PROTEST PRZECIW USTAWIE NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE

LOWOBYWATEL

/ #1938 Największa wiertnia płynie do Polski,do Łowicza...

2012-11-24 16:32

 

W Łowiczu w bazie hydraulicznego szczelinowania niebawem będzie m.in.:, sprzęt geologiczny, wibratory, sprzęt do szczelinowania hydraulicznego... i cytat z wypowiedzi "Jesli chodzi zaś o wiertnie jest to planowane w I kwartele przyszłego roku tak jak ta wiertnia dopłynie do Polski".... " będzie normalna eksplautacja"....

 

Z Bratkowic po łupki
Tomasz Bartos
2012.11.23, ostatnia aktualizacja 2012.11.23


Prace na budowie bazy logistyczno-magazynowej firmy United Oilfield Services, na terenie podstrefy Łowicz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, są już bardzo zaawansowane.
Dwa olbrzymie budynki już stoją, trzeci zaczyna się wyłaniać z ziemi. Pod koniec roku do bazy przyjedzie pierwszy sprzęt do poszukiwania i wydobywania gazu ziemnego z łupków.
Jak powiedział nam Sebastian Sedorowicz, inżynier budowy z ramienia głównego wykonawcy Kajima Polska, inwestycja przebiega bez przeszkód.
Teren bazy przedziela ulica Ekonomiczna, po jej zachodniej stronie stoją już budynki: biurowiec i hala warsztatowa maszyn. Są one w trakcie prac wykończeniowych. Układane i podłączane są tam wszelkiego rodzaju instalacje, powstają ściany działowe, przepierzenia.
Wokół tych budynków układana jest nawierzchnia parkingów, placów manewrowych i dróg dojazdowych. Stanie na nich ciężki sprzęt. Część prac na budowie wykonuje kilka łowickich firm.

Więcej o pracach na Bratkowicach przeczytasz  w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina, lub obok, w pełnej, elektronicznej wersji tekstu, w wydaniach on-line.

wiadomości z wnp z 18.04.2012 r.
Ponad 118 mld dolarów zamierza zainwestować United Oilfield Services (UOS), spółka usługową dla sektora naftowo-gazowego, która zajmuje się dostarczaniem sprzętu do prac poszukiwawczych gazu łupkowego. Specjalistyczny park maszynowy powstaje w Łowiczu. Będzie to m.in. platforma wiertnicza o wysokości 65 metrów, mocy 2 tys. KM z możliwością robienia odwiertów do 6 tys. metrów głębokości oraz urządzenia do szczelinowania hydraulicznego.
- Kluczem do sukcesu przy wydobywaniu gazu łupkowego jest szczelinowanie hydrauliczne i sprzęt, który będzie sprowadzony do Polski w IV kwartale tego roku.

gazownictwo.wnp.pl/powstaje-baza-maszynowa-do-wydobywania-gazu-lupkowego,167940_1_0_0.html

Uwaga. Te "118 mld dolarów " to dziwna liczba. Chyba pomyłka.

Powstaje baza maszynowa do wydobywania gazu łupkowego

Autor:  wnp.pl (Katarzyna Walterska)  |  18-04-2012 18:47
Ponad 118 mln dolarów zamierza zainwestować United Oilfield Services (UOS), spółka usługową dla sektora naftowo-gazowego, która zajmuje się dostarczaniem sprzętu do prac poszukiwawczych gazu łupkowego. Specjalistyczny park maszynowy powstaje w Łowiczu. Będzie to m.in. platforma wiertnicza o wysokości 65 metrów, mocy 2 tys. KM z możliwością robienia odwiertów do 6 tys. metrów głębokości oraz urządzenia do szczelinowania hydraulicznego.

- Kluczem do sukcesu przy wydobywaniu gazu łupkowego jest szczelinowanie hydrauliczne i sprzęt, który będzie sprowadzony do Polski w IV kwartale tego roku. Planujemy, że sprzęt ten będzie dysponował ogólnym potencjałem 60 tys. hydraulicznych KM. Cały potencjał maszynowy, który zostanie zgromadzony w Łowiczu będzie większy niż wszystkich firm w Europie. Poza tym flota została zaprojektowana z myślą o niekonwencjonalnych złożach gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce z zachowaniem przepisów obowiązujących w UE i zgodnych z polskim prawem geologicznym i górniczym - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Cezary Filipowicz, dyrektor ds. rozwoju United Oilfield Services, który w minionych latach był min. członkiem zarządu PKN Orlen SA.

United Oilfield Services Sp. z o. o. to polska firma serwisowa, powstała w 2011 r. Swoje usługi oferuje w ramach trzech linii biznesowych: szczelinowanie hydrauliczne, wiertnictwo oraz badania geofizyczne (sejsmika). UOS dysponuje unikalnym w skali światowej i najnowocześniejszym w Europie sprzętem i technologią do eksploatacji złóż węglowodorów. Założyciele i kierownictwo firmy mają wieloletnie doświadczenie branżowe uzyskane w Stanach Zjednoczonych oraz wymierne osiągnięcia w rozwijaniu działalności firm obsługujących sektor gazowo-naftowy na całym świecie. W projekt zaangażował się Enterprise Investors, firma zarządzającą funduszami private equity i venture capital w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Na temat nowej inwestycji Enterprise Investors więcej w tekście: Enterprise Investors inwestuje w gaz łupkowy

Jak podkreślił dyrektor Cezary Filipowicz proces projektowania i przygotowywania sprzętu trwał kilkanaście miesięcy.

http://p.wnp.pl/images/i/wnptv/wnp_tv_2.png...


Platforma wiertnicza będzie sprowadzona do Polski w I kwartale 2013 roku i jest skonstruowana w taki sposób, aby minimalizować hałas a tym samy uciążliwość dla okolicznych mieszkańców.

Dyrektor Filipowicz podkreślił, że wydobycie gazu łupkowego wymaga specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. - W Europie takiego sprzętu jest niewiele a ludzi znających technologie i posiadających odpowiednie kwalifikacje jest jeszcze mniej - dodał.