500 zł na każde dziecko bez względu na dochód i liczbę posiadanych dzieci

m

/ #955 ponowna odpowiedź prawnika

2016-03-10 11:17

Witam ponownie.

 
Tak jak już Panu pisałem w pierwszym mailu dotyczącym ustawy 500+ jedyną drogą dla pojedynczej osoby (obywatela) takiego jak Pan i każda z osób z Waszej strony internetowej może złożyć skargę konstytucyjną po wyczerpaniu normalnej drogi sądowej (czyli te kroki, które Panu opisałem). Szkoda Waszej pracy i zbierania podpisów, choćby ich były setki tysięcy, ponieważ nie ma to żadnego wpływu (chyba że jako "nacisk" na któryś z klubów parlamentarnych, który jest w obecnym sejmie, aby to oni złożyli skargę).
 
Wniosek o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją (bez wyczerpania normalnej drogi sądowej) mogą w Polsce złożyć:
 
1) Prezydent Rzeczypospolitej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich,
2) Krajowa Rada Sądownictwa w zakresie, o którym mowa w art. 186 ust. 2,
3) organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego,
4) ogólnokrajowe organy związków zawodowych oraz ogólnokrajowe władze organizacji pracodawców i organizacji zawodowych,
5) kościoły i inne związki wyznaniowe,
6) podmioty określone w art. 79 w zakresie w nim wskazanym.
2. Podmioty, o których mowa w ust. 1 pkt 3-5, mogą wystąpić z takim wnioskiem, jeżeli akt normatywny dotyczy spraw objętych ich zakresem działania.
 
Wynika to wprost z art. 191 Konstytucji. 
 
Obywatelowi (czyli Panu i każdej z osób ze strony internetowej) przysługuje skarga konstytucyjna po wyczerpaniu normalnej drogi sądowej (czyli te 4 punkty które Panu wypisywałem). Możliwość złożenia skargi konstytucyjnej daje art. 79 ust. 1 Konstytucji a Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z 25 czerwca 2016 roku (która obowiązuje zgodnie z dzisiejszym wyrokiem) określa drogę do złożenia takiej skargi, i jest to taka droga jak ja Panu opisałem.
 
W Pana czy tamtych osób przypadku taki "szybki wniosek" o zbadanie zgodności z konstytucją mogą zgłosić Prezydent Rzeczypospolitej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich.
 
Patrząc realnie możecie Państwo liczyć najszybciej albo na grupę posłów albo na Rzecznika Praw Obywatelskich. Możecie ewentualnie wykorzystać zebrane podpisy, aby nie były one zmarnowane, na wysłanie wniosku o zbadanie ustawy do opozycyjnych klubów parlamentarnych oraz do Rzecznika Praw Obywatelskich, a podpisy byłyby dołączone jako załącznik do wniosku.
 
Jeśli taka droga (przez Rzecznika lub grupę posłów) Państwa interesuje to możemy porozmawiać o tym, bym ja wraz z Kancelarią, byśmy przygotowali wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich do którego będą te podpisy dołączone. Gdybyście Państwo byli zainteresowani proszę dać znać, wtedy ustalimy warunki i koszty współpracy.
 
Podsumowując, jedyną drogą dla pojedynczego obywatela jest droga jaką Panu opisałem. Jeśli chcecie Państwo szybciej to załatwić to można napisać wniosek do RPO z załączoną jak największą liczbą podpisów i prosić Rzecznika, by to on wystąpił z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją, ponieważ on może to zrobić bez żadnych dodatkowych warunków.
 
W razie pytań proszę pisać.