Żądanie przywrócenia historycznej kompozycji rzeźb Henryka Burzca w Zakopane

Komentarze

#618

Zakopańska tradycja artystyczna i intelektualna jest jedną z najcenniejszych tradycji z jakimi zetknęłam się w swojej pracy akademickiej. Zachowanie jej wydaje mi się niezwykle ważne

Paula Quinon (Lund, 2024-11-03)

#619

Chcę, aby ocalało piękne i niezwykle cenne miejsce. Zawsze kiedy przyjeżdżam do Zakopanego odwiedzam je.

Justyna Łuczaj-Salej (Krosno, 2024-11-03)

#627

Martwi mnie fakt, że Zakopane z roku na rok traci swoje unikatowe walory. Zamienia się stopniowo w miasto z betonu, szkła i żelaza.

Maria Szczepska-Pustkowska (SOPOT, 2024-11-03)

#630

chcę ratowac rzeźby , ktore są czescią kultury Zakopanego

Jolanta Klimkiewicz (Łódź, 2024-11-03)

#635

Chce przywrócenia historycznej kompozycji rzeźb Henryka Burzca.

Maksymilian Stopa (Rzeszów, 2024-11-04)

#657

Uważam że kultura to nasze największe osiągnięcie cywilizacyjne. Życie bez niej staje się puste. Wspólną przestrzeń wspólnie gospodarujmy!

Hieronim Niemczyk (Wrocław, 2024-11-04)

#668

Dla mnie było to niebywałe miejsce z duszą. Miałam okazję poznać i Pana Burzca i Jego niezwykła kolekcję.

Górszczyk Danuta (Kraków, 2024-11-04)

#677

Tak wyjątkowych miejsc, w których można doświadczyć symbiozy sztuki z naturą, jeszcze o wydźwięku tak pięknie lokalnym, jest bardzo niewiele. Sama za każdym razem przyprowadzałam nowych towarzyszy podróży w to miejsce i jeśli Zakopane je utraci, to będzie to akt niewyobrażalnej ignorancji.

Anna Kurdziel (Piła Kościelecka, 2024-11-04)

#684

Nie zgadzam się na taką dewastację cennych zasobów kultury i sztuki

Gosia Kosowska (Oświęcim, 2024-11-05)

#692

Chce, aby Polska i Polacy mieli swoją historię i swoje rzeczy, które są dla Nas ważne!!!

Katarzyna Mrożek (Leszno, 2024-11-05)

#693

Szanowni Państwo,

Jako córka Henryka Burzeca zostałam poproszona o publiczne zabranie głosu w sprawie renowacji i przeniesienia rzeźb plenerowych „Syn Nieba”, „Kosmonautka” i „Rakieta” w okolice rzeźby „Orbity” na Rówień Krupową w Zakopanem.

Henryk Burzec zawsze marzył o zrealizowaniu wizji artystycznej, którą uwiecznił na obrazie „Moje miasto”. Obraz przedstawia miasto marzeń Burzeca gdzie wolnostojące rzeźby plenerowe Burzeca wpisują się w szeroko rozumianą przestrzeń publiczną miasta.
Obok sztuki sakralnej i rzeźby kameralnej wielką pasją Burzeca były więc rzeźby plenerowe i pomniki, które obecnie są rozsiane w różnych lokalizacjach na terenie takich miastach jak Mielec, Łódź, Kielce, Mrzygłód, Ochotnica Dolna oraz oczywiście Zakopane.
Gdy w 2005 roku zmarł mój ojciec Henryk Burzec zakopiańskie rzeźby plenerowe usytuowane w sąsiedztwie budynku przy ulicy Piaseckiego 14 przekazałam w formie darowizny Miastu Zakopane. Moją intencją było objęcie rzeźb opieką konserwatorską oraz ekspozycja rzeźb dla publiczności, a kwestia przeniesienia rzeźb w inne, lepiej wyeksponowane miejsce była dla mnie bezsprzeczna i została zawarta w treści umowy darowizny. Dlatego w kontekście tzw. „sporu o rzeźby” przeniesienie rzeźb „Syn Nieba”, „Kosmonautka” i „Rakieta” w okolice rzeźby „Orbity” na Równię Krupową oceniam jako spełnienie woli mojego ojca Henryka Burzeca oraz liczę na to, że pozostałe rzeźby: „Millenium”, „Rodzina góralska” oraz „Poranek” również zostaną przeniesione i w ten sposób uratowane.

Jak już podkreślałam niezwykle cieszy mnie fakt, że Miasto Zakopane podejmuje konsekwentne, wieloletnie działania związane z konserwacją rzeźb Henryka Burzeca oraz ich eksponowaniem. Jestem spokojna, że wszelkie niezbędne procedury zostały dopełnione oraz doceniam wybitny kunszt konserwatorski zespołu dokonującego renowacji pod kierunkiem Pani Agaty Nowakowskiej-Wolak, który miałam już okazję poznać przy okazji renowacji rzeźby „Taniec góralski”, obecnie przeniesionej na rondo Armii Krajowej przy dworcu kolejowym w Zakopanem.

Na portalu Tygodnik Podhalański w artykule „Zakopane, którego już nie ma. Posłuchajmy Agaty Nowakowskiej-Wolak” możemy przeczytać następujące informacje biograficzne o Pani Agacie Nowakowskiej-Wolak:

„Z wykształcenia, zawodu i pasji konserwatorka elementów i detali architektonicznych. Od 1985 odnawiała na Podhalu, w Nowym i Starym Sączu oraz na Wawelu obiekty małej i dużej architektury, głównie kapliczki i figury przydrożne oraz nagrobki na Starym i Nowym Cmentarzu w Zakopanem. Od 1994 do 2019 r. związana z Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem - od 2000 r. jako kierowniczka działu konserwacji. Od 2001 r. wieloletnia prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem - organizatorka licznych wykładów, debat i konferencji na temat historii Podhala, architektury i zabytków Zakopanego oraz ich ochrony, a także cyklu konkursów plastycznych "Zabytki architektury Zakopanego i Podhala", mających na celu uświadamianie społeczeństwu wartości naszego dziedzictwa.”

Z wielkim bólem więc przyjmuję wiadomość o wydarzeniu niebywałym, że na zespół Pani Agaty Nowakowskiej-Wolak zaangażowany do konserwacji rzeźb „Syn Nieba”, „Kosmonautka” oraz „Rakieta” nie tylko wylał się internetowy hejt, ale podważono metody pracy oraz złożono doniesienie na policję i do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz do Centrum Rzeźby Polskiej.

W przypadku mediów internetowych, ze szczególnym uwzględnieniem mediów społecznościowych zwracam się więc z apelem o zaprzestanie jednostronnego ukazywania tzw. „sporu o rzeźby” oraz nakręcania spirali hejtu i zwracam się z prośbą o zapoznanie się ze stanowiskiem osób – zarówno zwykłych obywateli miasta jak i fachowców oraz lokalnych artystów, którzy od dekad troszczą o dorobek Henryka Burzeca, gdyż wielu Zakopiańczyków przecież osobiście znało mojego ojca jeszcze za jego życia.

Dziękuję Komisji Kultury Rady Miasta Zakopane, Radnym oraz Urzędowi Gminy Miasta Zakopane za wszelkie starania o podtrzymywanie dziedzictwa Henryka Burzeca poprzez renowację rzeźb, promocję jego twórczości, w tym wytrwałe podtrzymywanie inicjatywy lepszego wyeksponowania rzeźb.

Dziękuję przede wszystkim Zakopiańczykom za poparcie idei renowacji i lepszego wyeksponowania rzeźb.

Na portalu Tygodnika Podhalańskiego znajdziemy następujące wpisy pod artykułem "Miasto zabiera głos w sprawie renowacji i przeniesienia rzeźb Henryka Burzca":

Karina: „Bardzo się cieszę, że te rzeźby zostaną wyeksponowane . Są naszą spuścizną po zakopiańskim artyście , niestety "ukryte" nad potokiem Bystra ... Para góralska przepięknie wpisała się w krajobraz i wiem , że pozostałe też ubogacą nasze miasto :) jestem fanką!”

Polak mały: „Najwyższy czas, by nieskromnie wyeksponować rzeźby tego skromnego Człowieka.”

Iwona: „Absolutnie za renowacją i piękniejszym wyeksponowaniem, czyt. przeniesieniem.”

Z poważaniem, Ludomira Witman

Ludomira Witman (Warszawa, 2024-11-05)

#696

Uważam,że o takie skarby należy dbać, to one tworzą nasze dziedzictwo.

Malgorzata Haslinger (Krakow, 2024-11-05)

#700

Jestem zniesmaczony systematycznym niszczeniem ostatnich klimatycznych miejsc na mapie miasta.

Sebastian Starzec (Sochaczew, 2024-11-05)

#702

Nie do pojęcia i nie do przyjęcia jest to niszczenie!!!

Hanna Kotowska (Warszawa, 2024-11-05)

#705

Podpisuję ponieważ znałam to miejsce. Było wyjątkowo interesujące i wpisane w zabytki Zakopanego.

Barbara Tusińska (Radom, 2024-11-06)

#712

Jest to dobro narodowej.

Joanna Żurawska (Grójec, 2024-11-06)

#716

Podpisuję ponieważ uważam, że relokacja rzeźb jest szkodliwa, należy utrzymać pierwotny układ.

Dorota Leśniak-Rychlak (Kraków, 2024-11-06)

#718

Dotychczasowa forma tego miejsca jest nierozerwalnie związane z osobą i osobowością Henryka Burzca, którego dane mi było osobiście poznać.

Paweł Nawrocki (Łódź, 2024-11-06)

#722

Serce boli. Zakopane nie musi się równać z gorszymi! Niech żyje tradycja, wszak to góralskie motto... Burzmy brzydactwo, którego w tym mieście nie brakuje. Peace!

ALEKSANDRA ZDROJEWSKA-BIEŃ (BIELSKO-BIAŁA, 2024-11-07)

#727

Należy dbać o historię danego miejsca.

Helena Szczepanek (Łódź, 2024-11-07)

#730

Zabranie rzeźb to akt barbarzyństwa! Zniknęło coś, co jest integralną częścią wyjątkowego miejsca. Rzeźby, starannie wkomponowane w otoczenie, tworzyły niepowtarzalny klimat i oddawały ducha przestrzeni, która była czymś więcej niż tylko fizycznym miejscem.
Mam nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli przywrócić rzeźby i zachować charakter tego miejsca.

Sylwia Skorek (Marcinków, 2024-11-08)

#734

Nie zgadzam się na bezrefleksyjne niszczenie zakopiańskich zabytkowych miejsc

Joanna Sadoś (Warszawa, 2024-11-08)

#737

Mam alergię na niszczenie wspólnego dobra.

Urszula Wysokińska (Siedlce, 2024-11-08)

#738

Podpisuje perycje

Joanna Skubała-Jaśko (Chrzanów, 2024-11-09)

#742

Uważam ,że likwidacja takiego miejsca i rzeźb to profanacja i wielki wstyd dla władz miasta .To brylant,którego należy chronić a nie niszczyć . 🧐

Malwa Kierczak Mozołowska (Warszawa, 2024-11-11)

#751

Liceum spędziłem w Zakopanem
I miałem przyjemność bywać tam. Komu te rzeźby przeszkadzały w tym miejscu ?

Tymon Tykwiński (Kołobrzeg, 2024-11-13)

#752

W Polsce artyści plastycy są grupą wykluczonych i takie rzeczy dzieją się w wielu miastach a bardzo bardzo szkoda.

Mirosław Mikuszewski (Bielsko-Biała, 2024-11-14)

#757

Władze Zakopanego konsekwent od lat niewzruszone głosem publicznym degradują przestrzeń publiczną i jego genius loci to OBURZAJĄCE jednocześnie w kampani samorządowej każdy kandydat wyciera sobie GĘBĘ hasłem dbałości o dobro mieszkańców i kultury miasta

Sławomir Forysiak (zakopane, 2024-11-17)

#758

Uważam, że rzeźby powinny pozostać przy domu Henryka Burzca. Są one nierozerwalną częścią tego miejsca i skoro z woli samego rzeźbiarza zostaly tam ppstawione, powinny tam bezwzględnie pozostać.

Aleksandra Galińska (Kielce, 2024-11-17)

#760

Autor bliski sercu Mielczan. Wiele jego rzeźb ozdabia nasze miasto...

Ania Stąpor (Mielec, 2024-11-18)

#764

Pragnę aby istniało jak najwięcej miejsc takich jak te

Kacper Tabor (Katowice, 2024-11-18)

#773

Należy dbać o dzieła sztuki, jeżeli jeszcze się zachowały.

Tadeusz Więcek (Mielec, 2024-11-25)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...