Apel tatuażystów o równoczesne otwarcie firm z branży estetycznej.
Szanowni PP
Premier Mateusz Morawiecki,
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski,
Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz,
Główny Inspektor Sanitarny Jacek Jan Pinkas.
Gorąco wierzymy, że zgodnie z art. 32 Konstytucji RP stanowiącym o równym traktowaniu przedsiębiorców, uruchamianie firm branży estetycznej nastąpi jednocześnie i będzie podyktowane względami bezpieczeństwa i poziomem potencjalnego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, a nie tylko ilością środków, które dana usługa (fryzjerstwo, kosmetyka, tatuaż) oddaje do budżetu Państwa czy uprzedzeniami zakorzenionymi w naszej kulturze.
Gdyby jednak decyzja o przesunięciu otwarcia salonów tatuażu na termin późniejszy niżreszta usług zaliczanych dotychczas do jednej grupy i tego samego procesu legislacyjnego,była celowa, chcielibyśmy przedstawić argumenty za brakiem podziału.
UZASADNIENIE:
Specyfika pracy tatuatorów czy kosmetyczek-linergistek jest zbliżona: zarówno podczas sesji tatuażu, jak i zabiegów kosmetycznych np. makijażu permanentnego dochodzi do przerywania ciągłości tkanek. Opierając się na najnowszych badaniach na obecność wirusa SARS-CoV-2 we krwi ryzyko infekcji podczas transfuzji lub - jak w naszym przypadku - kontaktu z krwią, praktycznie nie występuje. Według powyższych badań wirus we krwi nie występuje u osób chorujących bezobjawowo lub niskoobjawowo. Został on wykryty we krwi kilku pacjentów o zaostrzonym przebiegu choroby, a od początku pandemii w Polsce osób z podejrzeniem lub widocznymi objawami jakiejkolwiek infekcji nie obsługujemy. Według WHO koronawirus przenosi się drogą kropelkową - zarówno w kontakcie bezpośrednim jak i pośrednim, oraz możliwie przez kontakt z kałem zakażonego pacjenta - nie przez kontakt z krwią. Dlatego argument o większym ryzyku transmisji wirusa w przypadku przerywania ciągłości tkanek jest nieprawdziwy i nieuzasadniony żadnymi badaniami. W tym przypadku nie istnieje różnica w bezpieczeństwie pracy pomiędzy grupą kosmetyczek/fryzjerów a tatuatorów i piercerów.
Istotną różnicą pomiędzy naszymi branżami, zwłaszcza w okresie pandemii, jest ilość obsługiwanych klientów. Linergistka wykonująca makijaż permanentny przyjmuje średnio od 3 do 5 klientów dziennie, a tatuator od 1 do 2. W salonach fryzjerskich czy kosmetycznych jeden pracownik przyjmuje ich każdego dnia zdecdowanie więcej, natomiast w salonie tatuażu na jednego pracownika przypada od 1 do 2 klientów na dobę, co w oczywisty sposób obniża ryzyko transmisji wirusa.
Odległość pomiędzy klientami w salonach kosmetycznych i fryzjerskich jest mniejsza niż wsalonach tatuażu, a odległość pomiędzy tatuatorem/fryzjerem/kosmetyczką - a klientem – jest zbliżona. Kosmetyczki wykonujące zabiegi na twarz (np. zabiegi pielęgnacyjne skóry twarzy, zabiegi na rzęsy, brwi) nie są w stanie utrzymać półmetrowego dystansu pomiędzy swoją twarzą, a twarzą klienta - co w przypadku tatuatora - praca na twarzy klienta – statystycznie może mu się nigdy nie przydarzyć w całej jego karierze.
Procedury, które opracowaliśmy i stosujemy standardowo, zdobyta wiedza i doświadczenie - to wszystko pozwala nam na maksymalne ograniczanie ryzyka infekcji i zakażenia ze strony różnego rodzaju bakterii, wirusów i grzybów oraz zakażeń krzyżowych. Poprzez odpowiednią organizację stanowisk pracy, powszechność stosowania sprzętu jednorazowego użytku, codziennej dekontaminacji pomieszczeń, stosowania dodatkowych środków ochrony osobistej klienta i tatuażysty oraz rozwiązań systemowych w lokalu, jesteśmy w stanie pracować czysto i bezpiecznie - tak samo jak w szpitalu.
Obecnie jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się sektorów branży, w której specjaliści są rozpoznawani i nagradzani na całym świecie. Zaistniała sytuacja stwarza realne zagrożenie zniszczenia budowanego przez nas latami sukcesu.
Jesliu chcesz poznać argumenty przemawiające za naszą petycją odwiedź naszą stronę na portalu Facebook
Prosimy o przychylne rozpatrzenie prośby.
Edit 01.05.2020: Dodano szczegółowych odbiorców petycji.
Wojtek Kuliński Skontaktuj się z autorem petycji
Autor zamknął petycję |