uratujmy Boston Port - kultowy lokal na Mokotowie

Warszawa, październik 2023 r.

Maciej Szczykutowicz

Kinga Szczykutowicz

Ul. Okolska 2

02-509 Warszawa

 

 

Adresaci petycji: 

Sz. P. Rafał Trzaskowski

Prezydent m. st. Warszawy 

Biuro Prezydenta m.st. Warszawy 

Plac Bankowy 3/5

00-950 Warszawa

 

Sz. P. Łukasz Puchalski 

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich

Zarząd Dróg Miejskich 

ul. Chmielna 120

00-801 Warszawa

 

Sz. P. Bartosz Rozbiewski 

p.o. dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego

1. Wydział Ochrony Krajobrazu Miasta

Urząd m.st. Warszawy

ul. Marszałkowska 77/79 

00-683 Warszawa

 

2. Wydział Zagospodarowania Przestrzennego Południe

Urząd m.st. Warszawy

Al. Jerozolimskie 44

00-024 Warszawa

 

Sz. Pani Monika Gołębiewska-Kozakiewicz

Dyrektorka Zarządu Zieleni

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

ul. Hoża 13a,

00-528 Warszawa

 

 

Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowni Państwo Dyrektorzy, 

 

W przyszłym roku minie 30-lat działalności gastronomicznej „Boston Port” przy ul. Okolskiej 2 w Warszawie. Przez kilkanaście ostatnich lat zmagaliśmy się z brakiem pewności co do możliwości dalszego prowadzenia naszej działalności, bowiem zawierane z nami umowy dzierżawy gruntu były przedłużane na krótkie okresy czasu nie dając żadnych perspektyw na działania inwestycyjne a niekiedy wręcz grożono nam brakiem możliwości przedłużenia umowy (vide pismo Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Biuro Gospodarki Nieruchomościami Delegatura w Dzielnicy Mokotów sygn. GK-D-IV.3-6845890/2014.JLU z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie nieprzedłużenia umowy dzierżawy gruntu pod pawilonem gastronomicznym Boston Port w Warszawie), co miało skutkować likwidacją naszego lokalu z dniem 31 grudnia 2015 roku. 

Niedawno zakończyła się również wieloletnia batalia sądowa wytoczona przez właściciela Willi „Pod Skarabeuszami”, który przez nasz lokal chciał przeprowadzić drogę do swojego budynku. Wierzyliśmy, że nieustanny czas zmagań i walki o istnienie naszego lokalu się zakończył i będziemy mogli bez stresów skupić się na tym co najważniejsze – zadowoleniu naszych gości. Czas jednak pokazał jak bardzo się myliliśmy. Od wielu miesięcy nie mogliśmy się doprosić o zawarcie umowy dzierżawy na kolejny okres, pomimo, że w Urzędzie Dzielnicy Mokotów zapewniano nas o braku formalnych przeszkód do dalszego prowadzenia działalności. Nie rozumieliśmy zatem dlaczego nie przedłuża się z nami umowy, pomimo że złożyliśmy wniosek w tej sprawie. Teraz stało się to jasne!

 

Zgodnie z wyłożonym do wglądu na przełomie sierpnia i września br., w ramach konsultacji publicznych, projektem planu zagospodarowania przestrzennego terenów przyskarpowych w rejonie ulicy Merliniego część II, w miejscu gdzie znajduje się nasz lokal przewiduje się wyłącznie tereny zielone urządzone w postaci parku publicznego bez możliwości zabudowy w celu prowadzenia działalności gastronomicznej. Taki kształt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uniemożliwi prowadzenie naszej działalności, co będzie się nieuchronnie wiązało z likwidacją kultowego „Boston Portu” na Mokotowie. W związku z powyższym my, właściciele lokalu Pan Maciej i Kinga Szczykutowiczowie, zwróciliśmy się do mieszkańców Warszawy i wszystkich sympatyków „Boston Portu” o zgłaszanie uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby w planie tym uwzględniono możliwość istnienia zabudowy do celów usługowo-gastronomicznych przy ul. Okolskiej 2. 

 

Tym niemniej niniejszą petycją mieszkańcy Warszawy odrębnie zwracają się do Państwa jako urzędników mających wpływ na kwestie zagospodarowania przestrzennego o dokonanie zmian w projekcie planu miejscowego, tak by na obszarze oznaczonym w tym projekcie jako 1.ZPp (§18 projektu planu), została dopuszczona zabudowa usługowo-gastronomiczna wzdłuż ul. Okolskiej od strony północnej, w miejscu gdzie obecnie usytuowany jest Grill Bar „Boston Port”.

 

Poniżej przedstawiamy w skrócie historię naszego lokalu. 

Boston Port, usytuowany w pobliżu skrzyżowania ul. Puławskiej i ul. Okolskiej (przedłużenie ul. Merliniego) i działa nieprzerwanie od 1994 roku. Prowadzi go Maciej Szczykutowicz (sławny Kierownik Szatni z filmików na Facebooku) wraz z małżonką Kingą Szczykutowicz, którzy wciąż z pasją rozwijają ten obiekt oraz serwują wyśmienite dania najwyższej jakości. Dlatego też, mimo niewielkich rozmiarów Boston Port znajduje się na liście rankingowej wśród najlepszych warszawskich restauracji. Jest to firma rodzinna zatrudniająca do 10 osób.

W ciągu blisko 30 lat działalności, Boston Port, zyskał wielu fanów i stałych bywalców, na stałe wpisując się w mapę kulinarną Warszawy. 

W rankingu lokali Newsweeka Boston Port trzy lata z rzędu: 2003, 2004 i 2005 roku został wyróżniony w kategorii „Najlepsza Kuchnia”, gdzie zajmował kolejno czwarte, trzecie oraz drugie miejsce. Restauracja została także wyróżniona w gronie najlepszych warszawskich restauracji w rankingu Stein Survey w kategorii „najlepszy steak” oraz „najlepsze jedzenie”. W komentarzu czytamy: „Moc pochwał za jakość jedzenia, szczególnie za grill i duży wybór; potrawy są tak dobre, że nie zwraca się uwagi na pozostałe parametry”.

O Boston Porcie, w początkowych latach jego istnienia, pisał znany polski dziennikarz i publicysta, krytyk kulinarny Piotr Bikont – z zachwytem nad sztuką gastronomiczną oraz obawą o jej przetrwanie. Pisał o pasji do gotowania i umiejętnościach kulinarnych jego właścicieli. Parę lat później polski historyk, teatrolog, krytyk kulinarny Maciej Nowak rozwiał jego obawy. „Wciąż karmią doskonale, a miejscowa duma i sława, czyli kremowa zupa rybna zniewala i zachwyca jak dawniej (…)” – stwierdza, kontynuując - „z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że tak wyśmienitej zupy rybnej nie znajdziecie w żadnej z warszawskich i polskich restauracji (…).” 

W kwartalniku – Magazyn Dzielnica dla warszawskich dzielnic: Mokotowa i Ochoty czytamy „Na Warszawskim Mokotowie jest bar rybny, który każdy smakosz powinien znać – Boston Port. Kultowe miejsce odwiedzane przez osobistości, aktorów i krytyków kulinarnych”.

Boston Port, od lat prowadzony jest niezmienną pasją, według tej samej, prostej dewizy: najlepszej jakości surowce, serce do gotowania, miła obsługa i szeroki wybór. Boston Port nie uległ pokusom komercjalizacji i masowej produkcji. Wciąż pozostaje autentycznym miejscem, gdzie, w swobodnej atmosferze, można zjeść dania najlepszej jakości. Tutaj każdy może wpaść na kultową zupę rybną English chowder i przypadkiem spotkać znanego polityka, aktora czy ekonomistę. 

Dzięki inwestycjom dokonywanym przez właściciela restauracji na dzierżawionym gruncie powstała gustowna oranżeria w kolorystyce zieleni, która wpisuje się w parkowe otoczenie i komponuje z pobliskimi budynkami. 

W imieniu sygnatariuszy jeszcze raz zwracamy się do władz Miasta Stołecznego Warszawy o przedłużenie umowy dzierżawy gruntu pod pawilonem gastronomicznym Boston Port przy ul. Okolskiej 2 i dokonanie zmian w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów przyskarpowych w rejonie ul. Merliniego część II w Warszawie, tak by zagwarantować możliwość dalszego działania Grill Baru „Boston Port”. Nie pozwólmy aby to kultowe miejsce współtworzące mapę gastronomiczną Warszawy, stało się jedynie legendą i wspomnieniem. 

 

Niniejsza petycja została sporządzona i wniesiona na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach (Dz.U. 2018 r. poz. 870).

 

Z wyrazami szacunku

Maciej Szczykutowicz - właściciel 

Kinga Szczykutowicz

oraz podpisani niżej sygnatariusze

 


Maciej Szczykutowicz    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Maciej Szczykutowicz będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...