Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

kumaty

/ #1713 Re: Re: Re: Re: Witam.

2012-11-02 11:20

#1712: gość - Re: Re: Re: Witam.

 

 

Art. 49.

1. Uchwała zarządu spółdzielni, o której mowa w art. 42 i 43 ustawy wymienionej w art. 62, albo uchwała rady nadzorczej albo prawomocne orzeczenie sądu zastępujące tę uchwałę stanowi podstawę wpisu odrębnej własności lokalu w księdze wieczystej na wniosek najemcy lokalu użytkowego, w tym garażu, najemcy lokalu mieszkalnego, a także najemcy pracowni wykorzystywanej przez twórcę do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, którzy ponieśli w pełni koszty budowy tego lokalu albo ponieśli je ich poprzednicy prawni. Koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym obciążają najemcę. Przepisy art. 47 ust. 1–4, 6 i 7 stosuje się odpowiednio.

2. Sąd dokona wpisu, o którym mowa w ust. 1, po przedstawieniu zaświadczenia spółdzielni z poświadczonymi notarialnie podpisami osób ją reprezentujących:

1) o dokonaniu przez zainteresowanego najemcę spłaty zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu;

2) o spełnieniu przesłanek, o których mowa w art. 47 ust. 6.

3. Spółdzielnia wyda zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, na wniosek zainteresowanego najemcy, w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia zgłoszenia tego wniosku.

4. Po śmierci najemcy, który zgłosił wniosek o dokonanie wpisu odrębnej własności lokalu w księdze wieczystej, sąd dokona wpisu, o którym mowa w ust. 1, na rzecz osób, które wstępują w stosunek najmu na podstawie art. 691 Kodeksu cywilnego, a w ich braku – na rzecz spadkobierców najemcy, choćby te osoby albo spadkobiercy nie byli członkami spółdzielni. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.