Sprzeciw przeciwko Uchwale Rady Miasta - Bon żłobkowy
Jako mieszkanka miasta Dzierżoniów, obywatelka, matka zgłaszam swój sprzeciw przeciwko Uchwale Rady Miejskie w Dzierżoniowie z dnia 27 marca 2023 roku „Bon Żłobkowy”. Uchwała przejawia jawną dyskryminację, oraz zaniedbanie obywateli. Zgodnie z warunkami otrzymania dofinansowania z Miasta należy spełnić następujące warunki: Sprawa dotyczy: paragrafu 5 punkt 4, podpunkt 4.
„§ 5. 1. Świadczenie przysługuje osobom wymienionym w § 4, jeżeli oboje rodzice, opiekunowie prawni, opiekunowie faktyczni, osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej albo rodzic samotnie wychowujący dziecko, opiekun faktyczny lub opiekun prawny spełniają łącznie następujące warunki: (...)
4) nie korzystają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego
i bezpłatnego,
. Oznacza to w praktyce, że dofinansowanie nie będzie przysługiwać rodzinom, które powitały na świecie nowego członka rodziny, posiadając jednocześnie starsze dziecko do lat 3 w placówce żłobka. Biorąc pod uwagę niski przyrost naturalny w kraju, oraz fakt, że 1/3 rodzin na terenie Rzeczpospolitej Polskiej posiada jedynie jedno dziecko, jest to druzgocące, że zabiera się dofinansowanie rodziną, które zdecydowały się na kolejne dziecku, z mniejszą różnicą wieku. Ustawa uchwalona przez Radę Miasta jest zaprzeczeniem polityki rodzinnej.
Co więcej, rodzic/opiekun przebywający na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym, jest w stanie spełnić wszelkie pozostałe wymogi, aby otrzymać dofinansowanie do żłobka. Narodziny kolejnego dziecka, nie przerywają stosunku pracy.
Zgodnie z Ustawą z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,.
Artykuł 1, punkt 1:
Świadczenia pieniężne na warunkach i w wysokości określonych ustawą przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009, 1079, 1115 i 1265), zwanym dalej "ubezpieczonymi".
Rozdział 6, Art. 29, paragraf 1, 1-3
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
1)urodziła dziecko;
2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 14 roku życia i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
3)przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.
Co więcej zgodnie z informacjami na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Link:
https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-macierzynski/prawo-do-zasilku-i-okres-przysl ugiwania/za-okres-urlopu-macierzynskiego-albo-urlopu-na-warunkach-urlopu-macierzyńskiego
„Zasiłek macierzyński przysługuje:
gdy pracujesz na podstawie umowy na czas określony, która została przedłużona do dnia porodu,
gdy byłaś w ciąży i zostałaś w tym czasie zwolniona z pracy (czyli straciłaś ubezpieczenie chorobowe) oraz:
zostały naruszone przepisy i masz na to prawomocne orzeczenie sądu albo” .
Zgodnie z Uchwała Rady Miejskiej, kobieta/opiekun korzystająca z urlopów związanych z macierzyństwem w/w wciąż może pozostawać w stosunku pracy. Chciałabym również przedstawić obraz ludzkiego dramatu w tym okresie. Zgodnie z moja wiedzą, wiele obywatelek i obywateli, znacznie odczuje braku dofinansowania z miasta, zwłaszcza, że powiększając rodzinę, uczciwie pracując, działali na korzyść państwa. Zupełnie jest nie zrozumiałe, dlaczego wymagało to zmiany, skoro działało dobrze przez lata. Istotnym jest też fakt, że w gminie otworzyły się kolejne żłobki, co jest istotne w kontekście Polityki Społecznej, aby tych miejsc było jak najwięcej, a obywatele mogli pracować. Tym sposobem, wiele osób, wypisze dzieci z placówek, bo nie będzie ich stać.
Dodam, że w mieście działa jeden żłobek publicznym, w którym nie ma miejsca. Pozostałe 3 to placówki prywatne.
Uważam, że jeśli ludzi nie będzie stać na placówkę, bez dopłaty od Miasta, wypiszą dzieci, to placówki będą zagrożone. Tam gdzie nie będzie podopiecznych, nie będzie też opiekunów. Czy naprawdę Rada Miejska chce pogłębiać bezrobocie? Kolejnym aspektem jest to, że obecność dziecka w żłobku pozytywnie wpływa na jego rozwój. Jako matka 3 latka, widzę ogromny progres, rozwój, w jego zachowaniu po tym jak poszedł do placówki.
Matki w tej samej sytuacji, posyłając dziecko do żłobka, mogą skupić się na noworodku, który potrzebuje 100% uwagi, a starsze dziecko, może rozwijać się i spędzać wspaniały czas w żłobku. Uważam, że zapisanie dziecka do placówki, posiadanie więcej niż 1 dziecka, dla kraju niesie same korzyści, jak i dla danej rodziny.
Uchwała Rady Miejskiej jest oburzająca, dyskryminująca, oraz działa na szkodę obywateli.
Sprawa została zgłoszona do rzecznika praw obywatelskich który podjął działanie.
Po podpisaniu należy na swoim emailu podpis potwierdzić.
Zachecam do podpisów!
Katarzyna Długosz Skontaktuj się z autorem petycji