Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

Quoted post


Gość

#1310 Re: Do najemców Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej LUIZA

2012-06-09 14:46

#1308: TEMIDA - Do najemców Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej LUIZA

Coś sie jednak nie zgadza. W uzasadnieniu ustnym dn 31 maja Sędzia odczytując wyrok nakazał bezwarunkowe przekształcenie mieszkania z pomieszczeniem przynależnym, choć faktycznie nie ma odpowiednich ustalen w Uchwale Zarządu.!? Zależy mi na konstruktywnej opinji ponieważ faktycznie jest powtórka z rozrywki i ponownie zostaliśmy zaproszeni do notariusza do podpisania aktu notarialnego. Ale już bez warunków wstępnych i koszt notariusza oraz podatek wat pokrywa spółdzielnia. Nie ma również problemu zamiecienia pod dywan tz kaucji mieszkaniowej jak poprzednio, gdzie zdenominowana kwota została odjęta od kosztów ocieplenia. Jest jednak haczyk który mnie niepokoi ! W Uchwale Zarządu, która jest przywoływana do aktu notarialnego [i musi być] w paragrafie 6 jest zapis ; Wnioskujący o przeniesienie na jego własności lokalu ponosi koszty i zobowiązania określone w Regulaminie przeniesienia praw do lokali mieszkalnych w GSM Luiza. Regulamin zaś mówi ; Jeżeli wydatki funduszu remontowego przewyższają wpłaty na fundusz remontowy danej nieruchomości najemca zobowiązany jest do spłaty kwot stanowiących róznice pomiędzy naliczonym a wydatkowanym funduszem remontowym oraz kosztów inwestycji służących utrzymaniu danej nieruchomości, wynikających z umów cywilno-prawnych. To, żę koszty trzeba ponieść to oczywiste ale przy comiesięcznym spłacaniu w funduszu remontowyma ,to przy kwotach 24-27 tys jest to PRZYWIĄZANIE DO SPÓŁDZIELNI NA LATA. Nie podoba mi się też zapis; Wysokość kaucji mieszkaniowej zaliczanej na poczet wkładu budowlanego lub mieszkaniowego waloryzuje sie proporcjonalnie do wartości rynkowej lokalu. W pozostałych przypadkach zwrot kaucji następuje w wysokości  środków przekazanych spółdzielni przez przedsiębiorstwo państwowe...  No i dobra to co się stało z tą kasą wpłacaną przez najemców [ 2-6 u średnich krajowych w latach 90 tych] , którzy nie ponosili kosztów wkładu budowlanego. Mieszkania przecież budowano z funduszy mieszkaniowych a kaucja służyła jako zabezpieczenie na wypadek remontu i opuszczenia mieszkania. Te 20-30 zł to kwota nieadekwatna i który Prezes wyremontuje teraz mieszkanie za takie pieniądze? Temido ja jestem nadal sceptyczny co do FAJNYCH GESTÓW PREZESÓW. Zwłaszcza teraz. Jeszcze w lutym, marcu to może ...

Odpowiedzi

TEMIDA

#1311 Re: Re: Do najemców Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej LUIZA

2012-06-09 16:05:23

#1310: - Re: Do najemców Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej LUIZA

Macie ten wyrok? Żeby się do tej rewelacji odnieść musiałabym go zobaczyć.

Dokument przenoszący własność nieruchomości (w tym wyrok) musi szczegółowo opisywać pomieszczenia w przenoszonym lokalu określając ich nazwę, charakter i powierzchnię użytkową. Te szczegóły wyartykułowane są w uchwale określającej zakres odrębnej własności spornego lokalu.

W aktach sprawy  są pewno uchwały bez piwnicy i jej parametrów. Skoro nie ma w uchwale informacji dotyczacej tego, że w budynku są piwnice i że każda z nich przyporzadkowana jest odrębnemu lokalowi i każda z nich ma określoną powierzchnię, to Pan Sędzia nie może sobie tych informacji na własną rękę wymyślić. Jeśli wydał wyrok, że spółdzielnia powinna bezwzglednie przenieść  lokal wraz z pomieszczeniem przynależnym to powinien w tym wyroku wyznaczyć spółdzielni termin na poprawienie uchwały.Wyrok uprawomocni się po wykonaniu przez spółdzielnię zalecenia dotyczacego poprawki uchwały.

Taki wyrok jest jednak dla zainteresowanych niezbyt korzystny, bo daje spółdzielni jeszcze jeden powód do apelacji. Jak zaczną apelować i kasować, że nie muszą poprawiać, bo usm daje zarzadowi prawo decydowania w tej sprawie a Wy mieliście czas na skarżenie uchwał w stosownym czasie, to wyjdziecie na tym jak Zabłocki na mydle.

Dajcie spokój z tymi piwnicami. Najprostsza droga do wyprostowania sprawy, to decyzja Walnego.

Ps. wolałabym Kolego, żeby Pan wrócił do używania swojego nicka. Pan się nie boi Doradcy Strategicznego, który się tu Pana czepia używając różnych nicków. Już sam ten fakt dowodzi, że gra nieczysto. Użytkownicy naszego forum potrafią to ocenić. Do kolejnego podniesionego Pana wątku odniosę się później.

TEMIDA

#1317 Re: Re: Do najemców Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej LUIZA

2012-06-10 00:39:53

#1310: - Re: Do najemców Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej LUIZA

Uchwała określająca odrębną własność lokali w budynku jest integralną częścią aktu notarialnego. Jak wynika z Pana wypowiedzi, nie budzi Pana wątpliwości treść § 6 tej uchwały, która w powiązaniu z „Regulaminem przeniesienia praw do lokali mieszkalnych GSM LUIZA”, nakłada na Pana obowiązek pokrycia spółdzielni różnicy pomiędzy poniesionymi przez nią kosztami remontów i modernizacji w budynku, w przeliczeniu na pana lokal, a wpłaconym przez Pana funduszem remontowym. No jeśli nie budzi, to znaczy, że zapis jest prawidłowy.

Pana wątpliwości budzą natomiast kwoty, które naliczył Wam Zarząd w poprzednio proponowanych dokumentach, których podpisanie było warunkiem przeniesienia na Waszą rzecz własności lokali. I słusznie Panie Kolego, bo te kwoty były kompletnie nierzetelne, i dlatego odradzaliśmy Wam podpisanie tych dokumentów. Celem tej nierzetelności było zniechęcenie Was do ewentualnego zamiaru powołania wspólnoty.

Podsumowując.

Fakt, że podpisze Pan zgodne z prawem zobowiązanie do pokrycia spółdzielni różnicy pomiędzy poniesionymi przez nią kosztami a wpłaconym przez Pana funduszem nie oznacza, że wyraził Pan zgodę na zapłatę poprzednio wskazanej kwoty. Pan się godzi, owszem, na zapłatę różnicy pomiędzy udokumentowanymi wydatkami i rzetelnie policzoną kwotą wpłaconego przez Pana funduszu remontowego. Jeśli więc przyjdzie Panu w przyszłości zapłacić taką różnicę spółdzielni to sobie Pan zażyczy, żeby prezes udowodnił Panu, że wydał na Wasz budynek np.1,5 mln zł i żeby wydrukiem z księgowań pokazał Panu ile Pan wpłacił na fundusz remontowy. Zapewniam Pana, że jeśli zestawi Pan tak udokumentowane wpływy i wydatki na funduszu remontowym Waszego budynku, różnica stopnieje do niegroźnego dla Pana zobowiązania. To zobowiązanie na dodatek powstanie tylko wtedy, kiedy spółdzielnia przestanie zarządzać częściami wspólnymi Waszego budynku.

Kaucje to odrębny temat. Jeśli spółdzielnia nie będzie chciała ich wypłacić w godziwej wysokości, pozostaje droga sądowa. § 6 tej uchwały, która Pana niepokoi, mówi o Pana zobowiązaniach wobec spółdzielni, a kaucja jest zobowiązaniem spółdzielni wobec Pana.

Podpisując akt notarialny, którego integralną częścią jest uchwała podpisuje Pan deklarację dotyczącą oczywistego obowiązku pokrycia poniesionych przez spółdzielnię kosztów, a więc akceptuje Pan tylko  część zapisów Regulaminu traktującą o kosztach, a nie cały Regulamin.

Ps. Mam nadzieję, że to wyjaśnienie jest wystarczająco konstruktywne i Pana przekonało :) Życzę powodzenia w poniedziałkowej wizycie w kancelarii notarialnej.