Petycja o ułaskawienie Pawła Martyniuka
Szanowny Panie Prezydencie.
Wysoki Sądzie.
My, niżej podpisani, zwracamy się z ogromną prośbą do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Organów Wymiaru Sprawiedliwości o zmianę formy odbywanej kary lub całkowite jej darowanie dla Pawła Martyniuka.
Tę prośbę motywujemy:
- zupełną, długotrwałą i szczerze prawdziwą zmianą życia skazanego,
- wykonaniem bezwzględnej kary pozbawienia wolności po ponad 16 latach od popełnienia czynu zabronionego wobec człowieka, który przez ten czas przeszedł w pełni proces resocjalizacji, zrozumiał zło wyrządzone przestępstwem, a jego życie po nawróceniu daje gwarancję, że Paweł Martyniuk nie powróci do życia z przeszłości,
- bezzasadnością izolacji od rodziny i społeczeństwa człowieka, który przykładem swojego życia pomaga wielu ludziom wrócić na właściwą drogę, powstrzymuje innych od popełniania przestępstw przez ukształtowanie w obywatelach odpowiednich wzorców i postaw, który pracą charytatywną na rzecz innych, tj. na rzecz ludzi zagubionych i biednych, odpłacił społeczeństwu za zło wyrządzone w przeszłości.
Sprawa, w której wyrok zapadł skazujący Pawła Martyniuka, toczyła się w sądach pierwszej i drugiej instancji, przez ponad 16 lat. W tym czasie życie skazanego zupełnie się zmieniło. Przemiana, która w nim nastąpiła, rozpoczęła się w areszcie śledczym i trwa od opuszczenia aresztu nieprzerwanie aż do dziś - przez 15 lat. Paweł Martyniuk uczciwie pracował utrzymując swoją rodzinę. Jest dobrym, kochającym mężem i troskliwym ojcem trzech córek w wieku 11, 6 i 2 lat, bardzo zaangażowanym w wychowanie i przekazywanie dobrych wartości swoim dzieciom. Ma głęboką więź z dziećmi, jest dla nich wzorem i oparciem.
Paweł wyciągając wnioski z błędów młodości i chcąc w pewnym sensie wynagrodzić wyrządzone krzywdy, od dziesięciu lat był wolontariuszem min. w Ośrodku dla Osób Bezdomnych w Siedlcach, gdzie służył pomocą potrzebującym, bezdomnym, uzależnionym i byłym więźniom.
Dzielił się także świadectwem swego życia w szkołach oraz w filmie ,,Powołany", którego jest jednym z bohaterów. Film ten został wyświetlony przez ponad 3 500 000 widzów na platformie Youtube oraz był emitowany na antenie ogólnopolskiej Telewizji Polskiej. Dla wielu zagubionych młodych ludzi był wiarygodnym świadkiem i przykładem na to, że można zejść ze złej drogi i zacząć dobre, uczciwe życie.
Decyzja Sądu o wykonaniu kary wobec Pawła poprzez pozbawienie wolności i osadzenie w Zakładzie Karnym jest ogromną tragedią dla jego rodziny i małych dzieci, które nie rozumieją, dlaczego dobry i kochający ojciec musi je opuścić. Z pewnością przedłużający się brak ojca przyniesie negatywne skutki dla ich rozwoju i funkcjonowania. Jego brak odczuwają także starsi i schorowani rodzice oraz podopieczni bezdomni, którym zawsze służył pomocą.
W związku z tym, że zamknięcie Pawła Martyniuka przyniosło większe straty dla rodziny i społeczeństwa niż pozostawienie na wolności zwracam się z ogromną prośbą o zwolnienie skazanego z więzienia, o zastosowanie instytucji łaski, zmianę środka odbywanej kary lub całościowe jej darowanie, by Pan Paweł jak najszybciej mógł wrócić do rodziny i społeczeństwa, któremu służył na wielu płaszczyznach.
Jesteśmy przekonani, że Paweł Martyniuk jest dobrym, uczciwym i wartościowym człowiekiem, który swoim życiem udowodnił, że zasługuje na łaskawość Wymiaru Sprawiedliwości. Jego uczciwą i szlachetną postawę życiową poświadcza na piśmie wiele osób, które znają go osobiście (opinie dołączone do wniosku). Dlatego prosimy o przychylność i pozytywne rozpatrzenie tej prośby.
Z wyrazami szacunku, niżej podpisani :
Jesteśmy przekonani, że Paweł Martyniuk jest dobrym, uczciwym i wartościowym człowiekiem, który swoim życiem udowodnił, że zasługuje na łaskawość Wymiaru Sprawiedliwości. Jego uczciwą i szlachetną postawę życiową poświadcza na piśmie wiele osób, które znają go osobiście (opinie dołączone do wniosku). Dlatego prosimy o przychylność i pozytywne rozpatrzenie tej prośby.
Z wyrazami szacunku, niżej podpisani :
Paweł Martyniuk z rodziną
Link do filmu ,,Powołany"
Rodzina i Przyjaciele Skontaktuj się z autorem petycji