List otwarty w sprawie zasad zatrudniania doświadczonych naukowców (powyżej 7 lat po uzyskaniu stopnia doktora) w grantach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki

Komentarze

#214

Podpisuję, ponieważ obecny system zatrudniania dyskryminujący osoby z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem z powodu wieku jest katastrofalnie szkodliwy zarówno dla postępu i innowacyjności polskiej nauki jak i dla możliwości rozwoju naukowego wspaniałych naukowców, którzy niekoniecznie mają predyspozycje, żeby być kierownikami grup badawczych.

Małgorzata Łobocka (Warszawa, 2022-01-21)

#220

Postulat niewątpliwie słuszny, ale programy grantowe wymagają także wielu innych reform.

Joanna Szczepankiewicz-Battek (Wroclaw, 2022-01-21)

#232

W pełni zgadzam się z postulatami petycji.

Dorota Magner (Poznań, 2022-01-21)

#235

Jest to potrzebna zmiana, umozliwiajace prowadzenie badan o bardzo wysokim potencjale i wysokim ryzyku/dlugim czasem trwania.

Pawel Mikulski (Oxford, 2022-01-21)

#257

Moja żona jest naukowcem

Andrzej Wołczyk (Warszawa, 2022-01-21)

#298

Jest to poważne niedopaczenie ze strony NCN sugerujące że tylko osoby na stanowiskach naukowych oraz młodzi naukowcy uczestniczą w badaniach co jest nieprawdą. To baśń osoby zatrudnione na stanowiskach badawczo-techniczny z tytułem doktora najczęściej wykorzystywane są do realizacji takich projektów przyłączając młodych ludzi po studiach magisterskich lub świeżo po doktoratach a notorycznie są pomijanie oficjalnie w takich projektach.

Grzegorz Burnat (Kraków, 2022-01-23)

#307

Podpisuję. To się absolutnie musi zmienić. Nie każdy ma ochotę i predyspozycje do bycia PI. Brak takiego stanowiska skutkuje odpływem zdolnych młodych ludzi do firm lub zmianą zawodu. Sam to niejednokrotnie obserwowałem. Musi w końcu zaistnieć alternatywa dla ścieżki kariery od studenta do profesora. W przeciwnym razie nie będzie żadnej motywacji (bo o finansowej w naszych realiach trudno marzyć), żeby zatrzymać ludzi w nauce. Nie dla każdego taka ścieżka jest atrakcyjna. Nietórzy wolą pracować w laboratorium zamiast utonąć w biurokracji, związanej z zarządzaniem grupą badawczą i stracić kontakt z pracami eksperymentalnymi. Dla takich ludzi w zasadzie nie ma obecnie miejsca w polskim systemie i grantach NCN. W połączeniu z sytuacją na rynku pracy i ogromnymi problemami w rekrutacji np. doktorantów czy post-doków do projektów grozi to katastrofą. Być może stworzenie bardziej elastycznych zasad zatrudniania doświadczonych naukowców pozwoli w jakimś stopniu odwrócić tę sytuację. Tak jak zauważyli twórcy petycji, pozycje "senior researcher" czy "staff scientist" istnieją w zachodnich instytucjach naukowych. Skoro tak chętnie spoglądamy z zazdrością na poziom nauki w Europie Zachodniej czy USA, to może warto przejąć z nich to, co najlepsze, a nie tylko to, co się podoba. A możliwosć zatrudnienia osoby na takim stanowisku to dla kierownika grupy, zwłaszcza nowej grupy, zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, żeby taka grupa mogła szybko rozwinąć skrzydła.

Rafał Tomecki (Warszawa, 2022-01-23)

#374

W pełni zgadzam się z jej treścią. Obecne kryteria zmuszają pracowników naukowych do zmiany miejsca zatrudnienia, która nie zawsze jest możliwa. W efekcie zespoły naukowe tracą know-how doświadczonych pracowników a sami pracownicy są postawieni przed trudnymi wyborami między realizacją zawodową a życiem rodzinnym.

Anna Czarnota (Gdynia, 2022-01-25)

#375

Jako kierownik projektów spotykam się z ogromnym problemem zatrudniania w projektach specjalistów w mojej dziedzinie (wirusologów), a nie mam np. możliwości zatrudnienia osób przeze mnie przeszkolonych w ramach doktoratu, którym poświęciłam lata treningu i podzieliłam się doświadczeniem. W mniejszych ośrodkach naukowych - czytaj miastach innych niż posiadające więcej niż 2 uczelnie, wymuszanie mobilności w tak dużym kraju, jak Polska, dodatkowo w warunkach pandemicznych, jest sztuczne i niekorzystne dla sprawnej realizacji projektów finansowanych przez NCN. Wymusza to też niekorzystną strukturę w nauce, gdzie nie ma etatów uczelnianych dla np. młodych doktorów lub specjalistów, bo uczelnie nie posiadają na takie etaty własnych środków.

Andrea Lipińska (GDAŃSK, 2022-01-25)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...