List otwarty w sprawie usunięcia zapisu ograniczającego zatrudnienie na stanowisku typu post-doc z Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki

Komentarze

#813

Zapis ten uniemożliwia ciągłość pracy naukowej w zespołach.

(Kraków, 2018-10-09)

#833

Szanowni Państwo,
pomimo, że nie posiadam stopnia doktora popieram petycję o usunięcia zapisu ograniczającego zatrudnienie na stanowisku typu post-doc
z Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Jestem pracownikiem technicznym z około 8 letnim doświadczeniem zarówno laboratoryjnym jak i administrowania projektami w różnych zespołach badawczych. Nie wystarczy mi palców obydwu rąk by zliczyć sytuacje w których doktoranci, osoby po doktoracie oraz magistrzy w naszej jednostce byli zatrudniani do kolejnych projektów właśnie z powodów, że we wcześniejszych badaniach osiągnęli sukces, zdobyli doświadczenie, stworzyli wraz z kierownikiem projektu (bądź sami nimi byli) zaplecze naukowe oraz materialne ( aparaturowe). Poza aspektami naukowymi (posiadanego now how) moim zdaniem równie ważny jest aspekt socjologiczny. Potrzeba sporo czasu by między badaczami (zespołem ludzi) nawiązała się owocna i prężna współpraca. Ponieważ często wymaga ona poświęcenia prywatnego czasu, często kosztem najbliższych i rodziny. Co więcej przez ostatnie kilkadziesiąt lat rozwój Polskiej nauki promują właśnie projekty i stwarzają możliwości wynagradzania zespołów personelu w nich pracującego. Dlaczego więc konkluzję większości prac doktorskich oraz raportów końcowych projektów brzmiących : " ... wyniki wskazują na potwierdzenie ( lub brak potwierdzenia) przyjętej tezy, niezmiernie istotnym jest przeprowadzenie dalszych analiz, badań i korelacji ..." jakie państwo finansowali przez poniekąd komentują Państwo sformułowaniem " tak ale nie z tym zespołem badawczym lub w innej jednostce" lub " tak ale po okresie dwóch lat po ponownym zatrudnieniu poprzedniego personelu". W liście poruszana jest kwestia rozwoju i konkurencyjności polskiej nauki. Szanowni Państwo chyba żaden Europejski wybitny naukowiec będący kierownikiem projektu badawczego nie musi się obawiać, że ze względów formalnych nie może utrzymać swojego prężnie działającego zespołu, bo nie ma możliwości finansowania ich pensji.
Podejrzewam, że zapis ma na celu ukrócić nadużycia (nie mam pojęcia jakie), które gdzieś mogą się pojawiać lecz dlaczego "cierpieć" muszą pozostali.
W moim odczuciu to do kierowników projektów i osób z doktoratami powinna należeć decyzja o dalszej współpracy bądź nie, a w żadnym razie ograniczenia formalne i administracyjne.

Popieram wszystkie postulaty listu.
Z poważaniem

Ligia Kuriańska-Piątek

(Kraków, 2018-10-10)

#836

Podpisuję ponieważ ustawa spowoduje odpływ najzdolniejszej kary, która zatrudniona była w ramach realizacji projektów.

(Wrocław, 2018-10-10)

#843

Zgadzam się z tezami petycji.

(Warszawa, 2018-10-11)