Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

Quoted post

FUSHIA

#1943 Re: UMOWAPRZENIESIENIA WŁASNOŚCI LOKALU

2013-02-14 13:59

#1942: Marcus - UMOWAPRZENIESIENIA WŁASNOŚCI LOKALU

czyli tę umowę rodzice mają podpisać??  tej umowie jest wzmianka o schodach, ile pięter metrażu...nie zwróciłam uwagi, czy przeczytała zacytuję pana ...(np."dożywotniego" zarządzania nieruchomością wspólną przez SM; dopłacenia SM za termomodernizację; itp)...więc jeśli to bedzie napisane w umowie to co wtedy?? nie podpisywać??sprzeciwić się???

Myślałam, że trzeba pdpisać "akt notariany" że tak to sie nazwa, a nie jakąś "umowę" która jest niby tym aktem notarialnym, bo to co od spółdzielni jest, nie powinno się podpisać...więc już sama nie wiem. Czytam na fotrum, że nie podpisujemy umów od SM, więc już nie wiem:/

Jeżeli będzie następna umowa, tym razem nie będzie to tzw. akt notarialny, tylko jakaś podpucha, to co zrobić?

Ja się zapytałam czy to co odczytuje p.asesor jest aktem notarialnm, ale odpowiedz była NIE.

czyli tego aktu notarialnego asesor nie przedstawiła?

problem z lierą w nazwisku...na tej umowie w nazwisku bylo przez W, a zamiast litery W, pisze się V, bo ojciec od urodzenia miał literkę V w nazwisku, a pźniej cazsem w urzędach,w bankach, szkole pisano W;[zamiast V i zawsze były problemy z tą literówką, bo w dowodzie mają przez V, więc muszą iść do prezydium po sprostowanie jak w końcu ma być i tym przyjść do notariusz lub tej p. asesor i wtedy zacznie czytać tę um. od początku.

Cytuję...Natomiast, PODKREŚLAM TO STANOWCZO, z strony SM, taki akt, MUSI PODPISAĆ DWIE UPOWAŻNIONE OSOBY.

czyli kto, 2 osoby ze spółdzielni? Tam była tylko jedna kobieta "spółdzielcza"...

Odpowiedzi

Marcus

#1944 Re: Re: UMOWA PRZENIESIENIA WŁASNOŚCI LOKALU

2013-02-14 19:54:35

#1943: FUSHIA - Re: UMOWAPRZENIESIENIA WŁASNOŚCI LOKALU

W umowie ma być:

1) Dokładne określenie KTO przenosi własność i KTO GO, W SPOSÓB UPRAWNIONY, REPREZENYUJE;

2) Dokładne określenie na KOGO własność jest przenoszona;

3) Dokładne określenie TEGO PRZEDMIOTU, KTÓREGO WŁASNOŚĆ JEST PRZENOSZONA - w tym przypadku metraż, ilość i rodzaj pomieszczeń, nr mieszkania, nr bloku, określenie pomieszczeń przynależnych, których własność też ulega przeniesieniu (piwnica, garaż), nr księgi wieczystej budynku, nr działki na której jest budynek postawiony;

4) Dokładna wielkość udziału w nieruchomości wspólnej (korytarze, klatki schodowe, suszarnie, pomieszczenia dzierżawione najemcom-sklepy, itp) i wielkośc udziału w współwłasności ( lub użytkowaniu wieczystym) działki na której budynek jest posadowiony;

5) Oświadczenie, że przenoszący własność (SM), jest właścicielem przenoszonego lokalu i że dany lokal nie jest obciązony "wadami prawnymi", które uniemożliwiały by dokonania tego przeniesiania.

TYLKO TYLE I AŻ TYLE POWINNO BYĆ ZAWARTE W TEJ UMOWIE. To co będzie ponad to, a będzie dodaniem jakichś dodatkowych uprawnień SM, może być uznane za póbę skłonienia Pani rodziców do "niekorzystnego rozporządzenia swoim majatkiem" (to jest określenie z żargonu prawniczego). Wtedy należy zarzucić to tej pani, która będzie reprezentowała kancelarię notarialną. Niestety, ale bardzo często takie umowy przygotowywują "zaprzyjaźnieni" z SM notariusze i czasem próbują "wkleić" do nich jakieś korzystne dla SM zapisy.

Wszystkie dokumenty na których umieszczona jest pieczęć notariusza (odpis;poświadczenie podpisu;umowa kupna-sprzedaży; testament;darowizna;przeniesienie własności; umowa o "dożywocie"; itp), noszą potoczną nazwę "aktów notarialnych".

Tutaj ma Pani dokładny przepis z "Prawa spóldzielczego", kto i w jaki sposób może reprezentować SM przy podpisaniu takiej umowy:

"....

Art. 54.
§ 1. Oświadczenia woli za spółdzielnię składają dwaj członkowie zarządu lub jeden
członek zarządu i pełnomocnik. W spółdzielniach o zarządzie jednoosobowym
oświadczenie woli mogą składać również dwaj pełnomocnicy.
§ 2. Oświadczenia, o których mowa w § 1, składa się w ten sposób, że pod nazwą
spółdzielni osoby upoważnione do ich składania zamieszczają swoje podpisy.

......."

Dodam tylko, że muszą być to UPOWAŻNIENIA PISEMNE Z PIECZĘCIĄ CO NAJMNIEJ SM, A NAJLEPIEJ NOTARIUSZA.

Pani asesor może sobie mieć różne zachcianki, ale Pani jako osoba BEZPOŚREDNIO ZAINTERESOWANA  z racji pokrewieństwa ma pełne prawo być przy podpisywaniu tego aktu.


Gość

#1958 Re: Re: UMOWAPRZENIESIENIA WŁASNOŚCI LOKALU

2013-02-20 20:55:36

#1943: FUSHIA - Re: UMOWAPRZENIESIENIA WŁASNOŚCI LOKALU

Marcus wprowadza ludzi w błąd - wystarczy działanie jednego pełnomocnikia ustanowionego przez Zarząd Spółdzielni, który działa na zas. art. 99 i nast. kodeksu cywilnego. Wszystkie tak zawarte umowy są i będą ważne!

Co do możliwości zapoznania się z treścią umowy to nawet na tym forum, ktoś wrzucił wzór umowy sporządzonej przez p. notariusz - wystarczy przejrzeć wcześniejsze strony i przeczytać...a nie wypisywać głupoty...