Mówimy NIE pudełkowej Starówce w Elblągu

Komentarze

#602

Retrowersja Starego Miasta w Elblagu to świetny w założeniu i realizacji pomysł. I nagle pojawiły się tuż obok ratusza budynki pasujace do reszty jak pięść do nosa, zamiast zintegrowanej urbanistycznie całosci. To nie może być kontynuowane.

Ewa Jaroszyńska (Rumia, 2020-07-16)

#610

Ta architektura nie ma żadnych walorów, nie jest historyczna i nie jest nowoczesna, z daleka czuć woń kiczu.

Grażyna Chowańska (Gdańsk, 2020-07-17)

#612

Elbląg stanął przed wyjątkową okazją odbudowy swojego dziedzictwa. Należy odbudować tkankę miejską wg. historycznego wzoru. Oby nie został popełniony błąd z Gdańska i Wyspy Spichrzów.

Arkadiusz Kuźmiński (Straszyn, 2020-07-17)

#613

Zgadzam z treścią petycji

Krzysztof Kuźmicki (Żukowo, 2020-07-17)

#616

Jestem rodzonym gdańskim "starówkowiczem", a Elbląg kocham odkąd byłem tam "we wojsku" (1983), bo jest "podobnie piękny" ...

JANUSZ SZCZYPIOR (Gdańsk, 2020-07-18)

#632

Ponieważ to nie przypomina kamienic tylko bloki z czasów XX wieku PRL. Tylko kolorowe

Bartosz Pawlak (Elblag, 2020-07-26)

#633

Problematyka odbudowy historycznych przestrzeni miejskich na skutek działań wojennych jest w ciąż żywa. Zniszczone miasta różnie sobie radzą z tym zagadnieniem, jedne lepiej inne gorzej. Na tle innych zniszczonych miast Elbląg znajdował się, przynajmniej w założeniu, w bardzo korzystnej sytuacji, tzn. przestrzeń dawnego Starego Miasta nie została po wojnie zabudowana oraz zostały przeprowadzone na szeroką skalę badania interdyscyplinarne, które dały podstawę do sformułowania wytycznych dla przyszłej odbudowy obszaru staromiejskiego. Większość innych ośrodków miejskich takiego komfortu nie miała... Żadna nowa realizacja budowlana nie zwróci w pełni tego co zostało utracone. Autentyczna substancja, historyczne podziały parcelacyjne, rozwiązania architektoniczne oraz funkcjonalno-przestrzenne wnętrz kamienic i oficyn już na zawsze zniknęły z krajobrazu ul. Bednarskiej oraz obszaru Starego Miasta Elbląga. W obecnych czasach pełna rekonstrukcja historycznej zabudowy mieszczańskiej jest niewykonalna, co jest uwarunkowane m.in. czynnikami doktrynalnymi, funkcjonalnymi, technologiczno-materiałowymi, cywilizacyjnymi, a także ekonomicznymi.
Pomimo powyższego powinno się dążyć w tym przypadku do maksymalnego przywrócenia charakteru i klimatu staromiejskiego, m.in. poprzez odtworzenie dawnych ciągów komunikacyjnych, historycznego nazewnictwa, linii kwartałów-pierzei, skali zabudowy, a także rozwiązań formalnych i kompozycyjnych fasad kamienic patrycjuszowskich. Odrębną kwestią jest program dekoracyjny fasad... Jak najbardziej popieram protest mieszkańców, którym los tego wyjątkowego miejsca nie jest obojętny!

Łukasz Rzepczyński (Kwidzyn, 2020-07-26)

#638

To ma być starówka a nie pudełka

Krzysztofa Łopusińska (Elbląg, 2020-07-31)

#673

Nie popieram niszczenia pięknych starych budowli. Ludzie powiinni je odbudowywać tak zeby nie nisczyć ich uroku.

Oliwia Stolar (Cięcina, 2020-09-16)

#704

Jestem przeciwko retrowersji bez uwzględnienia historycznej rekonstrukcji elbląskiego Starego Miasta.

Marek Kowalewski (Elbląg, 2020-12-07)

#705

Jak sama nazwa wskazuje Stare Miasto to Stare Miasto a nie nowe mistao.

Adriana Woźniak (Elbląg , 2020-12-14)

#711

W pełni popieram wniosek o dyskusję w sprawie dalszej zabudowy starówki.Dosyć szpecenia elbląskiej starówki budynkami,które nawet małe dziecko by było w stanie zaprojektować za pomocą kanciastej ekierki.Koncepcje architektoniczne skandaliczne i beznadziejne bez jakiejkolwiek wizji i wyobraźni.Totalne dno i kicz niegodny aby stał w centrum Elblaga i szpecił to miasto.Dosyć szpecenia miasta taką pseudoarchitekturą.W Elblągu jest miejsce na wierne rekonstrukcje zgodne z duchem sztuki,a nie kanciaste pudła!!!Działąjcie!!!

KRZYSZTOF WOLANSKI (LIVERPOOL, 2021-06-12)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...