List otwarty w sprawie zasad zatrudniania doświadczonych naukowców (powyżej 7 lat po uzyskaniu stopnia doktora) w grantach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki

Komentarze

#410

Podpisuję ponieważ popieram jak najbardziej elastyczne formy zatrudniania naukowców i finansowania ich zatrudnienia z projektów NCN.

Maja Grabacka (Kraków, 2022-01-27)

#468

Zasady powinny być równe dla uczestników tego samego projektu.

Andrzej Witowski (Warszawa, 2022-01-28)

#473

Obecne zasady zatrudniania doświadczonych naukowców w grantach NCN stanowią poważną przeszkodę dla utrzymania doświadczonej kadry naukowej w akademii. Są to wzory tępo i bezrefleksyjnie skopiowane z systemów naukowych niektórych państw zachodnich w których nauka rozwijała się bez przeszkód, ciesząc się stabilnym i przyzwoitym finansowaniem, przez bardzo długi czas. Jest to sytuacja całkowicie nie przystająca do panującej w tym, do dziś niestabilnym pod względem finansowym i prawnym, kraju. Stąd też ciągłość zatrudnienia, wciąż wątłej ilościowo kadry, którą udało się w ostatnich latach przyzwoicie wykształcić powinna być obecnie i jeszcze przez kolejnych kilkadziesiąt lat, priorytetem.

Michal Kuniecki (Kraków, 2022-01-28)

#474

Zgadzam się z treścią listu. Uważam też, że kolejną kwestią, która wymaga dyskusji są stawki wynagrodzeń w grantach NCN. W obecnych realiach gospodarczych stawki te szybko stają się coraz mniej konkurencyjne wobec sektora prywatnego.

Krzysztof Szczepaniak (Warszawa, 2022-01-28)

#502

Zgadzam się z treścią petycji i całkowicie popieram sugerowane zmiany

Paulina Kosikowska-Adamus (Gdańsk, 2022-01-29)

#542

Podpisuję, ponieważ od wielu lat totalnie niekompetentna Rada NCNu oraz równie niekompetentne Władze NCNu są głównymi szkodnikami w nauce w Polsce. Jeszcze raz apeluje aby oba te ciała, włącznie z ich niekompetentnymi szefami, podały się do natychmiastowej dymisji. Państwo wprowadzili takie idiotyczne więzy i ograniczenia w grantach jakich nie ma w ani w grantach ERC, ani NSFu, czy innych rozsądnych agencji naukowych na świecie, którym zależy na rozwoju nauki. Państwu ewidentnie zależy na blokowaniu rozwoju, na tym, aby nie dopuścić do utworzenia mocnych grup w Kraju, które byłyby w stanie wygrywać konkurencje z najlepszymi w Europie i na świecie. Nawet na zapyziałych chińskich uniwersytetach wiedzą jak zbudować silna naukę, tylko "pseudokwiat" nauki polskiej zgromadzony w tych ciałach uparł się by do tego nie dopuścić. Apeluję także do odpowiednich służb (ABW, CBA), aby zbadały dlaczego tak szkodliwe przepisy były wprowadzone i są utrzymywane przez NCN.

Krzysztof Woźniak (Warszawa, 2022-02-01)

#549

Dyskryminacja lub niskie bądź niepełne finansowanie utrudnia lub uniemożliwia zatrudnianie wartościowej kadry w grantach, a to z pewnością zwalnia rozwój polskiej nauki.

Adrian Horzyk (Kraków, 2022-02-02)

#553

Zgadzam się z tezami zawartymi w petycji. Na całym świecie doświadczenie ludzi dysponujących wiedzą zawsze było gwarancją szybszego postępu w rozwoju cywilizacji. W obszarze nauki, w najlepszych światowych ośrodkach naukowo-badawczych możliwość zatrudnienia doświadczonego naukowca jest wartością nie do przecenienia. Stąd pytanie : dlaczego my znowu jesteśmy" najmądrzejsi? :-)

Janusz Majta (Kraków, 2022-02-02)

#564

Aplikuję o projekty OPUS NCN i podobnie do autorów petycji dostrzegam problemy związane z regulaminem konkursu, które ograniczają możliwości skomponowania zespołu badawczego, w taki sposób, aby w pełni wykorzystać kompetencje osób z odpowiednim doświadczeniem do realizacji projektu. Wpływa to niekorzystnie na rozwój nauki w PL oraz na rozwój kariery naukowej tychże osób.

Małgorzata Dawidowska (Poznań, 2022-02-02)

#572

Nie jestem przeciwnikiem mobilności. Jestem jednak fanem motywacji przez zachętę, a nie przez zakazy. Utrata wysoko wykwalifikowanej kadry może mieć krytyczne znaczenie dla realizacji projektów. Nie zawesz da się nową osobę przeszkolić w ramach czasowych realizacji grantu.

Karol Karnowski (Warszawa, 2022-02-03)

#585

Uwielbiam pracę naukową ale obecnie jedyną progresywną ścieżką kariery w środowisku akademickim (z kilkoma wyjątkami na świecie) jest pozycja Group leader/PI.

Maciej Jankowski (Jerusalem, 2022-02-07)

#588

Planuję przebranżowienie lub wyjazd za granicę, bo za niedługo ten problem dotknie również mnie.

Patrycja Gołębiowska (Warszawa, 2022-02-07)

#591

Odcięcie nauki od doświadczonych badaczy jest nienaprawialnym błędem.

Bogusław Śliwerski (Łódź, 2022-02-09)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...