Ratujmy Muzeum Kraszewskiego i Dom Literatury w Poznaniu
Komentarze
#1
Uważam, że likwidowanie muzeum i sprzedaż kamienicy za bezcen to ogromny błąd. Decydenci zamiast szukać sposobu na pozyskanie środków na remont i rozwój, szukają pretekstu do sprzedaży. Postawa dyrekcji BR jest skandaliczna.adam golcz (Poznań, 2022-02-23)
#8
Wraz z żoną podpisujemy się w pełni pod petycją o ochronę praw Muzeum przy ul. Wronieckiej do pozostania w dotychczasowym miejscu. Jesteśmy Przyjaciółmi Muzeum JIKa i wspieramy od wielu lat książkami zasoby tej placówki. Pamiętajmy także o zwykłych czytelnikach, dla nie jednego z nich Muzeum było drugim domem. Tym samym Wilno także pamięta o kłopotach poznańskiego Muzeum.Artur MIKUT (Wilno, 2022-02-24)
#14
Podpisuję, ponieważ wspieram kulturę.Karolina Miśkiewicz (Poznań , 2022-02-24)
#29
To słuszna sprawa.Mateusz Stróżewski (Damasławek, 2022-02-24)
#30
Należy za wszelką cenę uratować TO wspaniałe miejsce które powstało z woli mieszkańców Poznania i dzięki ogromnej dobrej woli darczyńcy prywatnemu. Marian Walczak -rzemieślnik poznański przekazał swój zbór poświęcony J.I. Kraszewskiemu.Janusz Skrzypczak (Leszno, 2022-02-24)
#37
Nie sprzedaje się sreber rodowych!Dominika Leszczyńska (Radzyń Podlaski , 2022-02-24)
#54
To cudowne, ważne miejsce spotkań w Poznaniu, nie tylko literackich. Klimat niepowtarzalny, Muzeum niepowtarzalne. Konieczne!Roman Bąk (Poznań, 2022-02-25)
#63
mądre gospodarowanie dobrami kultowymi mojego miasta są mi bliskieWlodzimierz Mirski (Gorzów Wlkp ur.POZNAŃ!, 2022-02-25)
#65
Jest to jedno z nielicznych miejsc w Poznaniu podtrzymujące od lat atmosferę, której w dziedzinie kultury niełatwo stworzyć. Najłatwiej takie instytucje skreślić, sprzedać ich siedziby i udawać, że wszystko jest zgodne z prawem i przepisami. Są zjawiska, w których panuje nie litera, lecz DUCH prawa. Ci, którzy tego nie czują, niech w swych sumieniach rozważą, za co odpowiadają. I przypomną sobie własne ideały z czasów młodości ...Profesor Jacek Juszczyk
Jacek Juszczyk (Poznań, 2022-02-25)
#70
Widzą nas w świecie i podziwiają, bo szanujemy tradycję. Od wielu lat w stylowych wnętrzach odbywają się kameralne spotkania autorskie, toczą się rozmowy o sztuce poetyckiego słowa, pisarze świętują jubileusze, promują nowe książki, prezentowane są prace współpracujących z autorami grafików, ilustratorów, malarzy, życie literackie kwitnie i rozwija się pomyślnie – w dialogu i wzajemnym szacunku, z ciekawością dla innego spojrzenia, z pamięcią o tych, którzy odeszli. Dzięki literacko-towarzyskim spotkaniom utrwalają się dawne przyjaźnie, powstają nowe więzi, a gościnność pracowników Domu Literatury – przez długie lata Reginy Kurewicz, obecnie Alicji Przybyszewskiej i Krzysztofa Kluppa kierującego Pracownią-Muzeum – zachęca stałych bywalców do kolejnych odwiedzin, a także przyciąga nowych czytelników i słuchaczy, gości spoza kraju. To jedna z najlepszych wizytówek Poznania.Teresa Tomsia (Poznań, 2022-02-26)
#73
Dom Literatury i Muzeum Kraszewskiego powinny w dalszym ciągu służyć jako miejsca edukacji i spotkań literackich oraz badań naukowych. Dom Literatury ma w swoim posiadaniu unikatowe zasoby - spuściznę autorów związanych życiem i twórczością z Poznaniem i Wielkopolską. Zaprzepaszczenie owej spuścizny będzie ogromną stratą dla miasta i regionu oraz sprzeniewierzeniem się pamięci zmarłych twórców, którzy z ufnością powierzyli swój dorobek Bibliotece Raczyńskich.Inga Grześczak (Warszawa , 2022-02-26)
#83
Podpisuję się, ponieważ uważam, że wszelkie dobra kultury powinny istnieć.Daria Dziedzic (Dąbrowa Górnicza, 2022-02-26)
#84
Uważam, Muzeum Kraszewskiego jest dobrem kultury mojego miastaJerzy Borowczyk (Poznań, 2022-02-26)
#85
Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w KatowicachPiotr Bogalecki (Chorzów, 2022-02-26)
#87
Ważne miejsce, musi przetrwać.Aleksandra Przybyszewska (Kościan, 2022-02-27)
#88
Szanowny Panie Prezydencie,Proszę nie dopuścić do utraty tak ważnego dla Poznania miejsca KULTURY.
A raczej pomóc w rozpropagowaniu tego ważnego miejsca, którego sam jestem częstym bywalcem i staram się w miarę moich możliwości mówić i zachęcać zwłaszcza młodzież do odwiedzania Domu Literatury i muzeum Kraszewskiego.
Kultura to materia bardzo subtelna i delikatna i musimy o NIĄ dbać.
A zwłaszcza o to co jest Jej podstawą SŁOWO!!!
Może bardziej przemówi w obronie DOMU LITERATURY Zbigniew Herbert:
„Od paru lat gnębi mnie myśl, że powinienem zapomnieć już o wszystkim, a ostatnie lata poświęcić pracy nad tym, co nazwałbym kanonem polszczyzny. Wydaje mi się, stan języka w kraju (nie na emigracji) jest zatrważający. Zbarbaryzowaniu uległa tkanka polszczyzny i jest ona teraz, jak mowa niepiśmiennego plemienia.
Ponieważ na kulturę masową nie mamy wpływu, chciałbym ograniczyć się do jednej sprawy leżącej w zasięgu ręki, dającej się naprawić. Chcę mówić o języku.
Przeżywamy od dziesięcioleci (i nie obarczamy tym tylko komunistów) stan zapaści semantycznej. Język stał się niedrożnym środkiem komunikacji społecznej. Słowa, zdania, funkcje zdaniowe zostały przerobione na bigos hultajski, to znaczy trudno cokolwiek opisać czy przekazać treści duchowe. Komu ten stan rzeczy służy? Służy tym, którzy boją się zdemaskowania, uczynienia z języka sprawnego narzędzia oddzielenia prawdy od fałszu, i dobra od zła.
„Słowo jest oknem otwartym na rzeczywistość”!
Myślę, że za późno już na środki perswazji, zaklęcia, błagania o szanowanie reguł ojczystej mowy. Trzeba sięgnąć do środków przymusu.
Chciałbym, i to jest moja wiara w czytelnika, żeby był on moim wspólnikiem, żeby pracował ze mną. Sądzę, że ci co dostarczają łatwej rozrywki, mają jakiś pogardliwy stosunek do swego odbiorcy. Ja go traktuję jako swego partnera, z całym szacunkiem dla jego odmienności, władzy sądzenia i krytycyzmu.
Język jest wspólnym środkiem komunikacji wszystkich ludzi.
Właśnie w tym tkwi problem. Język jest nieczystym narzędziem wyrazu. Codziennie torturowany, banalizowany, poddawany nikczemnym zabiegom. Więc marzeniem poetów jest dotarcie do dziewiczego sensu słów, do dawania odpowiedniego rzeczom słowa, jak mówi Norwid. „
Zbigniew Herbert
Z wyrazami Szacunku
Janusz Andrzejewski
aktor Teatru Nowego
Janusz Andrzejewski (Poznań, 2022-02-27)
#103
"Marzyłem czas jakiś, że do Poznania przenieść mi się pozwolą, ale ostatecznie odmówiono" - z listu Kraszewskiego. Teraz też się chcą go pozbyć.Małgorzata Jagielska (Poznań, 2022-02-27)
#121
sprzeciwiam się działaniom zmierzającym do likwidacji historycznego i kulturalnego dziedzictwa Miasta Poznania i wymazania z pamięci Wielkopolan twórczości i osoby Józefa Ignacego Kraszewskiego.Katarzyna Wolna-Kubicka (Suchy Las, 2022-02-28)
#149
Musimy chronić nasza kulturęTeresa Walasiak (Poznań, 2022-02-28)
#152
Podpisuję, bo jest to ważny punkt na mapie kulturalnej Poznania.Andrzej Jazdon (Poznań, 2022-02-28)
#156
Popieram troskę o dziedzictwo kulturalne.Marek Średniawa (Warszawa, 2022-02-28)
#163
Zgadzam się z stwierdzeniami tej petycji.Stanisław Hałabuda (Budzyń, 2022-02-28)
#183
Dobro polskiej kultury jest zagrożone w wielu przypadkach. A to kultura decyduje o trwaniu i sile państwa i narodu. Trzeba przeciwdziałać degradowaniu i niszczeniu kultury.Ewa Gwiazdowska (Szczecin, 2022-03-01)
#185
Tak trzeba.Maciej Ryfa (Poznań, 2022-03-01)
#188
Obecnie jestem doktorantką na WFPiK UAM, specjalizacja historia literatury XIX wieku. Zarówno Muzeum jak i Dom Literatury jest dla mnie ważną jednostką, z której pozyskiwałam źródła do swojej pracy doktorskiej. Miejsce to jest niezwykle ważne nie tylko dla badaczy, ale i dla naszego regionu, ponieważ gromadzi i dba o dorobek wielkopolskich twórców. Bardzo proszę o wsparcie inicjatywy opisanej w petycji.Izabela Kotlarska (Poznań, 2022-03-01)