W sprawie Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu

W sprawie Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu

 

Wyrażamy wsparcie dla Osób związanych z Galerią Miejską Arsenał w Poznaniu, w związku z zarzutem pod adresem jednego z jej pracowników. Wystąpił On z propozycją przedyskutowania treści, które miały zostać opublikowane w magazynie RTV, wydawanym przez Galerię, w kontekście zaostrzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie. W tym czasie w atakach na Strefę Gazy przeprowadzanych przez Izrael życie traciły osoby cywilne, w tym dzieci. Nie zgadzamy się z przedstawianiem działań dążących do nagłośnienia wewnętrznej dyskusji redakcyjnej jako działalności sygnalistycznej, rzekomo ujawniającej istnienie problemu antysemityzmu w zespole Galerii. 

 

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu jest instytucją znaną ze swojego zaangażowania w inicjowanie wydarzeń i wystaw mających na celu upamiętnianie Zagłady, działań na rzecz walki z antysemityzmem oraz promowanie kultury Żydów, zarówno w kontekście poznańskim, jak i szerszym. Już w 2018 roku Galeria zorganizowała wystawę osób artystycznych izraelskich i polskich pt. Estetyka i uprzedzenia – polsko-izraelskie spotkania studentów szkół artystycznych, której towarzyszy katalog opublikowany między innymi w języku hebrajskim. W tym samym roku, w Arsenale, odbyła się wystawa Krystyny Piotrowskiej pt. Wyjechałam, wyjechałem z Polski, bo..., poruszająca problem antysemityzmu w kontekście wydarzeń 1968 roku w Polsce. Jej przekaz wzmocniony został jednoznaczną oceną wyrażoną przez Dyrektora Galerii; Marek Wasilewski określał tamte wydarzenia mianem „haniebnej historii”, „wstydliwych wydarzeń” i wskazywał wyraźnie cel, jakim miało być „ostrzeżenie przed powtórzeniem błędów przeszłości”. Galeria Arsenał organizowała też liczne spotkania: wokół książki Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego Joanny Tokarskiej-Bakir, czy książki Lwów - kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918 Grzegorza Gaudena, oraz spotkanie z Agnieszką Arnold – reżyserą filmu Sąsiedzi o mordzie w Jedwabnem. 

 

Galeria organizowała też wydarzenia takie, jak Środowiskowe historie jeziora Rusałka – spacer poświęcony nagłaśnianiu nie znanych powszechnie historii Zagłady, towarzyszący zaprezentowanej w Galerii wystawie Tutaj i wtedy o zmierzchu Antona Vargi i Adriany Molendy. Projekt przywołuje historię jeziora Rusałka, zbudowanego przez żydowskich więźniów, pod powierzchnią którego nadal zatopione są macewy z cmentarzy w Poznaniu. To Galeria Arsenał zorganizowała wreszcie szereg wydarzeń i akcji artystycznych poświęconych nagłośnieniu i upamiętnieniu obozu pracy przymusowej Żydów na Stadionie im. E. Szyca w Poznaniu w latach 1941-1943; praca Anny Siekierskiej Ogrodnicza akcja bezpośrednia, w ramach projektu Refugia. Strzeż (się) tych miejsc, polegała na posadzeniu na dawnym stadionie cebulek dwóch tysięcy żonkili –– symbolu zbiorowej pamięci Zagłady. Arsenał w dalszym ciągu aktywnie wspiera dyskusje i wydarzenia zainicjowane przez Monikę Bakke mające na celu stworzenie w tym miejscu Parku Ciszy. Galeria wraz z Ambasadą Izraela współorganizowały VIII Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej, który w październiku br. Odbył się w Poznaniu.

 

Nasza niezgoda na krzywdzące zarzuty kierowane pod adresem Pracownika Arsenału, Osób które Go wsparły, w tym Dyrektora Galerii, a także pod adresem samej instytucji, jest tym większa, że wiele z tych działań, inicjowanych zresztą przez obecnego Dyrektora Galerii, przypadło na niesprzyjające im okoliczności polityczne. Program Galerii Arsenał, wielokrotnie stawał się obiektem bezpardonowych ataków ze strony prawicowej prasy. Marek Wasilewski nie tylko nie poddawał się tym naciskom, ale także stawał po stronie osób zatrudnionych w Galerii, choćby ówczesnej Wicedyrektory, która została oskarżona za akt sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Wasilewski wsparł wtedy Nierodzińską nie odsuwając Jej od obowiązków służbowych, nie wypowiadając umowy, nie degradując, choć tym samym narażał się na poniesienie zawodowych konsekwencji Jej prywatnego działania. Podobnie rozumiemy wsparcie, jakiego Wasilewski udziela dziś Osobom zatrudnionym w Galerii, w kontekście Ich skarg o zachowania przemocowe i mobbing ze strony Wicedyrektory. Wasilewski kolejny raz wspiera załogę kosztem wystawiania się na krytykę, która Go dziś spotyka.

 

Szkodliwość społeczna rzucanych lekką ręką oskarżeń jest olbrzymia, szczególnie że problem antysemityzmu jest istotnym problemem w Polsce. Szafowanie poważnymi oskarżeniami wobec Osób pracujących w Instytucji posiadającej tak znaczący wkład w upamiętnianie Zagłady, wpływa na poczucie bezkarności osób, które rzeczywiście i ostentacyjnie dopuszczają się antysemickich zachowań. Uważamy również, że troska o prawa pracownicze, w tym prawo do godności, są nie mniej istotne i nie mogą być spychane na drugi plan. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i przeciwdziałanie mobbingowi jest obowiązkiem pracodawcy.

 

 

 

Magdalena Radomska, historyczka sztuki

Monika Bakke, filozofka

Filip Lipiński, historyk sztuki 

Prof. UAM dr hab. Piotr Forecki

Ewelina Jarosz, historyczka sztuki, kulturoznawczyni, Kraków

adw. dr hab.  Anna Demenko, prof. UAM

prof. Roman Kubicki, UAM, UAP

prof. zw. dr hab. Przemysław Czapliński UAM  

dr Jakub Dąbrowski ASP w Warszawie

Małgorzata Kaźmierczak, przewodnicząca AICA International

Witold Kanicki, Poznań

Agata Jakubowska, Warszawa

Wiktoria Kozioł, historyczka sztuki, Kraków

Paweł Ignaczak, historyk sztuki 

Krzysztof Podemski, emer. prof. UAM, Wydział Socjologii 

Katarzyna Cytlak

Justyna Knieć, redaktorka, Stowarzyszenie Czasu Kultury

Aleksandra Ska, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie

dr Mikołaj Iwański, Prorektor ds. artystyczno-naukowych, Akademia Sztuki w

Szczecinie

Lucyna Marzec, polonistka, redaktorka naczelna "Czasu Kultury", Poznań

Bogna Światkowska, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Warszawa

dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka Katedra Historii Sztuki XX w. w Europie

Środkowej i na Emigracji UMK Toruń

Hubert Czerepok, artysta, dr hab., Akademia Sztuki w Szczecinie

Jarosław Kozakiewicz, artysta, Warszawa

Kamil Kuskowski, artysta, prof. dr hab., Akademia Sztuki w Szczecinie

Grzegorz Klaman, artysta, Gdańsk

Maciej Kurak, Poznań

Ewa Domańska, historyczka, Poznań

Sławek Sobczak, artysta, Poznań

Iwona Ostrowska, Stowarzyszenie Czasu Kultury

Franciszek Orłowski, artysta 

Grzegorz Gauden, Warszawa

Krystyna Piotrowska, Warszawa

Maciej Frąckowiak, socjolog, Poznań

Magdalena Chabiera, redaktorka

Piotr Dobrowolski, prof. UAM 

Zdzisław Orłowski, artysta

dr Dorota Łuczak, UAM, Instytut Historii Sztuki

Luiza Kempińska, historyczka sztuki

Agata Rosochacka – prezeska Stowarzyszenia Czasu Kultury

Barbara Sarnowska, Sekretarzyni „Czasu Kultury” i „Czasu Kultury.pl”

Bogna Błażewicz, kuratorka w Galerii Miejskiej Arsenał 

Ryszard Czapara, wydawca, Poznań

Beata Reszel, Poznań

Izabella Gustowska, artystka, Poznań

Zbigniew Rogalski, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie

Ryszard W. Kluszczyński, Łódź

Piotr Słodkowski, historyk sztuki, Warszawa

Stefan Ficner, Poznań

Joanna Ficner, Poznań

Daniel Koniusz, Poznań

Wojciech Dada, Szczecin

Rafał Jakubowicz, Poznań

Jarosław Suchan, Kraków

Piotr C. Kowalski, Poznań

Joanna Janiak, Poznań

Marysia Lewandowska, artystka, Londyn

Monika Szewczyk, Dyrektor Galerii Arsenał, Białystok

Anna Markowska, historyczka sztuki, Wrocław

Małgorzata Praczyk, historyczka, Poznań

Andrzej Marzec, filozof, Poznań

Andrzej Pakuła

Joanna Sokołowska, kuratorka, historyczka sztuki, Wrocław 

 

 

 


Magdalena Radomska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Magdalena Radomska będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...