Wspieramy rozbudowę toruńskich bulwarów
My, mieszkańcy Torunia, zwracamy się z apelem o ratunek dla toruńskiego rozwoju i połącznia współczesności, młodości wraz z historyczną całością. Betonowo -szklane pawilony handlowe, które właśnie stawiane są na bulwarze stanowią wkład w połaczenie Gotyku i Nowoczesności w tej ważnej dla wszystkich mieszkańców przestrzeni. W ustalonym kształcie wizerunek Starego Miasta wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiektów o „wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości” i tego nalezy bronić, jednocześnie wspierając rozwój miasta i jego drogę w nowoczesność.
Dla torunian panorama Starego Miasta stanowi integralny składnik tożsamości lokalnej ale jednocześnie chcemy aby miasto się rozwijało, aby sprzyjało nowym rozwiązaniom. Fantastyczna i jakże nowoczesna interwencja architektoniczno-budowlana, która jednocześnie wchodzi w przestrzeń betonowego bulwaru nie szpecąc,a wręcz wspierając stare mury Torunia, jednocześnie pokazuje nowoczesność, kierunek rozwoju i to, że chcemy być w nowych dziejach nie tracąc nic z historii, jest ważnym elementem dla każdego Torunianina który chce żyć w tym historycznym ale też nowoczesnym mieście.
Prawo do samookreślenia i wyboru własnego dziedzictwa, powinno należeć do wszystkich Torunian, a nie pojedynczych decydentów, czy wąskich grup zaślepionych nierozumieniem idei Panoramy Torunia.
Biorąc pod uwagę powyższe domagamy się:
-
Dokończenia prac budowlanych i rozbudowy betonowo-szklanych pawilonów, które tak jak obecne nie będą zasłaniały murów miejskich ani Panoramy Starego Miasta.
-
Objęcia całego otoczenia Starego Miasta w Toruniu szczególną ochroną z uwzględnieniem rozoju miasta który będzie się dalej wpisywał w jego historię łącząc ją z nowoczesnością.
-
Wsparcia dla autentycznego dialogu społecznego na temat szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego w Toruniu oraz kierunków rozwoju miasta z uwzględnieniem młodzieży i jej potrzeb.
Jak pisał Tomasz Mann kultura to umiejętność dziedziczenia. Dlatego pięknie jest żyć w mieście którego władze dziedzictwo szanują i łączą je z nowoczesną architekturą.
Niestety największym zagrożeniem dla dóbr kultury i rozwoju jest człowiek. Na szczęście również człowiek jest dla nich jedyną szansą - czasami ostatnią, dlatego pamiętajmy, że lepszego momentu na zrobienie czegoś dla toruńskiego dziedzictwa ale i rozwoju nie będzie.