Pojazdy LPG w strefach czystego transportu!
Skontaktuj się z autorem petycji
[22.06.2021] Posiedzenie zespołu ds. motoryzacji
2021-06-22 06:26:22Koalicja Na Rzecz Autogazu Związek Pracodawców
[03.03.2021] Pojazdy LPG nie wjadą do SCT
2021-03-03 08:05:50Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawiły się nowe informacje na temat projektu zmian w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przedstawione dokumenty wskazują, że pojazdy zasilane LPG wciąż nie wjadą do stref czystego transportu.
Załącznik 1, Klasyfikacja stref czystego transportu
Na uwagę zasługuje Załącznik 1, zamieszczony na ostatniej, 459 stronie w.w. zestawienia uwag do projektu ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw. Zawiera on tabelę, w której znajduje się Klasyfikacja stref czystego transportu.
Według niej do strefy V (zielonej) nie mogą wjeżdżać żadne obecnie stosowane pojazdy spalinowe, także zasilane LPG oraz gazem ziemnym. W strefie V (zielonej) mogą poruszać się jedynie pojazdy elektryczne, napędzane wodorem i autobusy zeroemisyjne.
Wjazd do pozostałych klas stref czystego transportu (od I do IV) jest zależny od spełnianej przez pojazd normy emisji spalin (szczegóły w tabeli Klasyfikacja stref czystego transportu).
Nowy projekt z 11 lutego 2021 r.
W nowym projekcie nie ma już obowiązku tworzenia stref czystego transportu w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców. Chyba, że Główny Inspektor Ochrony Środowiska stwierdzi przekroczenie dopuszczalnego poziomu średniorocznego stężenia poziomu zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu NO2 w takiej gminie (powyżej 100 tys. mieszkańców). 12 miesięcy od dnia otrzymania informacji o przekroczeniu poziomu NO2 w powietrzu gmina będzie miała obowiązek stworzenia strefy czystego transportu (SCT). Dobrowolną możliwość tworzenia SCT mają wszystkie gminy.
Paliwa gazowe w odwrocie?
Jak widać paliwa gazowe (gaz ziemny i LPG) są traktowane podobnie jak klasyczne paliwa kopalne, a polityka europejska stawia na napędy bezemisyjne. Tylko, że bezemisjność np.pojazdów elektrycznych dotyczy jedynie miejsca ich użytkowania.
Przy produkcji energii elektrycznej (w Polsce głównie z węgla) emisyjność pojazdów elektrycznych jest o wiele większa niż spalinowych, a przecież ten skomplikowany pojazd elektryczny trzeba wyprodukować, a późnej jeszcze zutylizować.
Koalicja Na Rzecz Autogazu Związek Pracodawców
[02.03.2021] Stowarzyszenie Lubię Miasto w sprawie LPG
2021-03-03 07:54:41Apel do Ministra Klimatu i Środowiska
Stowarzyszenie "Lubię Miasto" wystosowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo popierające stanowisko branży autogazu w sprawie możliwości wjazdu aut z LPG do stref czystego transportu (SCT), merytorycznie argumentując konieczność utrzymania tego zapisu w projekcie ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 listopada 2020 r.
Andrzej Czarnowski ze Stowarzyszenia "Lubię Miasto" liczy, że podobne pisma do Ministerstwa wyślą wszystkie warsztaty zajmujące się montażem i obsługą samochodowych instalacji gazowych oraz firmy związane z sektorem autogazu tak, aby Ministerstwo miało przytłaczająco większy odzew z branży, niż po spotkaniu konsultacyjnym.
Koalicja Na Rzecz Autogazu Związek Pracodawców