Protest w sprawie odwołania Pani Renaty Mizerskiej ze stanowiska Konsultanta Krajowego ds. psychoterapii

Komentarze

#1215

Ponieważ uważam, że jest odpowiednia osoba na tym stanowisku, która ma na uwadze integrację środowiska, a jednocześnie ma dobry wgląd w to, czego potrzeba z poziomu wymogów formalnych, żeby psychoterapia w Polsce była bezpieczna i skuteczna.

Anna Jedlińska-Paliga (Warszawa, 2024-03-01)

#1238

Podpisuję ponieważ zależy mi na jakości kształcenia i usług psychoterapeutycznych.

Maria Jakimiuk (Siedlce, 2024-03-02)

#1283

Bardzo cenię i szanuję pracę pani Mizerskiej

Iwona Dobrzynska (Warszawa, 2024-03-02)

#1286

Popieram równość w środowisku przyrodniczym, równe prawa pracownicze dla terapeutek wszystich modalności oraz tworzenie dialogu społecznego w formie wielogłosu. Debata wokół ustawy ma sie odbywać w przestrzeni inkluzywnej a nie takiej gdzie panuje hegemonia najsilniejszych.

Marta Plonecka (Warszawa, 2024-03-02)

#1359

Psychoterapeuta to zawód praktyczny – wymaga łączenia współczesnej wiedzy naukowej z biegłością praktyczną. Badania pokazują, że dla powodzenia interwencji terapeutycznej bardzo istotne jest to, na ile terapeuta potrafi zbudować z klientem dobry sojusz, a więc relację opartą na wzajemnym szacunku, zaufaniu i współpracy. Budowanie takiej relacji wymaga nie tylko wiedzy, ale też umiejętności, które terapeuta rozwija praktykując pod superwizją i stale się doszkalając. W polskich realiach osoby pracujące naukowo i mogące się pochwalić znaczącym dorobkiem naukowym, to najczęściej osoby zaangażowane przede wszystkim w działalność badawczą i w dydaktykę (w przypadku osób badających zjawiska zachodzące w psychoterapii, to często angaż w wiele zajęć w szkole/szkołach psychoterapii). Osoby te są zatem autorami publikacji, których dobry terapeuta-praktyk jest „konsumentem” – czytając metaanalizy, uczestnicząc w konferencjach i profesjonalnych szkoleniach poszerza swój warsztat pracy o kolejne interwencje oparte na współczesnej wiedzy. O ile zatem dobry naukowiec-badacz zjawisk zachodzących w psychoterapii znacząco przyczynia się do rozwoju psychoterapii jako dziedziny, o tyle nie jest on przedstawicielem środowiska psychoterapeutów praktyków. Po prostu taka osoba funkcjonuje w
zupełnie innych realiach, ponieważ – skoro pozyskuje granty, sprawnie je realizuje i intensywnie publikuje w renomowanych pismach, to niewiele już czasu pozostaje tu na
praktykę kliniczną i superwizję własnej pracy. W związku z powyższym, uważam, że osoba pełniąca funkcję Krajowego Konsultanta w dziedzinie psychoterapii nie musi mieć na koncie licznych publikacji naukowych w uznanych międzynarodowych czasopismach – ma ona natomiast reprezentować środowisko psychoterapeutów, w którym potwierdzeniem najwyższego poziomu kwalifikacji zawodowych jest certyfikat superwizora psychoterapii, który to certyfikat (obok tytułu specjalisty w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży) Renata Mizerska posiada. Jej powołanie zgodnie z Ustawą o Konsultantach w Ochronie Zdrowia nie budzi zatem moich wątpliwości. W mojej ocenie Pani Renata Mizerska doskonale wypełniała swoje zadania i uprawnienia jako Konsultant Krajowy w dziedzinie psychoterapii. Gwarantowała ona to, że każdy psychoterapeuta, o ile tylko stosuje interwencje o naukowo potwierdzonej skuteczności, będzie dobrze reprezentowany. Uważam, że taka postawa konsultanta przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów oraz sprzyja temu, by mogli oni uzyskiwać optymalną dla siebie pomoc terapeutyczną, dopasowaną do ich potrzeb, a przez to - skutecznie prowadzącą do zdrowienia.

Monika Tarnowska (Antoniew, 2024-03-03)

#1377

Pani Mizerska buduje mosty zamiast murów, potrafi działać na rzecz całego środowiska

Agnieszka Zaborowska (Kielce, 2024-03-03)