Petycja w sprawie przejazdu kolejowego w Luboczy
Skontaktuj się z autorem petycji
Podpisz petycję przeciwko likwidacji wojewódzkich linii autobusowych. Tak dla nowych połączeń i czystego powietrza!
2020-11-19 18:26:41Szanowni Państwo,
przez kilkanaście ostatnich lat w Polsce trwała postępująca likwidacja regionalnego transportu autobusowego. Likwidowano PKS-y, ich miejsce zajmowały jeżdżące nieregularnie busy: ciasne, niewygodne, nierzadko przestarzałe i nie spełniające norm ekologicznych. Niecałe dwa lata temu zaczęło się to w końcu zmieniać na lepsze. Z inicjatywy ministra Andrzeja Adamczyka powstał Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka uruchomił pierwsze kilkanaście wojewódzkich linii autobusowych, w tym pierwszą w Polsce linię transgraniczną (Bukowina Tatrzańska - Dolny Kubin), która spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem i okazała się, mimo pandemii, olbrzymim sukcesem frekwencyjnym.
Miał to być dopiero początek, począwszy od 2021 roku miały powstawać kolejne lokalne linie autobusowe w całej Małopolsce. Przyszedł jednak COVID i teraz zamiast myśleć o rozwoju połączeń, musimy walczyć o zachowanie tego, co z tak wielkim trudem udało się utworzyć. Wojewódzkie linie autobusowe w Małopolsce są zagrożone - skarbnik urzędu marszałkowskiego nalega, by je zlikwidować, szukając w ten sposób oszczędności. To byłaby fatalna decyzja, pogłębiłaby wykluczenie transportowe wielu Małopolan, negatywnie odbiłaby się walce ze smogiem. A w czasach COVIDa jeszcze bardziej niż wcześniej powinniśmy promować czysty transport, zmniejszać dzięki rozwojowi lokalnych autobusów korki na drogach, zmniejszać ryzyko wypadków samochodowych dzięki temu, że część ludzi zostawi auto w domu i skorzysta z autobusów.
Zachęcamy do podpisania internetowej petycji "Chcemy oddychać! NIE dla likwidacji wojewódzkich linii autobusowych w Małopolsce! TAK dla nowych połączeń!". Jej podpisanie zajmie Ci mniej niż minutę, a będzie to bardzo duże wsparcie dla tej ważnej dla wszystkich sprawy.
Link do petycji: https://www.ipetitions.com/petition/chcemy-oddychac-nie-dla-likwidacji-wojewodzkich
Jakub Łoginow
Podpisz petycję w sprawie marszałkowskich autobusów Zakopane - Poprad
2020-10-17 20:54:01Szanowni Państwo,
W tych trudnych czasach nie powinniśmy zapominać, że oprócz koronawirusa wciąż zmagamy się z innymi problemami, takimi jak wyzwania klimatyczne, zakorkowane drogi i smog spowodowany przez nadmierny ruch samochodowy. Dlatego jeżeli bliska jest Państwu idea zrównoważonego transportu i czystego powietrza, a w dodatku lubicie góry, zachęcamy do podpisania poniżej zlinkowanej petycji oraz jej udostępnienie:
www.petycjeonline.com/autobuspoprad
Jeżeli są Państwo na Facebooku, zachęcam też do polubienia strony facebookowej inicjatywy od lat działającej na rzecz zrównoważonego transportu w Tatrach: www.facebook.com/polskaslowacja oraz o dołączenie do grup:
- Zakopane - dyskusje o wspólnych sprawach: www.facebook.com/groups/zakopanedyskusje
- Słowackie Tatry i inne góry: www.facebook.com/groups/slowackietatry
Polska - Słowacja - autobusy
Zagłosuj na KOLEJ MIEJSKĄ w krakowskim budżecie obywatelskim! Projekt nr 9
2020-09-26 19:40:27Szanowni Państwo!
Rozpoczęło się głosowanie w krakowskim budżecie obywatelskim. Jest to niepowtarzalna okazja, by wesprzeć kolej miejską poprzez zagłosowanie na projekt ogólnomiejski nr 9 - najlepiej przydzielając 3 punkty. Szczegóły pod linkiem:
Jakub Łoginow
Pomóż wpisać Lotnisko Rakowice-Czyżyny na listę europejskiego dziedzictwa!
2020-09-01 17:44:36Szanowni Państwo,
kontynuując działania na rzecz zachowania historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny przed zabudową i utworzenia na tym obszarze największego w Małopolsce parku, stowarzyszenie "Błonia Czyżyńskie" postanowiło wyjść z tym tematem poza Kraków i poza Polskę i zainteresować naszą sprawą Komisję Europejską. Jest to konieczne, by ostudzić gorące głowy niektórych lokalnych polityków, urzędników i lobby deweloperskie, które wywierają naciski na niezależny urząd konserwatorski i dążą do zabetonowania naszych historycznych terenów zielonych. O sprawie zostanie poinformowana Komisja Europejska oraz europosłowie ze wszystkich krajów członkowskich. Dlatego zachęcamy do podpisywania kolejnej już, tym razem ogólnoeuropejskiej petycji, którą znajdą Państwo pod linkiem:
www.petycjeonline.com/znakdziedzictwa
Petycję może podpisywać każdy mieszkaniec Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych lub sąsiadujących z Unią (np. Ukraina, Białoruś). Po zebraniu tysiąca podpisów petycję przekażemy oficjalnie do rozpatrzenia do instytucji unijnych (ze stosownym wnioskiem wystąpi nasze stowarzyszenie) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stosowny mail z prośbą o poparcie i patronat dostaną również wszyscy posłowie i senatorowie RP oraz europarlamentarzyści ze wszystkich krajów członkowskich (petycja zostanie przetłumaczona na język angielski i inne języki), a także polska i europejska prasa.
Z poważaniem,
Jakub Łoginow
Wiceprezes stowarzyszenia "Błonia Czyżyńskie"
Więcej o naszym lotnisku i perspektywie utworzenia parku można przeczytać pod linkiem: http://www.tatryskate.eu/?p=1868
Jakub Łoginow
Petycja w sprawie budowy Małopolskiego Centrum Nauki i Techniki na terenach „Nowej Huty Przyszłości” wraz z infrastrukturą dla Mieszkańców – kolej miejska, tramwaj, park, chodniki, kanalizacja
2020-08-29 08:43:02Szanowni Państwo,
Zachęcam do podpisania i udostępnienia petycji w sprawie budowy Małopolskiego Kombinatu Nauki na terenach pohutniczych. Petycję można podpisać pod linkiem:
www.petycjeonline.com/kombinatnauki
Jakub Łoginow
Pierwsze sukcesy naszej petycji
2020-02-29 20:45:41Szanowni Państwo,
presja ma sens - po wielu staraniach w końcu mamy pozytywną decyzję w kwestii jednego z głównych postulatów naszej petycji, jaką jest reaktywacja przystanków kolejowych Kraków Nowa Huta i Kraków Lubocza. Zatrzymają się tam pociągi, które jeżdżą objazdem przez Dużą Obwodnicę. Zabiegaliśmy o to od kilku lat, a jeszcze jesienią na przygotowaną przeze mnie wspólnie z posłem Grzegorzem Lipcem interpelację w której prosiliśmy o to rozwiązanie, Ministerstwo Infrastruktury odpisywało nam, że "nie da się" i "nie planują tego".
A jednak!
To pokazuje, że warto podpisywać internetowe petycje, warto nagłaśniać je w mediach i wysyłać do adresatów, bo jeżeli jest sporo podpisów (ponad TYSIĄC jak w naszym przypadku), gdy w danej sprawie jest sporo pism, wniosków, interpelacji poselskich czy interpelacji radnego miejskiego (w naszej sprawie interpelował m. in. Łukasz Gibała), to te wszystkie działania łącznie przynoszą efekt.
Duże zasługi w tej decyzji ma Dyrektor Tomasz Warchoł z Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego i wicemarszałek Łukasz Smółka, a także radny wojewódzki Grzegorz Biedroń.
Mimo że rozkład jazdy jest słaby, jest to dobry początek dla dalszych działań, o których za chwilę.
Nadal jednak urzędnicy i politycy nie rozwiązali podstawowego problemu poruszanego w naszej petycji, czyli zakorkowanego przejazdu. Po tym, jak liczba podpisów pod naszą petycją przekroczyła okrągły tysiąc, zgodnie z ustaleniami wystosowałem pismo do PLK i Ministerstwa Infrastruktury i aktualnie czekamy na odpowiedź:
Jeżeli odpowiedź będzie negatywna lub wymijająca, trzeba będzie pomyśleć nad jakimś protestem, bo tak dalej być nie może.
Są jednak pozytywne wiadomości w kwestii długofalowego rozwiązania naszego problemu, czyli przebudowy przejazdu na bezkolizyjny - dwupoziomowy. Dzięki naszemu naciskowi społecznemu wprowadzono do budżetu miasta na 2020 roku środki na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania. Jeżeli nic się nie opóźni, a niestety tak może być, to w przyszłym roku mogłaby się zacząć przebudowa przejazdu na bezkolizyjny - ale musimy jako strona społeczna tego pilnować i cały czas nagłaśniać taką potrzebę, bo inaczej tego nie zrobią.
Wracając natomiast do ruchu pociągów pasażerskich na Dużej Obwodnicy - samo zatrzymywanie się kilku pociągów dziennie to oczywiście krok w dobrym kierunku, ale sam w sobie niewystarczający. Teraz musimy cisnąć urzędników, radnych i polityków aby:
- powstały parkingi przy przystankach kolejowych,
- pociągi zatrzymywały się także na przystanku Kraków Nowa Huta Północ,
- powstały nowe przystanki, m. in. Kościelniki, Wyciąże, Kocmyrzowska, Zesławice,
- powstały autobusowe linie dowozowe dowożące Mieszkańców na przystanki, bo są one daleko od centrum osiedli i okolicznych wsi,
- powstały chodniki w rejonie przystanków,
- a także by Miasto Kraków zaangażowało się w finansowanie połączeń kolejowych, bo mamy szansę już teraz na naprawdę fajną, atrakcyjną linię SKA.
Dlatego w tej sprawie założyłem nową petycję i zachęcam Państwa do jej podpisywania i udostępniania, bo jak widzimy - ma to sens i przynosi efekty. Petycja jest dostępna pod prostym, łatwym do zapamiętania linkiem:
Niezależnie od tego, w styczniu wraz z kolegami z Łęgu założyliśmy Obywatelski Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej w sprawie rozwoju kolei miejskiej na linii nr 947 do Łęgu i na Dużej Obwodnicy Kolejowej. Jesteśmy już w połowie załatwiania formalności i wkrótce powinniśmy dostać zgodę na zbiórkę podpisów. Aby nasz obywatelski projekt uchwały trafił pod obrady Sejmiku, będziemy musieli zebrać ponad 1000 podpisów Małopolan, na specjalnym formularzu. O tym jednak poinformuję później, a tymczasem jeżeli są Państwo na Facebooku, serdecznie zapraszam do polubienia strony naszej inicjatywy:
www.facebook.com/malopolskakolej
Pozdrawiam,
Jakub Łoginow
Autor petycji i Przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej w sprawie kolei miejskiej
Jakub Łoginow
Przejazd kolejowy w Luboczy - strona rządowa nie widzi problemu. Co dalej?
2019-12-02 22:28:00Szanowni Państwo,
w imieniu Mieszkańców dziękuję za każdy spośród ponad 800 podpisów pod naszą petycją w sprawie przejazdu kolejowego w Luboczy. Petycja trafiła do głównych adresatów, czyli Ministra Infrastruktury i PLK. Aby wzmocnić jej przekaz, przygotowałem w tej sprawie interpelację poselską, którą złożył poseł Grzegorz Lipiec. Kilka dni temu pojawiła się odpowiedź Ministra Infrastruktury, która niestety jest wymijająca - urzędnicy strony rządowej i Polskich Linii Kolejowych nie widzą problemu i starają się udowodnić, że przesadzamy, że przecież wszystko jest w porządku. A jak wiemy - nie jest. Z interpelacją i odpowiedzią można się zapoznać pod linkiem:
http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?documentId=C2E8667C6B14CA7DC125849E0048564C&view=5
Co dalej? Uważam, że wykorzystaliśmy już wszystkie "pokojowe" środki. W tej sprawie interweniowało Stowarzyszenie Przyjaciół Wadowa, radny Łukasz Gibała, radni dzielnicy, my złożyliśmy petycję, interpelował poseł Lipiec. Ja również wielokrotnie o tym rozmawiałem z urzędnikami - wszystko to jak grochem o ścianę. Urzędnicy nadal nie widzą problemu i nie wykazują chęci zmiany swojego stanowiska, np. poprzez zorganizowanie zespołu roboczego, wizji lokalnej, rozmowy z Mieszkańcami. Moim zdaniem w grę wchodzi zwyczajne urzędnicze lenistwo i niedasizm - jeżeli zostaną odpowiednio przyciśnięci przez protest czy krytykę medialną (np. program "Uwaga"), może być tak, że nagle okaże się, że jednak da się coś z tym tematem zrobić.
Nie czuję się upoważniony, by samodzielnie decydować w imieniu Mieszkańców o dalszych krokach. Natomiast osobiście uważam, że w tej sytuacji pomóc mogą już tylko bardziej radykalne działania - głośny protest pod Urzędem Wojewódzkim, zainteresowanie "Uwagi", ogólnie nacisk w mediach.
Jeżeli zdecydujemy się na protest, mam tylko jeden apel - jeżeli w grę będzie wchodzić np. blokada drogi, to nie blokujmy jej na miejscu (np. Kocmyrzowskiej), bo przecież nie o to chodzi, żebyśmy sami sobie zrobili na złość. Większy sens miałaby stosowna demonstracja w centrum, np. na wspomnianej już ul. Basztowej.
Decyzje o dalszych krokach pozostawiam Państwu - czy walczymy dalej w bardziej widoczny sposób, czy odpuszczamy. Ja w każdym razie jestem do dyspozycji i jeżeli będzie trzeba to oczywiście pomogę w dalszych działaniach, również w tej ich bardziej radykalnej formie - ale oczywiście w granicach prawa.
Zachęcam do kontaktu:
* za pośrednictwem mojej strony na Facebooku - zapraszam do jej polubienia i dyskusji: www.facebook.com/glosujnakube
* drogą mailową: kuba.loginow@gmail.com
* telefonicznie: 664 993 542
* osobiście - spotkanie w Wadowie, Łuczanowicach, Grębałowie, Luboczy, Węgrzynowicach, centrum Krakowa, centrum Nowej Huty lub w innym dogodnym miejscu
Jakub Łoginow