Oddział chirurgii dziecięcej - Gliwice

                                                                                            Gliwice, dnia 01.06.2017r

                                                                             

 

                                                                              Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice
                                                                              Sz. P. Krystian Tomala
                                                                              ul. Zwycięstwa 21
                                                                              44-100 Gliwice

 

PETYCJA


Działając na podstawie Art.2 ustawy z dnia 11 lipca 2014r o petycjach, w imieniu Rodziców wskazanych w załączniku, wnoszę o:


Zorganizowanie na terenie Miasta Gliwice całodobowego szpitalnego oddziału chirurgii dziecięcej.


Przywołując podstawowe uregulowania wynikające z ustawodastwa, dotyczące prawnej podstawy ochrony zdrowia dzieci, przypominam:


1. Konstytucja RP, Art. 68 - gwarantuje prawo do ochrony zdrowia, w tym równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, w granicach ustawy.
Podkreślenia w tym miejscu wymaga zapis obligujący władze publiczne do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom.


2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Rozdział II, Art 6, pkt 1 i 4

Zadania władz publicznych w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej obejmują w szczególności: tworzenie warunków funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz finansowanie w trybie i na zasadach określonych ustawą świadczeń opieki zdrowotnej.


3. Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989r. Art. 24.

Konwencja ta obliguje do traktowania jako sprawę nadrzędną najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka. W katalogu praw, które dziecko powinno mieć zagwarantowane, wymienia się prawo do jak najwyższego poziomu zdrowia i udogodnień w zakresie leczenia chorób.


4. Europejska Karta Społeczna (sporządzona w Turynie 18 października 1961r) Art. 11

Karta stanowi, iż każdy ma prawo do korzystania z wszelkich środków umożliwiających mu osiągnięcie możliwie najlepszego zdrowia. Karta szczególnej ochronie poddaje prawo dzieci do ochrony zdrowia.


5. Międzynarodowy Pakt Praw Społecznych i Kulturalnych.

Pakt nakazuje stronom podejmowanie specjalnych kroków w celu zapewnienia ochrony i pomocy wszystkim dzieciom i młodzieży, uznania prawa każdego do korzystania z najwyższego osiągalnego poziomu ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego. Nadmienić należy, iż 10 maja 2002r w Nowym Jorku polska delegacja na Światowy Szczyt ONZ w Sprawie Dzieci podpisała deklarację, w której nasz Kraj zobowiązuje się tworzyć i wdrażać narodową politykę zdrowotną i programy wspierania zdrowia fizycznego i psychicznego dla młodzieży, a także zobowiązuje się umacniać systemy zdrowia.


Zamknięcie oddziału chirurgii dziecięcej w Gliwickim Centrum Medycznym Sp. z o.o., przy ul. Kościuszki 29 spowodowało, iż opieka zdrowotna nad dziećmi nie jest realizowana. Wskazany problem odnosi się do przeszło 28 000 dzieci zamieszkałych w granicach powiatu miasta Gliwice (dane GUS za 2015r).
Likwidując wspomniany oddział, dzieci zostały pozbawione możliwości otrzymania szybkiej i skutecznej pomocy medycznej w godzinach popołudniowych i nocnych. W chwili obecnej rodzice z dziećmi wymagającymi konsultacji chirurgicznej kierowani są do placówek ościennych. Transport dziecka niejednokrotnie scedowany zostaje na rodzica, co wiąże się z dodatkowym ryzykiem wystąpienia powikłań lub powstania dodatkowych urazów.

Jako przedstawiciel władz publicznych, powinien Pan znać wspomniane akty prawne i dążyć do właściwego wypełniania ich zapisów.
W związku z powyższym, wnoszę jak na wstępie.