PETYCJA OCALMY “MODRZEJÓWKĘ” DLA KRAKOWIAN

Prof. Jacek Majchrowski 

Prezydent Miasta Krakowa

pl. Wszystkich Świętych 3-4                                                          

31-004 Kraków

 

Rafał Komarewicz

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

pl.Wszystkich Świętych 3-4

31-004 Kraków

 

Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowni Radni Miasta Krakowa,

w imieniu mieszkańców i sympatyków Krowodrzy zwracamy się do Pana Prezydenta i Radnych Miasta Krakowa z apelem o wykupienie zabytkowej willi “Modrzejówka” przy al. Grottgera 11 wraz z otaczającym ją ogrodem i włączenie jej do parku Młynówka Królewska. Jest to ostatni moment, by ponownie podjąć rozmowy z Arcybractwem Miłosierdzia na temat wykupu “Modrzejówki”. Niedawne przekazanie przez Arcybractwo w dzierżawę deweloperowi sąsiadujących z willą zabytkowych budynków dawnego osiedla robotniczego Towarzystwa Budowy Tanich Mieszkań dla Robotników Katolików, budzi uzasadnione obawy co do jej przyszłości. Apelujemy również o zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działki, na której leży “Modrzejówka”, z usługowej na miejsce użyteczności publicznej. Jednak przede wszystkim zwracamy się z prośbą o podjęcie pilnych rozmów z mieszkańcami na temat przyszłości tego miejsca.

XIX-wieczna willa “Modrzejówka” to materialny ślad obecności w naszym mieście wspaniałej kobiety, wybitnej aktorki, obywatelki i filantropki - Heleny Modrzejewskiej, która planowała spędzić tu resztę swojego życia. Część budynku zamierzała też przeznaczyć na działalność związaną z kulturą i edukacją. W willi, której forma nawiązuje do architektury uzdrowiskowej (dziś to już bardzo rzadki przykład w Krakowie), zachował się jeszcze oryginalny drewniany ganek. Szczątkowo przetrwał też dawny ogród, niegdyś obsadzony modrzewiami. W roku 2000 willa i otaczające ją osiedle dawnych budynków robotniczych „Modrzejówka” zostały wpisane do rejestru zabytków (A-1113, wpis 18 stycznia 2000 r.).

Dzięki swej lokalizacji w samym centrum Krowodrzy - na początku trasy, którą płynęła niegdyś Młynówka Królewska, a wzdłuż której ciągnie się obecnie najdłuższy park w Polsce - miejsce to nadal ma ogromny potencjał dla realizacji przedsięwzięć związanych z historią, kulturą, sztuką, rekreacją, czy edukacją ogrodniczą - przecież Krowodrza do niedawna była dzielnicą rolniczą, słynęła z obfitujących w owoce sadów, ogrodów warzywnych i pięknej zieleni. Niestety niewiele z tych bogactw przetrwało do naszych czasów. Wykup “Modrzejówki” pozwoliłby powiększyć teren parku Młynówka Królewska, co łączy się z jednym z priorytetowych zadań miasta, jakim jest wykup terenów zielonych.

Dlatego w ramach troski o dobro mieszkańców i przyszłość “Modrzejówki”, prosimy o podjęcie przez Pana Prezydenta i Radnych Miasta Krakowa aktywnych działań na rzecz jej wykupu oraz zabezpieczenie tego terenu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego na cele publiczne - zanim będzie na to za późno. Zwracamy również uwagę, że na terenie Krowodrzy, gdzie w ostatnich latach nastąpiło nieprzeciętne wręcz zintensyfikowanie zabudowy mieszkaniowej brakuje miejsca spotkań dla mieszkańców. Taką funkcję na Prądniku pełni Dworek Białoprądnicki, a w tej części Krowodrzy mogłaby to być właśnie “Modrzejówka”. Deklarujemy ze swej strony chęć współpracy i dialogu w tej sprawie, tak aby willa „Modrzejówka” mogła jak najlepiej służyć mieszkańcom zgodnie z ich potrzebami i oczekiwaniami.

Z poważaniem,  

Joanna Wendorff – prezeska Fundacji Czas Wolny, mieszkanka Krowodrzy

Anna Baranowa - historyczka sztuki i krytyczka

Monika Bogdanowska

Natalia Nazim - współautorka projektu “Młynówka Królewska - najdłuższy park w Polsce” w budżecie obywatelskim

Marcin Grega - Radny Dzielnicy V Krowodrza, prowadzący profil FB “Moja Krowodrza"

Leszek Grabowski - członek Rady Konsultacyjnej ds. Parku Edukacyjnego w Branicach, fotograf, miłośnik historii Krakowa

Marek Grochowicz - geograf/urbanista, sympatyk Krowodrzy

Kuba Kornecki - architekt, inicjator utworzenia Parku przy Łokietka, sympatyk Krowodrzy

Mariusz Bembenek - mieszkaniec i miłośnik historii Krowodrzy

344301666_254597590472429_1623859106023308159_n.jpg

weranda.jpg

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Joanna Wendorff będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...