Most Tczewski jak Westerplatte - petycja do rządu o przejęcie mostu
Skontaktuj się z autorem petycji
Jak mógłby wyglądać oddział Muzeum II Wojny Światowej w Tczewie?
2019-09-19 20:33:58Uważamy, że wzorem Tower Bridge także Most Tczewski mógłby pełnić rolę nie tylko komunikacyjną, ale i muzealną.
✅ Podpisz petycję i udostępnij dalej www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl
Oto jedna z naszych propozycji, jak mógłby wyglądać oddział Muzeum II Wojny Światowej w Tczewie:
- Przy moście mogłaby powstać mała stacja kolejowa Tczew-Most, np. małe szynobusy mogłyby dowozić turystów z głównego dworca w Tczewie pod most (zbliżony pomysł proponował już były starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski).
- W portalu wjazdowym od strony Tczewa mogłaby znajdować się kasa biletowa oraz wystawa o dziejach obu tczewskich mostów od ich powstania w XIX wieku do momentu wybuchu II wojny światowej. Częścią wystawy mógłby być znaleziony w tym roku kamień węgielny oraz kapsuła czasu wraz z zawartością: z monetami i pergaminami.
- Następnie turyści mogliby wraz z przewodnikiem np. wsiąść do wózka technicznego i za jego pomocą przejechać po górnej części kratownicy dwóch odbudowanych, nurtowych przęseł aż do drugiej pary wież. W środku mogłaby powstać mała wystawa z tablicami np. o konstruktorach mostów.
- Po zejściu z wieży turyści przeszliby chodnikiem do czwartej, zabytkowej pary wież, po drodze podziwiając widok - panoramę Tczewa. W wieżach mogłaby powstać np. mała wystawa o ich generalnym remoncie w latach 2012-2015.
- Następnie turyści udaliby się w kierunku odbudowanego, tzw. starego portalu wjazdowego od strony Lisewa (po drodze mijając kratownicę ułamaną 1 września 1939 r.), gdzie na szczycie wieży mógłby powstać punkt z widokiem na panoramę Tczewa. Po zejściu z wieży zwiedzający ruszyliby poprzez przęsła dobudowane w 1912 r. do końca mostu, czyli do Lisewa.
- Gdyby PKP Polskie Linie Kolejowe zgodziły się na odbudowę tzw. nowego, wielkiego portalu wjazdowego od strony Lisewa (który obejmował zarówno most kolejowy jak i drogowy - w chwili obecnej projekt odbudowy tego nie przewiduje), to wewnątrz mogłaby powstać duża wystawa o wydarzeniach z 1 września 1939 roku. To właśnie tu 80 lat temu polscy żołnierze dzielnie bronili mostu.
- Po zwiedzeniu wystawy o wybuchu wojny, turyści zawróciliby w kierunku Tczewa, zatrzymując się przy południowej, zabytkowej wieży z piątej pary. Tu mogłaby powstać np. mała wystawa o odbudowie mostów przez hitlerowców w czasie II wojny światowej oraz krótko o dziejach Tczewa w czasie okupacji.
- Następnie turyści udaliby się do południowej wieży z trzeciej pary, gdzie mogliby poznać powojenne dzieje odbudowy mostu, w tym historię ostatecznej odbudowy rozpoczętej w 2012 r.
- Pod koniec zwiedzania turyści weszliby do południowej wieży z pierwszej pary, znajdującej się na wiślanej wyspie, gdzie np. za pomocą windy wjechaliby na jej szczyt. Po opuszczeniu punktu widokowego turyści wróciliby do portalu wjazdowego od strony Tczewa, czyli do punktu startowego.
- Po powrocie do portalu tczewskiego turyści mogliby w ramach biletu wsiąść np. do małego busa, który przejechałby przez wnętrze kratownicy - tam i powrotem.
Powyższa propozycja zakłada ruch turystów po chodniku usytuowanym po południowej stronie mostu (z widokiem na Tczew). Oczywiście ruch po chodniku byłby bezpłatny - z wyjątkiem wstępu do portali i wież. Te ostatnie byłyby zamykane i niedostępne dla przechodniów. Po północnej stronie (z widokiem na most kolejowy) będzie znajdować się ścieżka rowerowa, więc wejście na nią będzie dla pieszych i turystów zabronione. Z południowego chodnika będzie możliwe wejście do pięciu południowych wież. Dwie z nich, za pomocą łącznika, łączą się z wieżami północnymi. Wniosek jest następujący: muzeum mogłoby obejmować 7 spośród 10 wież oraz odbudowane portale.
Dodatkowo, zarówno w pobliżu portalu tczewskiego, jak i lisewskiego mógłby powstać budynek z toaletą, gastronomią, a od strony Lisewa, także przy wale, taras widokowy w kierunku Tczewa. W ten sposób turyści po przejściu 1 km odpoczęliby po stronie Lisewa, zanim zawróciliby w kierunku Tczewa. Przy obu portalach mogłyby powstać także parkingi dla rowerów - chętni turyści wypożyczaliby rower, by przejechać przez cały most ścieżką rowerową tam i z powrotem.
Społeczny Komitet Odbudowy Mostu
Mamy już ponad 2000 podpisów!
2019-09-17 19:17:58
Minął tydzień od zainicjowania naszej petycji "Most Tczewski Jak Westerplatte". Choć dziś „stuknęło” nam równe 2000 podpisów, to wciąż liczymy na wsparcie osób, które jeszcze nie podpisały petycji, jak również tych, którzy już ją podpisali. Nie do każdego trafił link do tej strony, zatem bardzo prosimy o przekazanie adresu petycji znajomym. Nie muszą oni koniecznie mieszkać w Tczewie czy nawet na Pomorzu. Jeśli Skarb Państwa przejmie Most Tczewski i dokończy jego odbudowę, będzie to atrakcja turystyczna na skalę nie tylko Polski, ale i co najmniej Europy.
- W ciągu tygodnia poparło nas ponad 2000 osób. Większość z Państwa to tczewianie, ale sporo jest również mieszkańców Lisewa Malborskiego, Malborka czy Gdańska.
- Petycję zainicjowali społecznicy i dziennikarze z Tczewa, nic zatem dziwnego, że lokalne gazety, portale, radio i telewizja aktywnie nas wspierają. Akcja dotarła także do portali ogólnopolskich oraz prasy i telewizji o zasięgu regionalnym. Temat podjęli również dziennikarze z powiatu malborskiego oraz Polska Agencja Prasowa.
- Naszą petycję już na samym początku poparli samorządowcy z Tczewa: m.in. prezydent i wiceprezydent Tczewa, starosta tczewski (obecny i poprzedni), radni powiatowi i radni miejscy. Słowa poparcia przekazał nam marszałek województwa pomorskiego, a także wójt gminy Lichnowy oraz sołtys Lisewa Malborskiego.
- Nasza akcja spodobała się wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi, ktory uważa, że pomysł przekazania Mostu Tczewskiego państwu za pomocą specustawy jest dobry. Członkiem rządu, który krytycznie ocenił nasz pomysł jest wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jednemu z portali przekazał, że „jeżeli społecznicy chcą zrobić wystawę historyczną w przyczółku mostu, proszę bardzo”. Pochodzący z Tczewa były wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński początkowo był sceptycznie nastawiony wobec naszego pomysłu, ale prawdopodobnie zmienił zdanie.
- Trwa kampania wyborcza, więc pojawiają się również głosy poparcia polityków różnych opcji. Mamy nadzieję, że nie jest to tylko działanie na czas wyborów, ale że politycy będą interesować się tym tematem również po wyborach. Sprawdzimy.
- Nasz pomysł popierają dyrektorzy tczewskich placówek kultury np. Miejskiej Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury i Sztuki czy Fabryki Sztuk. Petycję poparł prof. Andrzej Januszajtis, niekwestionowany specjalista w dziedzinie ratowania zabytków.
- Akcję popierają tczewscy historycy, którzy są autorami publikacji na temat wybuchu II wojny światowej w Tczewie: Kazimierz Ickiewicz i Krzysztof Korda.
- Petycję podpisali artyści: słynny muzyk Marek Piekarczyk, poeta Kazimierz Szymanowski, tczewski muzyk Marek Plutowski, a także sportowcy: kulturysta Andrzej Majchrzyk.
- SMS z informacją o petycji dotarł do wielu tczewian za sprawą Systemu Informowania Mieszkańców Tczewa, za co serdecznie dziękujemy ratuszowi.
- Przy moście pojawił się banner z adresem naszej petycji, za co serdecznie dziękujemy starostwu.
Jeszcze raz dziękujemy za dotychczasowe podpisy i czekamy na więcej! Podpisz petycję i udostępnij dalej: www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl
Społeczny Komitet Odbudowy Mostu