Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa o przywrócenie wynagrodzeń pracowników MOPS w Krakowie
Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa – Aleksandra Miszalskiego
Przywrócenie odebranych dodatków i realizacja obietnic przedwyborczych dotyczących wynagrodzeń oraz waloryzacji dla pracowników MOPS Kraków
Szanowny Panie Prezydencie,
My, niżej podpisani pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, Mieszkańcy Krakowa oraz inne osoby solidaryzujące się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, zwracamy się do Pana z apelem o natychmiastowe podjęcie działań w celu przywrócenia pełnej kwoty dodatku z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, który w roku 2024 został zmniejszony aż o 1200 zł brutto. Jest to nie tylko niesprawiedliwe w stosunku do pracowników MOPS Kraków, ale także odbierane jako brak szacunku dla ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.
Obniżenie tego dodatku jest niezgodne z praktykami w innych gminach, gdzie kwoty te są waloryzowane i dostosowywane do zmieniających się kosztów życia. Dla porównania – nawet mniejsze gminy, takie jak Chrzanów czy Myślenice, przyznają swoim pracownikom wyższe dodatki, podczas gdy pracownicy MOPS Kraków, zatrudnieni w jednym z największych miast w Polsce, zostają pozbawieni tak istotnego elementu ich wynagrodzenia.
Podkreślamy również, że podstawowe wynagrodzenia pracowników MOPS Kraków są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi OPS-ami w Polsce. To właśnie różnorodne dodatki były więc kluczowym argumentem zachęcającym kandydatów do podjęcia pracy w MOPS Kraków, pomimo większego obciążenia obowiązkami i trudniejszymi warunkami pracy niż w mniejszych gminach.
Obietnice przedwyborcze Pana Prezydenta:
- Regularna waloryzacja wynagrodzeń, aby utrzymały one swoją realną wartość w obliczu rosnących kosztów życia.
- Dostosowanie wynagrodzeń do standardów rynkowych, co miało podnieść konkurencyjność zatrudnienia w jednostkach miejskich.
- Zwiększenie benefitów pozapłacowych, jako formy docenienia pracowników administracji samorządowej.
Niestety, żadne z tych obietnic nie zostały dotrzymane wobec pracowników MOPS Kraków. Wręcz przeciwnie – obserwujemy stopniowe ograniczanie ich wynagrodzeń oraz brak realnych działań mających na celu poprawę ich sytuacji. Wywołuje to ogromne rozczarowanie, obawy o dalsze zmniejszanie innych dodatków (np. "szampańskiego"), a także demotywację w zawodzie, który już teraz boryka się z brakami kadrowymi i problemami rekrutacyjnymi.
Apelujemy o:
- Przywrócenie pełnej kwoty dodatku na Dzień Pracownika Socjalnego w wysokości co najmniej z roku 2023.
- Spełnienie obietnic przedwyborczych w zakresie waloryzacji wynagrodzeń, dostosowania ich do standardów rynkowych oraz zwiększenia benefitów pozapłacowych.
- Zrezygnowanie z polityki oszczędzania kosztem wynagrodzeń pracowników MOPS Kraków, która prowadzi do ich dalszego zniechęcania i opuszczania zawodu.
Praca w MOPS Kraków jest wyjątkowo wymagająca – wymaga empatii, odporności na stres, umiejętności pracy z trudnym klientem oraz gotowości do podejmowania działań w sytuacjach kryzysowych. Zamiast jednak doceniać tych pracowników i zapewniać im godne warunki pracy, obecne działania władz miasta prowadzą do ich zniechęcania i odchodzenia z zawodu, który już teraz staje się profesją wymarłą.
Dlatego też prosimy Pana o pilne działania w tej sprawie. Mamy nadzieję, że doceni Pan trud wkładany przez pracowników socjalnych i spełni złożone wobec nich obietnice.
Z poważaniem,
Pracownicy MOPS Kraków, mieszkańcy Krakowa oraz solidaryzujący się z nimi
Załączniki:
1. Obietnice przedwyborcze Pana Prezydenta:
2. Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego 2024:
Pracownicy MOPS Kraków Skontaktuj się z autorem petycji