List otwarty w sprawie usunięcia zapisu ograniczającego zatrudnienie na stanowisku typu post-doc z Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki

Komentarze

#411

Podpisuję, ponieważ w pełni zgadam się ze stwierdzeniem, że sukces zespołów badawczych opiera się na zachowaniu pewnej ciągłości pracy. Obecnie ciężko znaleźć doświadczonych postdoców i nowy zapis będzie często skutkował zatrudnianiem ludzi bez doświadczenie w danej dziedzinie co przełoży się na obniżenie skuteczności pracy.

(Toruń, 2018-10-04)

#481

Decyzja NCN szczególnie uderza w mniejsze ośrodki, gdzie nie ma możliwości "wymieniania się" kadrami, oraz takie, które prowadzą wysoko specjalistyczne badania, gdzie wyszkolony w ciągu paru lat pracownik jest bezcenny.

(Gliwice, 2018-10-05)

#555

Rozumiem potrzebę mobilności, jednak wymuszenie jej w postaci zakazu zatrudniania nie jest korzystne w warunkach polskich. Prawie natychmiast wykształci się "krążenie oboczne", aby zniwelować negatywne skutki tego zapisu, opisane w liście. Znacznie lepsza byłaby motywacja pozytywna, jak ma to miejsce np. w "Marie Skłodowska-Curie actions" Komisji Europejskiej.

(Warszawa, 2018-10-05)

#559

W pełni zgadzam się z zawartymi w liście argumentami.
Opracowanie i zoptymalizowanie odpowiednich metod jest czasochłonne, stąd konieczność wymiany zespołu badawczego obniży skuteczność jego funkcjonowania.
Nowa osoba dołączająca do zespołu, będzie musiała poświęcić ok. 0,5 roku, jeśli nie więcej na wdrożenie się w temat, zarówno od strony praktycznej, jak i teoretycznej. Warto zwrócić uwagę, że wiele projektów badawczych trwa 2-3 lata.
Ponadto znam cennych specjalistów, którzy z powodu braku stałego etatu na uczelni utrzymują się z grantów. Wprowadzenie takiego obostrzenia zmusi ich do opuszczenia obecnego miejsca pracy, co zuboży zespoły badawcze, w których dotychczas takie osoby pracowały.
Zachęcanie do mobilności jest cenne, jednak jeśli będzie się ją wymuszać w stopniu, który oznaczać będzie całkowity brak perspektyw na stabilizację życiową, może to sprawić, że osoby wystarczająco zdeterminowane, by wieść takie życie, zdecydują się na emigrację, gdzie będą na nie czekać korzystniejsze warunki.

(Kraków, 2018-10-05)

#573

Proponowany zapis nie gwarantuje spodziewanej mobilności naukowców.

(Szczecin, 2018-10-05)

#588

Brak mobilności ma główne źródło w mentalności kadry naukowej w Polsce i małej liczbie ogólnie dostępnych ofert pracy,a nie w niechęci do zmiany miejsca pracy przez bardzo nielicznych post-doków.

(Gdynia, 2018-10-06)

#593

zmniejszając się liczba studentów i wysokie pensum dydaktyczne zmuszają do ograniczania zatrudnienia w uczelniach
W ten sposób rozpadają się istniejące zespoły badawcze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwalnianii młodzi badacze znajdą zatrudnienie za granicą.

(Gliwice, 2018-10-06)