PETYCJA O WŁĄCZENIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI I ICH OPIEKUNÓW DO GRUPY PIERWSZEJ W SZCZEPIENIACH PRZECIW SARS-COV-2
PETYCJA O WŁĄCZENIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI I ICH OPIEKUNÓW DO GRUPY PIERWSZEJ W SZCZEPIENIACH PRZECIW SARS-COV-2
W imieniu własnym i licznego grona osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów zwracam się z prośbą o umożliwienie szczepień przeciw SARS-CoV-2 wraz z grupą pierwszą.
Osoby z niepełnosprawnościami są w grupie niezwykle wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem i ciężkim jego przebiegiem. To osoby często o obniżonej odporności, ze schorzeniami układu krążeniowo-oddechowego, niewydolnością nerek, oraz niepełnosprawnościami tzw. Sprzężonymi. To także osoby, które często z uwagi na trudności poznawcze mają obniżoną zdolność do dbania o higienę i profilaktykę przeciw zakażeniu SARS-CoV-2. To również osoby, które z przyczyn zdrowotnych często nie mogą nosić masek chroniących ich przed zachorowaniem, a również zabezpieczających ich otoczenie przed tymże.
Od marca 2020 roku osoby te w znacznym stopniu mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarskich, niezbędnych badań oraz fizjoterapii. Wielospecjalistyczna opieka jest niezbędna, by nie pojawił się regres w schorzeniach osób z niepełnosprawnościami, a w skrajnych przypadkach, by miały szansę nadal żyć.
Osoby te od blisko roku są zamknięte w domach, nie tylko z powodu obostrzeń wprowadzanych przez Państwo , ale również z powodu strachu przed niebezpiecznym wirusem.
Prosimy również, by włączeni do pierwszej grupy osób szczepionych przeciw SARS CoV2, zostali opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
Opiekunowie ci to często jedyne osoby, które mogą się zająć swoimi podopiecznymi.
Osiem na dziesięć kobiet w Polsce wychowuje swoje ciężko niepełnosprawne dziecko samotnie, nie mając wsparcia w ojcu dziecka i najbliższej rodzinie. Czuwają nad nimi 24h na dobę, pełniąc rolę nie tylko rodzica, ale i pielęgniarza, i fizjoterapeuty. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której ów opiekun zachoruje na covid i będzie wymagał hospitalizacji, nie mówiąc już o ryzyku zgonu.
Kto wówczas zajmie się jego podopiecznym? Kto weźmie na siebie ciężar i odpowiedzialność za ciężko chorą, całkowicie niesamodzielną osobę?
Oczywiście nie każda osoba z niepełnosprawnościami, z racji wielu chorób współistniejących, może poddać się szczepieniu. Dlatego wniosimy, by ów priorytetowy termin szczepienia zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i ich opiekunów, był wyłącznie kwestią dobrowolną , zapewniając bezpieczeństwo i spokój osobom z niepełnosprawnościami.
Agnieszka Jóźwicka,
mama Niepełnosprawnego Olinka
Agnieszka Jóźwicka Skontaktuj się z autorem petycji