Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

KSS Nasze Mieszkania

/ #468 Jeśli kolejna petycja to tylko jedna!

2012-01-29 12:17

Niewątpliwie wobec dotychczasowego sukcesu petycji TEMIDY w sprawie mieszkań zakładowych jak najbardziej wskazane jest wykorzystanie tego narzędzia do naszej dalszej walki o ostateczne uporządkowanie patologicznej sytuacji w wielu spółdzielniach mieszkaniowych.

Przede wszystkim dlatego, że praktycznie na dzień dzisiejszy nie ma jakiegoś lepszego sposobu do informowania władz i opinii publicznej o naszych sprawach. Zwłaszcza, że zdecydowana większość mediów, w tym i publicznych jak TVP czy Polskie Radio, wstydliwie te sprawy przemilczają.

Mam natomiast poważne zastrzeżenia do mnożenia kolejnych petycji w naszych sprawach ponieważ te dwie zaproponowane przez Pomoc wzajemną z Olsztyna:
1. Petycja ws. szybkich zmian personalnych w Krajowej Radzie Spółdzielczej z siedzibą w Warszawie:
2. Petycja ws. jawności lustracji spółdzielni mieszkaniowych w Polsce i dostępności spółdzielców do lustratora.

to nic innego jak jedynie dwa tylko przykłady licznych patologii w spółdzielniach mieszkaniowych wymagających szybkiego uporządkowania. Każdy z nas mógłby zapewne podać inne – trudny dostęp do dokumentów, lekceważenie praw członków, oszustwa przy ustalaniu opłat, szykanowanie czy wręcz prześladowanie członków spółdzielni walczących o swoje prawa itp.

Trudno sobie zatem wyobrazić abyśmy co tydzień zamieszczali w internecie kolejną petycję w konkretnej sprawie. Doprowadzi to moim zdaniem do zobojętnienia ludzi na nie oraz zagubienie się wielu z nas co jest ważniejsze w tym wszystkim a co mniej czyli po prostu zdewaluowania naszych działań.

Bo generalnie trzeba rozpocząć kampanię zwracania uwagi na całą spółdzielczość mieszkaniową a nie tylko na jej pewne wycinki zwłaszcza, że obecny rok został ogłoszony przez ONZ jako Światowy Rok Spółdzielczości i z tego powodu takie osoby czy instytucje jak Prezydent RP czy Polskie Radio objęły patronat nad tym wydarzeniem.

Proponuję zatem zastanowić się nad jedną tylko petycją zwracającą uwagę na cały problem to jest spółdzielczość mieszkaniową w Polsce i jej nierozwiązane do tej pory od lat sprawy a przede wszystkim brak stosowania w niej podstawowych reguł działania zawartych w tzw. Zasadach spółdzielczej tożsamości bo Polska jako jeden z założycieli Światowego Związku Spółdzielczego ICA zobowiązała się je stosować.

Mam nadzieję, że przyznacie mi racje, że nie ma sensu mnożyć kolejnych, cząstkowych tylko petycji – zamiast tego należy przygotować tylko jedną ale z wyraźnie wyartykułowanymi przez nas wszystkimi przypadłościami polskiej spółdzielczości mieszkaniowej a raczej tego, co niesłusznie jest tak nazywane.