Apel do Biskupa Czai o niezasypywanie grobów i historii.

Komentarze

#7

Nie ma mojej zgody na zasypanie i zniszczenie tak potężnej pracy archeologów. Każdy obywatel ma prawo poznać historię, a szczególnie młode pokolenie. To jest historia Opola, jak można tak postąpić !

Agata Niedużak (Opole, 2023-11-25)

#10

Nie godzę się na nadrządy Kościoła Kat. Proszę oddać obywatelom dostęp do historii tych ziem.

Beata Dżon-Ozimek (Opole, 2023-11-25)

#22

Podpisuję, ponieważ dziedzictwo kulturowe nie jest własnością wyłącznie kościoła katolickiego.

Maciej Niemas (Kędzierzyn-Koźle, 2023-11-25)

#36

Mam poczucie, że to mój obywatelski obowiązek, zadbać o to, ażeby zachowano dziedzictwo historyczne miejsca z którego pochodzę dla przyszłych pokoleń, jednocześnie żebyśmy wszyscy mogli podziwiać i być dumni z unikatowego charakteru odkryć w naszym mieście.

Katarzyna Danielewicz (Opole, 2023-11-25)

#37

Brałam udział w pracach archeologicznych w Opolskiej katedrze. Uważam, że odkopane tam dziedzictwo kulturowe jest bardzo cenne, a zabieranie mieszkańcom Opola (i nie tylko!) możliwości poznawania i oglądania tak potężnej części historii jest bardzo przykrą sprawą, zwłaszcza w XXI wieku, w którym rzekomo ludzie powinni czcić naukę.

Roksana Dreżewska (Lusowo, 2023-11-25)

#43

Podpisuje ponieważ, jest to bezczeszczenie pracy wykonanej przez studentów.

Wiktoria Zdanowicz (Poznań, 2023-11-25)

#46

Jestem za tym, aby chronić historię i cenić pracę archeologów.

Roma Kwiecińska (Opole, 2023-11-25)

#55

Zgadzam się z autorem petycji.

Kerstin Szteliga (Opole, 2023-11-25)

#59

Bardzo proszę o uszanowanie odkrytego dziedzictwa-należy do całego społeczeństwa.

Beata Danilewska (Opole, 2023-11-25)

#86

To dobro nas wszystkich,trzeba je zbadać do konca

Radosław Setnicki (Opole, 2023-11-25)

#90

Brałem udział w pracach archeologicznych i niestety przewidziałem taki scenariusz. Nie mniej jednak mam nadzieję, że uda się zatrzymać to szaleństwo. Zakopaliśmy Ostrówek, barbakan przy placu Wolności, a teraz Katedrę. Zakopujemy naszą historię. Pół roku badania były zablokowane, w tym czasie można było dokończyć spokojnie badania. Niestety zabrakło dobrej woli. Mam nadzieję, że petycja coś zmieni, chociaż obawiam się, że to za mało, obym się mylił.

Bartosz Małłek (Opole, 2023-11-25)

#97

Nie zasypywanie znalezisk w Katedrze Opolskiej, może przyciągnąć dużo ludzi nie tylko z Polski, aby zobaczyć cos niezwykłego.

Paweł Olszyński (Białystok, 2023-11-25)

#112

Jest to świadectwo obecności wiary rzymsko-katolickiej na tej ziemi warte zachowania dla potomnych.

Gerard Lipok (Błotnica Strzelecka, 2023-11-26)

#114

Ta sprawa jest skandaliczna.

Krystyna Frankowska-Cepa (Sady, 2023-11-26)

#118

Poprzez płacenie podatków jestem współwłaścicielem obiektów sakralnych. Kler nie jest jednym właścicielem.

Zbigniew Plewa (Opole, 2023-11-26)

#136

Ponieważ wiem, do czego zdolny jest kler...

Janusz Delijewski (Zawidów, 2023-11-26)

#137

Badania archeologiczne w opolskiej katedrze trwają od ponad roku. Informacje o odkrywamych reliktach późnoromańskiej kolegiaty, licznych znaleziskach archeologicznych i antropologicznych znane były przedstawicielom Kurii od dłuższego czasu. Udawanie zaskoczenia wagą odkryć ma jedynie maskować partkularny interes władz kościelnych, których celem jest przywrócenie wpływów z tacy. Tymczasem kościoły na całym świecie poza rolą sakralną są też atrakcjami turystycznymi. Pomijam tu kwestie naukowe, bo te przez biskupa i jego otoczenie nie są zupełnie brane pod uwagę.

Wojciech Kułak (Opole, 2023-11-26)

#139

Jako Ślązak nie zgadzam się na zasypywanie śląskiej historii i kultury!

Mateusz Pawełczyk (Olesno, 2023-11-26)

#141

Marek Biernat

Marek Biernat (Kędzierzyn-Koźle, 2023-11-26)

#142

Chce się dowiedzieć więcej o przeszłości miejsca w którym mieszkam

Ola Czarnecka (odziazcofika@gmail.com, 2023-11-26)

#147

To jest nasze dziedzictwo narodowe, i chwilowy brak wpływu środków od wiernych nieusprawiedliwia tego żebyśmy nie wykorzystali takiej okazji na zbadanie naszej historii, to się zdarza raz na kilkaset lat

Rafał Zdeb (Opole, 2023-11-26)

#151

Wiem ile pracy, nerwów i czasu zwykłych ludzi z Opolszczyzny i nie tylko zostało włożone w te prace archeologiczne. To odkrycie rozsławiło Opole na Polskę i Świat, zasypanie i zakrycie tego, cały ten trud zaprzepaści. Z szacunku na pracę i zaangażowanie tych ludzi powinno to zostać zachowane. A koszty - cóż trzeba było o tym myśleć przed inwestycją i to wykalkulować. A teraz zamiast się kopać pomyślcie o turystach i rozgłosie.

Dominik Hadas (Opole, 2023-11-26)

#163

Jest to zgodne z oczekiwaniem społecznym. Rolą kościoła katolickiego jest misja społeczna. Kler nie jest enklawą w polskim prawodawstwie, dlatego powinien postępować zgodnie z etyką, a przede wszystkim szanować spuściznę przodków i dbać w sposób należyty o majątek, który oprócz funkcji sakralnej, pełni też rolę historyczną, turystyczną, krajoznawczą i patriotyczną. Artefakty, które zostały odkryte, wolą również duchownych z tej parafii, muszą zostać dokładnie zbadane. Skandalem na skalę światową, będzie unicestwienie tego zabytku, poprzez drastyczne zasypanie i zamknięcie posadzki, na co Opolanie nie wyrażają zgody! Ogromne nakłady finansowe, naukowe i czas wielu wolontariuszy nie mogą pójść na marne. Jest to niezgodne z DEKALOGIEM! Można znaleźć kompromis, bo odpowiednie technologie budowlane (grzewcze) pozwolą połączyć zarówno komfort cieplny w Katedrze, jak i wyeksponować to, co zostało odkryte i ustanowić to jako jedną z kilku najciekawszych atrakcji turystycznych w Opolu, z możliwością czerpania z tego benefitów finansowych. Co byłoby oczywiście z korzyścią dla Opolan, licznie odwiedzających stolicę polskiej piosenki, turystów oraz wiernych, którzy z wielką chęcią chcieliby zawierać w takiej świątyni sakramenty oraz dla samego kościoła. Śluby i komunie wtedy by miały oprócz oprawy duchowej, która oczywiście ważna, również atrakcje wizualne, dzięki której, spora rzesza wiernych chętniej uczęszczałaby na msze, nie tylko od święta. Oczami wyobraźni, widzę pasterkę i iluminacje w kościele, które dodałyby urokliwego świątecznego klimatu. Niech Biskup Czaja przemyśli to jeszcze raz bardzo wnikliwie, czy ten bilans zysków i strat jest adekwatny do Jego uporu? Czy zostanie zapamiętany jako Biskup porozumienia i zgody, czy raczej jako bezkompromisowy urzędnik reprezentujący kościół katolicki...

Piotr Gosztyła (Opole, 2023-11-27)

#166

Wątpię, aby coś ta petycja zmieniła, bowiem gdy liczy się kasa, to polski kościół katolicki staje się betonem i nie liczy się nic innego. Niech jednak biskup wie, że w oczach wielu ludzi będzie od tej pory uznawany za człowieka niszczącego zabytki i historię.

Marcin Szala (Łaziska Górne, 2023-11-27)

#172

Bezcenne znaleziska muszą być dokładnie zbadane, bowiem mogą dać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących daty powstania miasta, życia jego mieszkańców. Tego nie można zniszczyć ‼️

Agnieszka Staszków-Bularz (Opole, 2023-11-27)

#175

Nie wyobrażam sobie by to dziedzictwo mogło zostać zaprzepaszczone dla przyszłych pokoleń, po prostu sobie tego mnie wyobrażam. Symonia i nepotyzm jak w XV wieku trawią kościół. Te zabytki są świadectwem wiary ludzi którzy byli tu przed nami a wszak jednym z filarów wiaty jest właśnie tradycja, którą dla pieniędzy można olewać. Biskup doskonale pokazał jak instytucje kościelne gnuśnieją. Jako katolik jestem oburzony postawą duchownych!!!

Błażej Skrzyniarz (Opole, 2023-11-27)

#193

To ważna sprawa

Paweł Pawlak (Opole, 2023-11-27)