Żądanie przywrócenia historycznej kompozycji rzeźb Henryka Burzca w Zakopane

Komentarze

#3

Rozumiem wzburzenie osób tworzących tą petycję. Sama kojarzę to miejsce, gdzie stoi willa Chochlik z kompozycją rzeźb Burzca i był to taki magiczny zakątek, który warto było też pokazywać turystom i gościom.
Nie rozumiem tej nagłej decyzji o przeniesieniu rzeźb oraz nie zgadzam się z formą przeprowadzanego przedsięwzięcia.
Uważam że rzeźby powinny pozostać na Swoim miejscu.

Hanna Kozłowska (Zakopane, 2024-10-26)

#6

Ważne sprawy wymagają dialogu!

Daniel Wahl (Koscielisko, 2024-10-27)

#7

Podpisuję niniejszą petycję, ponieważ nie jest mi obojętne niszczenie miejsc o tak bogatej historii i estetycznej wartości. Teren wokół Willi Chochlik, stanowiący integralną część dziedzictwa Zakopanego, jest nie tylko historycznym świadectwem działalności artystycznej Henryka Burzca, ale także miejscem wyjątkowym i niezwykle cenionym zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Zachowanie tej przestrzeni w jej pierwotnym kształcie jest kluczowe, aby przyszłe pokolenia mogły czerpać z wartości, jakie niesie ze sobą historia tego miejsca.

Zabytkowy charakter tego terenu, na którym Henryk Burzec przez ponad 50 lat tworzył i osobiście zaaranżował kompozycję rzeźb w oryginalny sposób, nie powinien być naruszany poprzez arbitralne zmiany. Relokacja prac niszczy spójność przestrzenną i estetyczną, pozbawiając miejsce jego autentycznego kontekstu. Niestety, decyzja o przeniesieniu części rzeźb do innej lokalizacji jest krokiem sprzecznym z założeniami ochrony dziedzictwa – ingeruje w unikalną historię i niszczy związek pomiędzy dziełem a jego miejscem powstania.

Nie sprzeciwiam się konserwacji, która jest jak najbardziej pożądana i konieczna, jednak przeniesienie prac Burzca oddala nas od autentyczności historycznej tej przestrzeni, budząc niezgodę wielu ekspertów, historyków sztuki i mieszkańców, którzy dostrzegają wartość w zachowaniu miejsca w pierwotnej formie. Niezmienione otoczenie dzieł sztuki tworzy kontekst i atmosferę, które mają znaczenie zarówno artystyczne, jak i kulturowe.

Z tego względu w pełni popieram apel o przywrócenie historycznego układu kompozycji rzeźb i zachowanie tego miejsca jako nienaruszonego świadectwa historii Zakopanego i spuścizny artystycznej Henryka Burzca.

Ewa Polańska-Wachel (Kraków, 2024-10-27)

#9

Podpisuję petycję, ponieważ uważam, że rzeźby powinny wrócić na swoje pierwotne miejsce. Wraz z Willą Chochlik tworzyły zgraną kompozycję i dawały powód, dla którego można było zejść z „głównego szlaku” Zakopanego i trafić w miejsce, które było świadectwem dawnego charakteru miasta. Charakteru, którego nie zniszczył chaos planowania przestrzennego oraz komercjalizacja przestrzeni, które znacznie wpłynęły na aktualny wygląd Zakopanego. Rzeźby rozrzucone w innych miejscach znikną w tej przestrzeni i w mojej opinii staną się, niezrozumiałym dla przechodniów, elementem krajobrazu.

Olga Zaborowska (Warszawa, 2024-10-27)

#12

Po raz kolejny o wspólnym dobru kulturowym decyduje grupa lokalnych notabli. Nie dają oni mieszkańcom i innym odbiorcom kultury możliwości wyrażenia opinii na temat losu dzieł sztuki, z którymi stykają się na codzień w swoim najbliższym otoczeniu. Ignorowana jest przy tym wola i oryginalna decyzja twórcy, który zdecydował o pierwotnej lokalizacji rzeźb, oraz prawda historyczna, która wiąże jego dzieła z pracownią, w której tworzył.

Adam Kłosiński (Warszawa, 2024-10-27)

#14

Podpisuję, bo trzeba w Zakopanem chronić nie tylko same obiekty, ale przede wszystkim tkankę miejską.

Julita Dembowska (Zakopane, 2024-10-27)

#16

Przeniesienie rzeźb z miejsca oryginalnego ich wyeksponowania ma następujące konsekwencje:
- odarcie znaczenia rzeźb Henryka Burzca z oryginalnego kontekstu miejsca
- rozbicie oryginalnej, autorskiej kompozycji zestawu rzeźb
- dewastacja otoczenia Willi Chochlik, brak szacunku dla przyrody i tkanki miejskiej
- aroganckie naruszenie terenu wpisanego do rejestru zabytków
- osłabienie kulturowej i krajobrazowej atrakcyjności oryginalnego miejsca ekspozycji i okolicy (Willa Chochlik, inne historyczne budynki w okolicy, pobliska Galeria Hasiora, nabrzeże potoku Bystra, kładka na Bystrej)
- narażenie przeniesionych rzeźb na dewastację w miejscu, gdzie zetknie się z nimi o wiele więcej przypadkowych osób, de facto nie zainteresowanych obcowaniem ze sztuką

Daniel Rumiancew (Warszawa, 2024-10-27)

#33

Studiuję konserwację w Toruniu. Widziałem cyfrową wersję planu zabiegów konserwatorskich - jestem dopiero na czwartym roku z sześciu - ale tyle wystarczyło żebym złapał się za głowę. Pomijając już fakt okropnej idei relokacji, działania które podjęto w celu "konserwacji" rzeźb były raczej marną próbą szybkiego "załatwienia problemu" jak zresztą widać na załączonych zdjęciach.

Edward Kosecki (Toruń, 2024-10-27)

#64

Zależy mi na utrzymaniu kultury Zakopanego

Zuzanna Gąsiorek (Warszawa, 2024-10-28)

#66

Uwielbiałem spędzać czas w tym miejscu z moją babcią. Była to taka piękna ukryta perełka, rzeźby plus przepiękny zakopiański domek sprawiały że klimat był wręcz magiczny.
Myślę że w Zakopanem jest więcej miejsc, rzeczy który wymagają zainteresowania niż to cudowne miejsce.

Dominik Dominik (Zakopane, 2024-10-28)

#92

Uważam, że miejsca ważne dla polskiej spuścizny kulturowej powinny być zachowane w stanie nienaruszonym. Wszelka ingerencja i zmiana jest barbarzyństwem i świadczy o ignorancji i braku szacunku do twórców. Takim miejscem jest pracownia i park przy pracowni Henryka Burzca w Zakopanem. Odkryłam to miejsce w czasie spaceru dopiero w tegoroczne wakacje ale od razu zakochałam się i w przyszłym roku też chciałabym z dziećmi pójść tam na spacer i cieszyć oko pięknem i oryginalnością całości.

Joanna Nowaczyk (Ciechocinek, 2024-10-28)

#93

Podpisuję, ponieważ nie godzę się na zniszczenie przemyślanego, plenerowego układu rzeźb zaprojektowanego przez ich autora. Rzeźba to nie tylko obiekt, to także kompozycja przestrzeni!

Agata Małodobry (Kraków, 2024-10-28)

#101

Uważam, że działania podejmowane przy tych rzeźbach są okrutne, bezprawne i prowadzą do niszczenia pamięci po artyście.

Teresa Pietrala (Kórnik, 2024-10-28)

#128

Nie psujmy tego co piękne, urokliwe, historyczne, legendarne... Ten zakątek jest cudownym miejscem na mapie Zakopanego, jest częścią historii. Ocalmy to miejsce takim jakie jest! Tak - dla konserwacji rzeźb, nie - dla ich relokacji i zniszczenia kompozycji artysty!

Zyta Ławrynowicz (Zakopane, 2024-10-29)

#131

To jest brak szacunku do sztuki i do natury!
Chce życ w kraju, w którym świadomość sztuki i ochrona natury rośnie, nie maleje!!!!!

Aga Góra (Katowice, 2024-10-29)

#158

..rzeźby powinny pozostać na miejscu gdzie tworzył Henryk Burzec

Paweł Roman (Kościelisko, 2024-10-30)

#166

Rzeźby Henryka Burzca były zawsze najchętniej odwiedzanym przeze mnie miejscem, uważam że są niebywale wspaniałym ubogaceniem środowiska w którym się znajdują, stanowią ugruntowanie Zakopanego jako czegoś więcej, niż tylko miejscowości turystycznej.

Agata Ogaza (Katowice, 2024-10-30)

#190

Zakopane to miejsce gdzie tradycja powinna pozostać.

Ewa Bagińska (Olsztyn, 2024-10-30)

#194

Kocham Zakopane tak samo jsk moją Gdynię, ubolewam jak nasze miasta tracą swój klimat...nie niszczcie tego co piękne.

Joanna Dębowska (Gdynia, 2024-10-30)

#199

Nie podoba mi się ten pomysl i ingerencja głupich ludzi w tradycję, która była tam od lat

Anna G (Tarnów, 2024-10-30)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...