Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

doświadczony sądowo

/ #1757

2012-11-09 05:31


Te przepisy inaczej niż obecnie obowiązujący art. 6801 § 1 Kodeksu cywilnego regulowały kwestię wspólnego najmu małżonków. Według tych przepisów dla uznania małżonków za najemców nie było konieczne zawarcie umowy najmu w trakcie trwania małżeństwa. Małżonek niebędący stroną umowy najmu lokalu mieszkalnego stawał się najemcą z chwilą wspólnego zamieszkania z małżonkiem, który zajmował przedmiotowy lokal na podstawie umowy najmu zawartej przed zawarciem związku małżeńskiego.

Obecnie obowiązujący art. 6801 § 1 wskazuje, że małżonkowie stają się z mocy prawa wspólnajemcami lokalu, jeżeli umowa najmu zostanie zawarta chociażby przez jednego z nich w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli jeden z małżonków zawarł umowę najmu przed zawarciem małżeństwa, to prawo najmu wchodzi w skład jego majątku osobistego, a drugi małżonek nie jest najemcą tego lokalu.

W Pani przypadku będzie miał jednak zastosowanie art. 10 ust. 3 Prawa lokalowego z 1974 r. Stosownie do tego przepisu Pani mąż z chwilą zamieszkania w lokalu, na który otrzymała Pani przydział, stał się z mocy prawa najemcą tego lokalu.

Jako że jest Pani współnajemcą lokalu razem ze swoim mężem (chyba że Pani mąż nie zamieszkał z Panią w ogóle po zawarciu małżeństwa lub zamieszkał po 21 lipca 2001 r., od kiedy to obowiązuje przepis z art. 6801 § 1 Kodeksu cywilnego), to wykupić lokal od gminy możecie Państwo wspólnie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>