Petycja w sprawie zmniejszenia pensum nauczycieli języka polskiego

Komentarze

#6422

Jestem polonistką.

Dominika Grączewska (Dyblin , 2024-07-07)

#6440

Mam dość bycia pariasem po 30 latach ciężkiej pracy.

Justyna Dunin-Wąsowicz (Szczecin, 2024-07-07)

#6453

Czas na zmiany.Nie można uczyć takim samym systemem od 30 lat. Świat i zdobycze techniczne idą do przodu.Ja jako dziecko, które edukowano kiedyś, a moje wnuki teraz to potrzeba zmian oraz pedagogów mających czas dla dzieci i młodzieży, a nie dla tabelek.Do tabelek zatrudnijcie sobie większą kadrę administracyjną. Pedagog i dziecko to rozmowa o tym co jest przerabiane i utrwalenie, a nie wyścig z czasem i programem.

Marzena Szyszka (Łazieniec, 2024-07-07)

#6495

Zgadzam się w stu procentach z autorką petycji.

Magdalena Nieczuja-Goniszewska (Gdańsk , 2024-07-07)

#6520

zgadzam się z wszystkimi przedstawionymi postulatami i argumentacją.
Nauczanie języka polskiego jest obarczone wielozadaniowością, odpowiedzialnością, ponieważ polonista jest często jedynym nauczycielem wymagającym pisania dłuższych prac, spełniających kryteria nie tylko dotyczące merytorycznej wiedzy, ale i poprawności językowej, gramatycznej oraz ortograficznej. Nauczenie takiego posługiwania się językiem polskim wymaga wielokrotnych ćwiczeń praktycznych, na które w obecnych realiach szkolnych nie ma czasu ani klimatu, bo podważa się sensowność takich poczynań matematycznymi metodami sprawdzania prac i konstruowania narzędzi sprawdzających kompetencje humanistyczne metodami statystycznymi, w moim przekonaniu dostosowanymi do przedmiotów takich jak matematyka.
Usprawnienia w konstruowaniu wypowiedzi pisemnych takich jak czat GPT i tym podobne narzędzia "zwalniają"niektórych uczniów z wysiłku oraz pracy nad własnymi wypowiedziami oraz trenowaniem swojego umysłu.
We współczesnej szkole nie szuka się uzdolnień i talentów, tylko wszystko uśrednia. Przemęczeni uczniowie tak naprawdę nie chcą uczestniczyć w kolejnych, dodatkowych zajęciach, zabita w nich jest ciekawość poznawcza. Kształtowanie wiedzy i umiejętności sprowadza do matrycy, jak w fabryce. Prace egzaminacyjne pokazują, że bezpieczniejszy od kreatywności jest niezbyt wyszukany schemat, byle spełniał kryteria, ponieważ każdy błąd jest bezwzględnie karany odjęciem punktów.
A gdzie dla ucznia i nauczyciela czas na refleksję nad sobą i swoją kondycją jako człowieka? Dzielnie się własnymi wątpliwościami i myślami?
Teksty czytane w klasie, z nauczycielem i na bieżąco poddawane analizie i dyskusji, to coś bezcennego.
Wydaje mi się, że to jest sposób na pobudzenie młodego pokolenia do zastanowienia się nad sobą i światem, kreatywnego myślenia oraz konfrontowania z rzeczywistością. Można też pokazać młodzieży zainteresowanie ich sposobem myślenia, zachęcić do działania, poszerzyć możliwości samopoznania i wiedzę psychologiczną, tak potrzebną w codziennym funkcjonowaniu młodym ludziom wkraczającym w dorosłość.
Pragnę podziękować autorkom petycji, że ujmują się za nauczycielami-polonistami, bo w ten sposób ujmują się za ludzką i humanistyczną wizją szkoły jako miejsca przyjaznego młodemu człowiekowi, kształtującego wrażliwego, etycznego, kompetentnego oraz sprawczego młodego dorosłego, przygotowanego do wejścia w świat dorosłych.
Może zabrzmiało to romantycznie i trochę pompatycznie, ale wierzę, że w naszej pracy jest całkiem sporo osób, którym nieobce jest humanistyczne spojrzenie na polską szkołę.
Mam nadzieję, że ktoś przejrzy na oczy i dostrzeże sensowność przedstawionych w petycji postulatów.
Dokładnie o tym samym rozmawiam od dłuższego czasu w pokoju nauczycielskim z koleżankami i w pełni się z tym zgadzam.

Justyna Wierzgoń-Kalla (Opole, 2024-07-07)

#6591

Podpisuję, ponieważ uczę języka polskiego w szkole podstawowej i wiem ile wysiłku trzeba włożyć w tę pracę, aby była należycie wykonana. Praca polonisty to również praca weekendami i późnymi wieczorami, która często znacznie wykracza poza 40 godzinny tryb.

Ewelina Orłowska (Ruda Śląska , 2024-07-07)

#6592

Ze względu na chorobę przewlekłą nabytą podczas pracy (m.in. stres) oraz pensum 27 godzin (podczas rozmowy kwalifikacyjnej strony uzgodniły 21 godzin), a także pogodzenie roli matki, żony i nauczycielki oraz merytoryczne przygotowanie do lekcji języka polskiego pensum dla polonistów powinno być inne niż dla nauczyciela religii czy wychowania fizycznego.

Katarzyna Kowal (Łęczna , 2024-07-07)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...