten pozostał nienaruszony przez człowieka.Dominik Kachel (Chorzów , 2023-05-08)
#2769
Zgadzam się w całości treści petycji !STOP rozbiórce mostu kolejowego !
RATUJMY CHROŃMY SPOKOJNY BYT ZWIERZAT ROSLIN NA TERENIE ŻABICH DOŁÓW !!!
Natalia Serwińska (Piekary Śląskie , 2023-05-08)
#2775
Bo środowisko samo się nie obroni !Karina Machura (Chorzów, 2023-05-08)
#2783
To społeczność lokalna powinna decydować o kierunkach działań, planach zagospodarowania terenu a nie władze na szczeblu województwa czy stolicy.Jacek Szymura (Rybnik , 2023-05-08)
#2791
Tak wielka ingerencha w ten teren całkowicie zniszczy jego unikatowy charakter.Tomasz Sobisz (Chorzów , 2023-05-08)
#2792
Chrońmy to miejsce.Beata Hadryś (Bytom , 2023-05-08)
#2793
Bo lubię tam spacerowaćPiotr Bensz (Chorzów , 2023-05-08)
#2794
Nie zgadzam się na ingerencję w obszary przyrodnicze decydujące o jakości życia ludzi .Wiesław Chmielewski (Zory, 2023-05-08)
#2799
Nie zgadzam się z przedłożonymi zmianach na obszarze Żabich DołówMałgorzata Grzesica (Siemianowice Śl., 2023-05-08)
#2800
Chcę bronić wyjątkowego miejsca. W Żabich Dołach występuje 129 gatunków ptaków, 9 gatunków płazów, które podlegają ochronie. Żabie Doły to obszar występowanie chomika europejskiego, który jest na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.Albina Król (Gliwice, 2023-05-08)