Petycja w sprawie rewitalizacji mostu Stobnica – Brączewo i utworzenia przeprawy pieszo-rowerowej pomiędzy powiatami obornickim i szamotulskim przez rzekę Wartę

Oborniki, 6 sierpnia 2018 r.

37973464_1800312723387279_1145617006481899520_n.png

Nieformalna grupa Inicjatywa Stobnica – Brączewo

Marek Arciszewski
ul. Parkowa 6/2
64-600 Oborniki

Minister Infrastruktury
Andrzej Adamczyk

Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Marek Woźniak

Wojewoda Wielkopolski
Zbigniew Hoffmann

Starosta Powiatu Obornickiego
Adam Olejnik

Starosta Powiatu Szamotulskiego
Józef Kwaśniewicz

Burmistrz Miasta i Gminy Oborniki
Tomasz Szrama

Wójt Gminy Obrzycko
Irena Rakowska

Burmistrz Miasta Obrzycko
Maciej Bieniek

 

 

PETYCJA
w sprawie rewitalizacji mostu Stobnica – Brączewo i utworzenia przeprawy pieszo-rowerowej pomiędzy powiatami obornickim i szamotulskim przez rzekę Wartę.

 

My niżej podpisani zwracamy się z prośbą o:
1. podjęcie współpracy samorządów powiatowych i gminnych powiatów szamotulskiego i obornickiego oraz władz Wielkopolski na rzecz rewitalizacji zabytkowego mostu Stobnica – Brączewo,
2. utworzenie ścieżki pieszo-rowerowej przez wyżej wymieniony most nad Wartą.

 

     Przedmiotem petycji jest most łączący Stobnicę (powiat obornicki) z Brączewem (powiat szamotulski). Unikatowa konstrukcja blachownicowo-kratownicowa była dziełem ówczesnej techniki i architektury. Przepiękny pejzaż rozciągający się z góry na Puszczę Notecką oraz Wartę – naturalną granicę powiatów, od lat zachwyca mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasz region. Obiekt, który wpisany jest do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Rejestru Zabytków (nr rejestru: 716/ Wlkp./A), dziś jest w stanie nienadającym się do użytku i zagraża bezpieczeństwu ludzi. Mieszkańcy nie wiedzą, do kogo należy przedmiot petycji, stąd niemożność podjęcia jakichkolwiek działań związanych z rewitalizacją mostu.

     Twierdzimy, że owy stan prawny jest na rękę wszystkim, tylko nie mieszkańcom. Stan, który utrzymuje się od lat, jest najłatwiejszą wymówką decydentów o braku podstaw prawnych do podjęcia stosownych działań na moście. Dłużej most może nie wytrzymać. Przetrwał dwie wojny, był punktem ataku wojsk biorących udział w sporze. Wiemy jednak, że apatii, totalnego braku zainteresowania historią, spuścizną i zabytkową architekturą, nie przetrwa! Obiekt stanowi cenną część majątku narodowego. Postawa patriotyczna to naszym zdaniem także dbanie o zabytki, których na naszej lokalnej ziemi nie brakuje. Most Stobnica – Brączewo jest jednym z nich i z dnia na dzień niszczeje. Czynności związane z rewitalizacją na pewno nie są proste. Gospodarze, których wspólnie wybieramy, potrafią jednak – co widzimy na co dzień – realizować trudne inwestycje.

     Domagamy się przejęcia przez samorządy tego obiektu. Współpracy, wspólnego projektu i finansowania samorządów szamotulskiego i obornickiego każdego szczebla na rzecz rewitalizacji zabytkowego mostu w Stobnicy i Brączewie.

     Wiemy, że architektoniczne walory mostu wraz ze zmianą programu użytkowania będą jedną z ciekawszych realizacji w naszym regionie. Zrewitalizowany most ma znaczenie techniczne oraz emocjonalne. Stanie się ważną częścią dziedzictwa narodowego i lokalną dumą. Podniesie jakość życia mieszkańców, będzie atrakcją turystyczną Wielkopolski. Najważniejszą kwestią jest jednak bezpieczeństwo. Obiekt od wielu lat zagraża życiu i zdrowiu. Ludzie ryzykując przechodzą przez Wartę, bo często nie mają innej alternatywy. Mieszkańców pobliskich miejscowości – Brączewa, Jaryszewa, Stobnicy – bardzo wiele łączy. Dzieli ich most, który straszy swoim widokiem. Dla nich byłaby to najbardziej użyteczna inicjatywa. Połączenie dwóch powiatów daje wiele możliwości – dotarcia do przedszkoli, szkół i pracy. Wzniesie na wyższy poziom jakość życia wszystkich mieszkających i przebywających w tym regionie ludzi.

     Powstająca w szybkim tempie ścieżka rowerowa z Obornik do Stobnicy, która będzie bez wątpienia jedną z najpiękniejszych dróg tego typu w Polsce i Europie, powinna mieć swoją kontynuację. Turyści zapewne będą chcieli przeprawić się przez Wartę. Nie narażajmy ich zdrowia. Niech ten most nie będzie przejściem z tego świata do Nieba czy na Wierzchołek Góry. Most ma łączyć Stobnicę i Brączewo, życiorysy i losy mieszkających tu ludzi. Powinien być miejscem spacerów, jazdy na rowerze, ćwiczeń jogi, wystaw i realizacji różnego rodzaju form kultury. Punktem wycieczek uczniów szlakiem historii oraz poznawania przyrody. Na moście zaręczą się nasze dzieci i wnuki.

     Wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Trzeba naprawić coś, co na całym świecie, także w Polsce, jest już oczywiste. Zabytki są częścią nas. Jeżeli znikną, to my wraz z nimi.

Z wyrazami szacunku i wielką nadzieją na pozytywne działania w tej sprawie
Marek Arciszewski, nieformalna grupa Inicjatywa Stobnica – Brączewo

www.moststobnica-braczewo.pl 


Nieformalna grupa Inicjatywa Stobnica – Brączewo    Skontaktuj się z autorem petycji