List otwarty w sprawie zasad zatrudniania doświadczonych naukowców (powyżej 7 lat po uzyskaniu stopnia doktora) w grantach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki
Komentarze
#19
Wyjeżdżam z kraju w poszukiwaniu pracy w instytucie naukowym, ponieważ rynek pracy, ze względu na dotacje grantowe (z moich podatków) dyskryminuje doktorów niespełniających kryterium "wieku". Jak można być "za starym" na pracę fachowca w danej dziedzinie w nauce???Joanna Krwawicz (Warszawa, 2022-01-20)
#50
This rule is unfair and counterproductive to retaining skilled scientists in research positions. It further engenders the appearance that an academic career looks a certain way and occupies a certain shape. This rule is negatively impacting my career prospects at present, because I am unable to even consider applying for the majority of post-docs advertised in this country. Disappointingly, this also applies to some group leader competitions/grants.Andrew Want (Józefosław, 2022-01-20)
#63
Jestem osobą, która uzyskała stopień doktorski ponad 7 lat temu i ten problem dotyka mnie osobiścieMonika Żochowska (Warszawa, 2022-01-20)
#116
Podpisuje ta petycje, poniewaz w pelni zgadzam sie z jej trescia. Uwazam, ze zasady zatrudniania naukowcow powinny byc wciaz dostosowywane w celu ulepszenia jakosci badan w Polsce, a wykwalfikowana i zadowolona kadra jest jej baza. Wobec tego, uwazam, ze polski system finansowania nauki wciaz ma przestrzen na optymalizacje i zwiekszenie konkurencyjnosci, a spelnienie postulatow petycji moze miec tylko pozytywny rezultat.Dawid Glow (Hamburg, 2022-01-21)
#134
Podpisuję, ponieważ jako doświadczony naukowiec, a przy okazji mama dwójki małych dzieci czuję się dyskryminowana przez obecne zasady zatrudniania naukowców w konkursach NCN (OPUS i MAESTRO).Katarzyna Lindner-Cendrowska (Warszawa, 2022-01-21)
#142
Podpisuję, ponieważ w całości zgadzam się z tekstem petycji. Szczególnie mocno pragnę podkreślić jak ważne jest zniesienie wymogu mobilności zagranicznej. Ten wymóg jest trudny do osiągnięcia dla wielu znakomitych naukowców z powodów rodzinnych i jest bardzo dyskryminujący dla kobiet.Elżbieta Romanowska (Warszawa, 2022-01-21)
#181
jestem jedną z Naukowczyń, które mają rodzinę, dzieci i nie są tak mobilne. Kocham naukę, mam osiągnięcia publikacyjne i nie chcę być zmuszona do rezygnacji z nauki i zmiany pracy.Marta Grech-Baran (Warszawa, 2022-01-21)
#190
Przepisy w dotychczasowym kształcie doprowadziły do utraty z mojego zespołu bardzo wartościowych pracowników. Ich rzadko spotykane, doskonalone latami umiejętności, niezwykle przydatne dla naszego zespołu, specyficzne dla dziedziny badań jakie prowadzimy - zostały zmarnowane. Prowadzenie dalszych badań zostało utrudnione, bo niekiedy, by osiągnąć sprawność w danej metodyce potrzeba lat. Nowa osoba w zespole nie zastąpi doświadczonego pracownika, za to będzie wymagać długotrwałej opieki. To z kolei ogranicza czas szefa grupy potrzebny na pisanie czy rozwiązywanie problemów naukowych.Adrianna Skoneczna (Brwinów, 2022-01-21)