Petycja w sprawie usługi przesyłania żywych ptaków przez Pocztę Polską

grafika-petycja-zywe-ptaki.jpg

Na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach ( Dz. U. z 2018 r. poz. 870 ) żądamy w interesie publicznym wymuszenie na spółce Poczta Polska S.A objętej nadzorem Ministra Aktywów Państwowych zaprzestania świadczenia usługi przesyłania żywych ptaków.

 

Poczta Polska S.A. poinformowała na swoim profilu w serwisie Facebook, a także na stronie internetowej zamiar wznowienia świadczenia usługi przesyłania żywych ptaków w ramach usług w usłudze Paczka pocztowa oraz Pocztex. (https://www.pocztex.pl/od-16-09-2024-roku-wznawiamy-usluge-przesylania-zywych-ptakow/).

 

Przesyłanie żywych zwierząt w przesyłkach pocztowych lub kurierskich jest działaniem niehumanitarnym, powodującym u zwierzęcia stres, a także narażającym go na uszkodzenia ciała. Na czas przesyłki zwierze zostaje zamknięte w kartonie lub pojemniku, w którym nie ma dostępu do wody, światła słonecznego, a najczęściej także jedzenia. Nie jest w stanie realizować swoich potrzeb gatunkowych, jest także narażone na hałas, wibracje, przenoszenie, odgłosy ludzi, maszyn, a potencjalnie także innych zwierząt. Na wspomniane bodźce zwierzę nie może odpowiednio zareagować lub uchronić się przed nimi - stanowi to dla zwierzęcia sytuację ekstremalnie stresową.

 

Regulamin usługi Pocztex (https://www.pocztex.pl/jowisz/uploads/2022/12/Regulamin-uslugi-Poczte-w-obrocie-krajowym_od-14.12.2022.pdf) wskazuje na wymagania odnośnie do opakowania, którym transportowane będzie zwierzę. Według regulaminu żywe ptaki mogą wyć wysyłane jedynie w opakowaniu „gwarantującym utrzymanie funkcji życiowych” oraz „które zapewnia przesyłanym owadom albo ptakom właściwe warunki na czas przemieszczania i doręczania przesyłki, a także ich ewentualnego zwrotu”. Pracownicy Poczty Polskiej nie są jednak przeszkoleni w zakresie wymagań biologicznych poszczególnych gatunków ptaków, a więc nie są w stanie określić spełnienia tych wymagań przez nadawcę. Ponadto w regulaminie brak zapisu, by opakowanie podlegało jakiejkolwiek kontroli ze strony pracowników, brak obowiązku okazania pracownikom zawartości opakowania, w tym wypadku zwierzęcia. W związku z tym zwierzę może znaleźć się w transporcie w nieodpowiednim pojemniku, czego skutkiem może być jego uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

 

W regulaminie usługi Pocztex nie został zawarty wymóg, by adresat odebrał zwierzę w dniu realizacji przesyłki. W regulaminie usługi zawarta jest informacja, że brak możliwości doręczenia skutkuje natychmiastowym zwrotem przesyłki, nie jest jednak sprecyzowane w jakim terminie to nastąpi. Ponadto może to oznaczać, że zwierzę spędzi w zamknięciu 2 doby (jedna na doręczenie, jedna na zwrot) lub więcej. W praktyce Poczta Polska, przyjmując taką usługę do realizacji, nie jest w stanie zapewnić, że zostanie ona odebrana (przez adresata lub nadawcę po zwrocie) w terminie, który zapewni, że zwierzę nie odniesie uszczerbku na zdrowiu lub nie umrze z powodu braku wody, braku jedzenia lub stresu.

 

W związku z powyższym uważamy realizację usługi przesyłania żywych ptaków przez Pocztę Polską za niehumanitarną oraz nieodpowiedzialną. Żywe zwierzęta nie powinny być narażane na uszczerbek na zdrowiu lub śmieć w wyniku transportu w przesyłkach pocztowych lub kurierskich. Poczta Polska natomiast nie ma narzędzi, by wyegzekwować ani użycia właściwego dla potrzeb zwierzęcia pojemnika do transportu, ani odebrania przesyłki w terminie zapewniającym przeżycie zwierzęcia. Tym samym prawdopodobnie naraża pracowników na popełnienie przestępstwa znęcania się nad zwierzętami, a siebie na potencjalne postępowania odszkodowawcze.


Mateusz Jarczyński    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Mateusz Jarczyński będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Nie wyświetlimy Twojego kodu pocztowego publicznie online.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...