Petycja w sprawie polskich czasopism naukowych

Komentarze

#201

Popieram!

Bartosz Piwowarski (Kielce, 2019-12-20)

#202

Jak najbardziej popieram petycję!

Monika Tuleja (Kraków, 2019-12-20)

#208

Ponieważ argumenty zawarte w petycji, a wskazujące na potrzebę dofinansowania wydawania czasopism uważam za słuszne

Anna Pazdur (Gliwice , 2019-12-20)

#214

Podpisuję ponieważ w pełni zgadzam się z treścią petycji

Stanisław Kłosowski (Warszawa, 2019-12-20)

#216

Czasopisma polskie (utrzymujące wysoką jakość) są koniecznym uzupełnieniem nauki międzynarodowej, czyli nastawionej na uniwersalne odkrycia. Jednak wiele prac badawczych jest i powinno być nastawionych na rozwiązywanie problemów naszego kraju, niekoniecznie ważnych w skali międzynarodowej. Polskie czasopisma naukowe to też wielka część dorobku kulturowego naszego kraju. W moim przekonaniu zamiast "na siłę" (bo sloty, punkty itp.) publikować wszystko w czasopismach za granicą, korzystniej i sensowniej byłoby publikować artykuły o problematyce ściśle krajowej w Polsce, w tym także w języku polskim. Brak wsparcia finansowego może poważnie zagrozić bytowi wielu z tych czasopism, w tym mających od dawna duże znaczenie.

Krzysztof Kujawa (Turew, 2019-12-20)

#217

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze jest wydawcą 4 czasopism naukowych z zakresu etnologii i antropologii kulturowej, w tym najstarszego czasopisma o tym profilu wydawanego od 1895 roku

Anna Weronika Brzezińska (Poznań, 2019-12-20)

#219

prof. UJ dr hab. Katarzyna Barańska

prof. UJ dr hab. Katarzyna Barańska (Kraków, 2019-12-21)

#222

Bożenna Borkowska

Bożenna Borkowska (Skierniewice, 2019-12-21)

#223

Podpisuję, ponieważ wydawane przez SIiTPS "SPOMASZ" czasopismo "Inżynieria Przetwórstwa Spożywczego" ledwo zaistniało na rynku, zostało pozbawione możliwości istnienia z powodu "punktozy".

Sławomir Podgajny (Brzeziny, 2019-12-21)

#224

Podpisuję, ponieważ uważam, że polskie czasopisma, w które MNiSW zainwestowało środki finansowe, nie powinny stracić na wartości. Wiele z nich spełnia już wysokie standardy wydawnicze, weszło lub złożyło wnioski o wejście do uznanych baz danych WoS, SCOPUS czy DOAJ.

Dariusz Chojecki (Szczecin, 2019-12-21)

#230

Jestem wysoce zaniepokojona likwidacją funduszu DUN

Katarzyna Jadwiszczak (Białystok, 2019-12-22)

#231

Zależy mi żeby wiedza naukowa była dostepna także w czasopismach branżowych do szerokiego grona zainteresowanych.

Marcin Kmiecik (Wymysłów Enklawa 9 , 2019-12-22)

#234

Chce się edukować z opracowań polskich naukowców.

Tomasz Tuszyński (Zgliczyn Pobodzy, 2019-12-22)

#236

Dobrze byłoby, aby Pan Minister Gowin udostępnił kryteria i zasady wyboru i podziału czasopism oraz pełne, szczegółowe sprawozdania z posiedzeń Wszystkich Komisji ds czasopism i listy ministerialnej oraz te dotyczące zasad wyboru monografii naukowych...

Andrzej Woźnica (Wrocław, 2019-12-22)

#237

PTL jest wydawcą 4 czasopism naukowych

Hubert Czachowski (Toruń, 2019-12-23)

#239

Paczkowski Grzegorz

Grzegorz Paczkowski (Łódź, 2019-12-23)

#244

W pełni popieram ten apel. Zgadzam się z opinią, że zaniżenie punktacji polskich czasopism oraz zaprzestania ich finansowania jest rodzajem sabotażu. Do przedstawionych już tu uzasadnień dorzucam kilka następnych:
1. likwiduje możliwość publikowania wyników badań lokalnych (co nie znaczy, że mniej ważnych, a z polskiego punktu widzenia – nawet ważniejszych; wielokrotnie można spotkać się z następującą reakcją redaktorów czasopism amerykańskich, gdy wysyła się rezultaty badań dotyczących Polski: „to nie zainteresuje czytelnika amerykańskiego, proszę publikować w polskich czasopismach”)
2. przy próbie opublikowania rezultatów wykazujących pierwszeństwo polskiej nauki – redaktorzy czasopism amerykańskich odpisują: „to nie wpisuje się w naszą narrację” [wiadomo dlaczego]
3. przy próbie opublikowania np. diagnoz nowych gatunków można spotkać się z celowym przetrzymywaniem polskiego artykułu do czasu, aż konkurencja opublikuje własne opracowanie.

Piotr Köhler (Kraków, 2019-12-23)

#245

Jest wiele bardzo dobrych polskich czasopism, które mogą być zagrożone w wyniku braku finansowania. Najczęściej publikuję w zagranicznych czasopismach (obecnie za 100 punktów i więcej), ale uważam, że warto też wspierać polskie czasopisma, które publikują prace na wysokim poziomie.

Magdalena Moskal-del Hoyo (Kraków, 2019-12-24)

#257

Przywrócenie dofinansowania czasopism naukowych Z DUN, bowiem ono pozwoliło się utrzymać wielu czasopismom. Wydawcy czasopism naukowych są zwykle w trudnej sytuacji finansowej, szczególnie trudna jest sytuacja czasopism wydawanych przez towarzystwa naukowe, które utrzymują się tylko ze składek członkowskich.

Krystyna DaTa (Bochnia, 2019-12-27)

#264

Podpisuję, ponieważ to, co się dzieje z polską nauką, prowadzi do jej upadku.

Janusz Uchmański (Warszawa, 2019-12-28)

#268

Brak dotacji wspierającej finansowanie czasopism polskich pozbawia polskie czasopisma możliwości konkurencji na trudnym międzynarodowym rynku wydawniczym. Brak wsparcia ze strony Państwa może doprowadzić do zmarnowania wysiłków wypracowanych przez polskie zespoły. A mamy się czym cieszyć. Są polskie tytuły w bazach międzynarodowych, np Scopus, WoS. Szkoda, żeby te nasze DOBRA NARODOWE zostały zniwelowane przez obcą konkurencję

Bożena Denisow (Lublin, 2019-12-29)

#274

W pełni popieram tekst petycji. Nie miało być "punktozy" a wyszło inaczej. Pogoń za punktami (artykuły w zagranicznych czasopismach) za publiczne pieniądze! Niektóre czasopisma zwietrzyły dobry interes oferując publikację artykułów (z szybką - ale czy rzetelną? - ścieżką recenzji) w zeszytach specjalnych. A co z polskimi czasopismami, które systematycznie zwiększały swój potencjał i rangę naukową? Ostał im się jeno sznur?

Zbigniew LECIEJEWSKI (Warszawa, 2019-12-29)

#279

Agnieszka Wacnik

Agnieszka Wacnik (Kraków, 2019-12-29)

#282

Podpisuję , poniewaz uważam, że wsparcie finansowe daje szansę na podwyższenie jakości czasopism, zachętę do publikowania polskich i zagranicznych prac oraz umożliwia uzyskanie wyższej rangi w instytucjach oceniających jakość czasopism.

elżbieta Weryszko-Chmielewska (Lublin, 2019-12-29)

#283

Jako Redaktor Naczelny Journal of Apicultural Science w pełni popieram petycję o przywrócenie dofinansowania działalności upowszechniającej naukę w zakresie wydawania czasopism. Jeżeli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rzeczywiście chce wspierać polską naukę, to finansowe wsparcie polskich czasopism naukowych o zasięgu międzynarodowym jest tego niezbędnym elementem w trosce o zachowanie warunków konkurencyjności w międzynarodowym transferze wiedzy. Zbigniew Koltowski

Zbigniew Kołtowski (Puławy, 2019-12-30)

#285

Podpisuję ponieważ uważam, że MNiSW powinno wspierać polskie czasopisma naukowe jako element narodowego dziedzictwa i pomagać im w osiągnięciu poziomu światowego.

Marcin Rapacz (Kraków, 2019-12-30)

#292

Redakcja „Biuletynu Wojskowej Akademii Technicznej” / „Bulletin of the Military University of Technology” (w skrócie „Biuletyn WAT” / „Bulletin of MUT”) w pełni zgadza się z postulatami zgłoszonymi w Petycji w sprawie polskich czasopism naukowych.
Petycja uwydatnia problemy, z jakimi przyszło się zmagać także naszemu kwartalnikowi.
„Biuletyn WAT” jest czasopismem naukowo-technicznym ukazującym się nieprzerwanie od 1952 roku jako miesięcznik, a od 2006 roku jako kwartalnik. Na przestrzeni 67 lat działalności wydawniczej czasopismo publikowało artykuły będące między innymi rezultatem prac naukowo-badawczych prowadzonych w Wojskowej Akademii Technicznej, a także w innych ośrodkach naukowych – krajowych i zagranicznych. „Biuletyn WAT” był liczącym się krajowym czasopismem naukowo-
-technicznym (w roku 2010 na liście B „Wykazu czasopism punktowanych” w skali
10-punktowej miał 9 punktów) i wniósł swój wkład w rozwój polskiej nauki.
W dobie postępujących zmian Redakcja dążyła do rozwoju czasopisma i starała się realizować wymagania i kryteria MNiSW ogłaszane w kolejnych „Komunikatach”. W celu „umiędzynarodowienia czasopisma” m.in. powiększyła Radę Naukową o członków z zagraniczną afiliacją, założyła stronę internetową dostępną w języku polskim i angielskim, na której wszystkie artykuły udostępniane są w „otwartym dostępie” (bezpłatnie, w formie plików pdf), dla każdego artykułu jest generowany numer DOI, a od autorów wymagane jest teraz podanie numeru identyfikatora ORCID, został zakupiony dostęp do systemu antyplagiatowego Plagiat.pl.
Dofinansowanie z MNiSW w ramach programu DUN na lata 2017-2018 zaowocowało wzrostem liczby artykułów w języku angielskim powodującym tym samym zwiększenie procentowego udziału artykułów anglojęzycznych w stosunku do ogólnej liczby artykułów publikowanych w poszczególnych numerach kwartalnika.
„Biuletyn WAT” nie jest czasopismem indeksowanym w międzynarodowych bazach Scopus i Web of Science, nie posiada wskaźnika cytowań (IF), ale spełnia kryteria udostępniania artykułów w otwartym dostępie – jest indeksowany w największej międzynarodowej bazie czasopism naukowych o otwartym dostępie Directory of Open Access Journals (DOAJ) (od 29 września 2016 r). Z międzynarodowych baz jest także indeksowany w CAS – Chemical Abstracts Service, Google Scholar, Index Copernicus. Redakcja ma w planach podjęcie próby zgłoszenia kwartalnika do bazy Scopus.
Niestety, wszystkie działania podjęte przez Redakcję, zmierzające do podniesienia jakości i popularności naszego kwartalnika oraz zwiększenia jego szans na wyższą punktację na liście czasopism naukowych MNiSW nie przyniosły zamierzonego rezultatu. „Biuletyn WAT” nie dostał się na ministerialną listę „Wsparcie dla czasopism naukowych” i tym samym jego punktacja spadła z 8 punktów na zryczałtowane 5 punktów.
Zaważyło tu tylko jedno kryterium formalne – odsetek autorów prowadzących działalność naukową w WAT i publikujących swoje artykuły w „Biuletynie WAT” w latach 2016-2017 przekroczył (ustalone przez Ministerstwo) 50 procent (udział procentowy osób z zewnętrzną afiliacją spośród wszystkich autorów artykułów naukowych opublikowanych w czasopiśmie w roku 2016 i 2017 wynosił 25%, z WAT – 75%).
Kryterium to nie było znane wcześniej, ustalono je dopiero w momencie przyjmowania wniosków o „Wsparcie dla czasopism naukowych”. Duża część opublikowanych w „Biuletynie WAT” artykułów była zatem rezultatem prac naukowo-
-badawczych prowadzonych w Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowa Akademia Techniczna promowała w ten sposób swoje własne osiągnięcia naukowe, jednakże zamieszczano także artykuły autorów z innych ośrodków naukowych – krajowych i zagranicznych.
Spadek punktacji naszego czasopisma spowodował drastyczne zmniejszenie liczby wpływających artykułów, co grozi utratą ciągłości wydawniczej i może doprowadzić do upadku czasopisma.
Istotna dla czasopisma jest także wprowadzona „zasada dziedziczenia prestiżu”. Zgodnie z tą zasadą artykuł (w tym artykuł recenzyjny) jest wart tyle, ile czasopismo naukowe, w którym jest opublikowany, a monografia – tyle, ile wydawnictwo ją wydające. Zasada ta dotyczy również rozdziałów monografii naukowych i redakcji naukowej takich monografii.
Ku naszej radości Wydawnictwo WAT znalazło się w ministerialnym wykazie prestiżowych wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe i tym samym zgodnie z zasadą dziedziczenia prestiżu, każda monografia tu wydana otrzymuje
80 punktów, a rozdział w monografii – 20 punktów.
Niestety, okazało się jednak, że dla naszego czasopisma ma to negatywny skutek. Autorzy wolą swoją pracę opublikować jako rozdział w monografii za 20 punktów niż jako artykuł w czasopiśmie za 5 punktów.
Redakcja „Biuletynu WAT” podziela zdanie Autorów Petycji w sprawie polskich czasopism naukowych, uważamy, że wdrażane zmiany wyraźnie prowadzą do upadku polskich wydawnictw naukowych o charakterze ciągłym. Przyłączamy się do apelu o przywrócenie dofinansowania działalności upowszechniającej naukę w zakresie wydawania czasopism lub wypracowanie w trybie pilnym innej formy wsparcia finansowego tej ważnej naukowej aktywności oraz o szybkie opracowanie i wdrożenie polityki sprzyjającej rozwojowi polskich czasopism naukowych.

Renata Borkowska (Warszawa, 2019-12-30)

#293

Podpisuje ponieważ w pełni popieram postulaty wydawców ważnych POLSKICH czasopism naukowych

Marek Bieliński (Bydgoszcz, 2019-12-30)

#294

Podpisuję, ponieważ uznaję za mało transparentne zarówno wybór ekspertów, jak również kryteriów oceny, a także procesu odwoławczego.

Jarosław Sobkowiak (Warszawa, 2019-12-30)

#298

Instytut jako wydawca trzech czasopism naukowych dokłada wszelkich starań, aby utrzymać jak najwyższą jakość publikacji i aby jednocześnie ich tematyka wspierała badania na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskiego ogrodnictwa. W związku z powyższym wszelkie inicjatywy dla wsparcia wydawnictw krajowych będą pomocne w realizowaniu tego celu.

Dorota Konopacka (Skierniewice, 2019-12-30)

#299

nie można pozbawić publikowania w polskich czasopismach

Teresa Orlikowska (Skierniewice, 2019-12-30)

#303

Podpisuję, ponieważ w pełni popieram apel skierowany do Pana Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przyznanie odpowiedniego dofinansowania polskim czasopismom naukowym o najwyższej randze, publikującym od bardzo wielu lat osiągnięcia naukowe polskich naukowców, z pełnym dostępem do nich przez szerokie grono naukowców zatrudnionych w polskich jednostkach naukowo badawczych, jest obowiązkiem Ministerstwa zarządzającego nauką w Polsce. Polityka naukowa państwa powinna być skierowana na wsparcie nauki między innymi poprzez pomoc finansową czasopismom, które są indeksowane w zbiorach na całym świecie, a tym samym tworzącym rzeczywistą szansę rozwoju polskiej nauki. Powinno to być więc wsparcie rzeczywiste, a nie tylko deklaratywne; tymczasem inwestuje się obecnie znaczne kwoty w czasopisma zagraniczne.
Dodatkowo, wybitne krajowe czasopisma powinny uzyskać uznanie Ministerstwa w postaci przyznania im co najmniej 100 pkt. na liście czasopism MNiSzW. Stanowić to będzie zachętę dla polskich naukowców do publikowania swoich prac w najlepszych czasopismach krajowych, nawet przy uwzględnieniu stosowanej dzisiaj powszechnie „polityce punktozy”.

Tomasz Sterzynski (Poznań, 2019-12-30)

#304

Podpisuję bo moje wątpliwości budzą niejasne motywy decyzji dotyczące umieszczania czasopism na liście ministerialnej oraz przyznawanej punktacji

Ks.Tomasz Wielebski (Warszawa, 2019-12-31)

#309

Jestem psychologiem i czasopisma naukowe umozliwiaja mi poszerzanie wiedzy.

Katarzyna Siedlecka (Lublin , 2019-12-31)

#310

Czasopismo "Eos. Commentarii Societatis Philologae Polonorum", założone w 1893 roku we Lwowie, korzystało z dofinansowania w ramach DUN. W roku 2018 zostało - zgodnie z zaleceniami MNiSW - włączone do bazy Scopus, w związku z czym redakcja nie mogła zgłosić czasopisma do konkursu "Wsparcie dla czasopism naukowych". Wskutek tego prace nad rocznikiem 2020 "Eos" odbywają się obecnie bez wsparcia ze środków publicznych.

Katarzyna Ochman (Wrocław, 2019-12-31)

#313

Katarzyna Jazdzewska

Katarzyna Jazdzewska (Warszawa, 2019-12-31)

#325

Popieram

Ilona Czyczyło-Mysza (Kraków, 2020-01-07)

#330

w pełni uważam petycję za zasadną

Beat Zimowsksa (Lublin, 2020-01-10)

#337

Popieram te petycje

Wanda Małek (Lublin, 2020-01-23)

#338

Stan permanentnej niepewności związanej z niekończącymi się zmianami regulacji utrudnia działalność naukową i popularyzatorską.

Jakub Banasiak (Łódź, 2020-02-13)