Zniesienie obowiązkowej matury z matematyki.

Skontaktuj się z autorem petycji

matematyka - nauczanie w szkole

2025-02-05 18:29:39

Maturzyści Rocznik 1982-2009, Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele, Dyrektorzy Szkół zwracam się do Was o poparcie petycji odnośnie do zniesienia obowiązkowego przedmiotu matematyki na nieobowiązkowej maturze.             

Jak wiecie lata temu opublikowano druzgocący raport o nauczaniu matematyki w polskim systemie.  Wówczas Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało, iż matematyka nadal będzie obowiązkowym przedmiotem na maturze, tym samym nie spełni postulatu NIK o zawieszeniu obligatoryjności egzaminu dojrzałości z matematyki.

Zdaniem Ministerstwa poziom kształcenia matematycznego w polskich szkołach był na dobrym poziomie (nie wskazano metodologii).  NIK wspominał, że ‘’ wyniki matur z matematyki ‘’ należy upatrywać w: braku podziałach klas na grupy, braku własnych programów nauczania, braku modyfikacji programów nauczania, zbyt szybkim tempie prac na lekcji, niedostosowaniu zadań do możliwości uczniów. Najwyższa Izba Kontroli wskazała na szereg rekomendacji, jakie powinno wprowadzić się w szkołach czy systemie, aby podnieść jakość nauczania matematyki.

Od tamtego czasu niestety niewiele się zmieniło.

1. Klasy nadal liczne. Drugie , trzecie klasy w liceum  30-40 osób. Dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie skarżą się, że w klasach zwykle da się wyodrębnić dwie grupy uczniów (lepsze czy wolniejsze co bardzo utrudnia pracę , jedni się nudzą , drudzy i tak nie rozumieją ). Podział klas występuje przecież na; wf, językach obcych, przedmiotach zawodowych , zajęciach z doświadczeniami. Zatem ? Skąd ta zwłoka? 

2. Metodyka nauczania matematyki. Wielu uczniów, rodziców zgłasza, że matematycy stosują uproszczenia myślowe i nie dzielą się tokiem rozumowania. Uczniowie nie nadążają z materiałem. Pytam, czy ktoś ze środowisk matematycznych wnosił na przestrzeni lat do MEN pomysły, sugestie jakichkolwiek programów naprawczych do nauczania matematyki w szkołach średnich w celu zwiększenia zdawalności matury z tego przedmiotu?  Czy ktoś z matematycznych opracował programy naprawcze, aby pomóc uczniom? To jest problem systemowy. Skoro matematyczni upierają się, aby matematyka była na maturze to jakie rozwiązania w nauczaniu na przestrzeni lat wprowadzili, aby uczniowie byli w stanie zdać ten przedmiot?

3. Trudność matematyki. Wielokrotnie słyszałam, że matematyka jest trudna. Wymaga ćwiczenia i powtarzania. Niemniej często dzieci z lekcji nie wiedzą co i jak mają  ćwiczyć. Często na lekcjach nauczyciele tłumaczą  na prostych przykładach, albo tłumaczenie trwa tylko chwilę 5 minut i już. Czasem  dział, wątek, temat jest pominięty.  Wówczas  mamy błędne koło i matnię. Czasem niektóre dzieci i tak się pewnych wątków nie nauczą . Zdarzają się też fachowcy wśród matematycznych , którzy potrafią wytłumaczyć i masz 85% z matury z podstawy bez korków , wówczas wiedz ,że byłeś (aś) szczęściarzem i możemy Tobie pozazdrościć.

4. Korepetycje, rodzice ratują nieudolny system nauczania matematyki. Lecz czy to w porządku wobec młodych ludzi wymagać, skoro system od lat jest wadliwy? Niektórzy wkładają masę czasu, wysiłku, pieniędzy na matematykę, a i tak idzie im to fatalnie. Przedmioty, które kochasz zainteresowania leżą, a dzieciak ''tłucze '' matematykę bez skutku i efektu, aż psychologicznie jest wrakiem i wymaga wsparcia rodziców czy psychologa.

Za maturzystów Rocznik 1982-2009 było tak samo wadliwie z matematyką. Niemniej uczciwe było to, że matematyka była nieobowiązkowym przedmiotem maturalnym. 

Uwaga z moich obserwacji wynika, że z matematyką w szkole średniej na poziomie podstawowym nie radzą sobie uczniowie, których wynik na egzaminie ósmoklasisty wynosił 70- 86 %. Nie mają zaległości, zatem albo  system, albo fatalna metodyka tego przedmiotu  robi problemy matematyczne  uczniom w liceum ? Co zatem z uczniami, którzy mieli jeszcze niższe wyniki. A matematyka jest we wszystkich typach szkół. Dlaczego nikt systemowo tego nie naprawia?

Matematyczni, gdzie jesteście z programami naprawczymi na przestrzeni lat? Nauczanie matematyki jest nieefektywne, wymaga naprawy. Dostałam maila od matki z pomorskiego cyt: Córka w pierwszej klasie technikum. Jedna jedynka na półrocze z matematyki właśnie. Razem 19 jedynek w klasie z matematyki. Czy to normalne? Pytam zatem -matematyczni macie rozwiązania na efektywne nauczanie matematyki w polskiej szkole? Może w tym przypadku dzieci nabyły już  zaległości w szkole podstawowej, więc jakie jest rozwiązanie ?

Wnioskuję, że z obecnych kandydatów na prezydenta maturę z matematyki zdawał jedynie Pan Menzen jeszcze z wyboru, nie konieczności. Więc nim Ty zabierzesz głos sprzeciwu w temacie zniesienia matury z matematyki, przypomnij sobie, z czego zdawałeś ( aś ) maturę i czy rzucili Ci ściągę z matematyki?  Bo system dawno temu też był wadliwy, ale uczciwy, nie nauczyli, więc nie wymagali. A dziś obowiązkowy przedmiot matematyka rzuca na kolana młodych. I jak w tym temacie  ma  się edukacja włączająca kiedy dzieci z różnymi  niepełnosprawnościami czy zaburzeniami nie mają możliwości zdać obowiązkowej matematyki na nieobowiązkowej maturze a poradziłyby sobie z biologią, czy geografią ?  To jest dla mnie największa zagadka. A dwie Panie Ministry  tak chełpią się edukacją włączająca w polskim systemie edukacyjnym. Ja z obowiązkową matematyką na maturze  widzę wykluczenie  i eliminację wielu dzieci, dlatego napisałam do Sejmu.


Anna Drożdż psycholog, mama



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...